Zurin Arctus

Zurin Arctus, Tiber Septim’e bağlı bir İmparatorluk Savaşbüyücüsü’dür. Tiber Septim’ Tamriel’i fethetmede yardımcı olan Numidium’u kurtarmakla sorumludur. Numidium’un imhası sırasında Zurin ya öldürülmüş ya da Underking’e dönüşmüştür.

Underking
Underking

Numidium, bir kişinin kalbi (yaşam gücü) ile doldurulmuş güçlü bir gem olan Mantella ile güçlendirilmiştir. Bir hikayeye göre Zurin, kendi kalbini Mantella’ya kurban etmiştir. Numidium’u Tamriel’i fethetme için kullandıktan sonra Zurin ve Tiber Septim, Numidium’u sonrasında nasıl kullanacakları konusunda anlaşamamışlardır. Zurin kalbini geri almaya çalıştığı sırada kalbi Aetherius’ta patlamış, bu olay hem Numidium hem de Zurin’i yok etmiştir. Zurin, bir yeraltı mahzeninde yarı uyur halde kalbini geri almak için bir fırsat beklemektedir. Hortlak formunda Zurin, Underking olarak bilinmeye başlanmış ve birliklerini zaman zaman Mantella’sını bulmaya Tamriel’e göndermiştir. The Warp in the West (Batıdaki Çarpıklık) sırasında, Underking kalbini alma fırsatı bulmuş ve sonunda tamamen ölmüştür.

Ancak başka bir hikayeye göre (bknz  Arcturian Sapkınlığı) – Underking tarafından yazılmıştır – aslında, Skyrim Kral’ı Wulfharth, 1. Çağda güçlü bir hortlağa dönüşmüştür. Zurin ve Tiber Septim tarafından kandırılmış ve ruhu Mantella içine Numidium’a yakıt olması için sıkıştırılmıştır.  Bu süreçte Zurin öldürülmüştür. Tiber Septim bazı siyası huzursuzlukları önlemek için, Zurin’in kendisine suikast düzenlemeye çalıştığını söylemiştir.
Underking’in, Morrowind’ı fethetmeye çalışan Kamal’ların Kralı Ada’Soom Dir-Kamal’ı, Red Mountain’de yok etmeye çalışan Almalexia’ya yardım ettiği söyleniyor. Ayrıca batıda Zurin Arctus’un, Tiber Septim ve Vivec arasında Morrowin’in kaderi üzerine yapılan anlaşmada arabulucuk yaptığı ve ünlü Dragonbone Couirass’ı tılsımladığı düşünülmektedir.

Ayrıca, dört eski Blades’ten biri olan Rielus’ta -öldükten sonra ruhunun yakalanıp esir olduğu, Septim’in zırhının bulunduğu odanın güçlü bir büyü ile kapatıldığı ve mezarlığın hortlak minyonları ile dolu olduğu için –  ( Sance Tor mezarlıklarına şeytani istilalarına kaynağını bulmak için Tiber Septim tarafından gönderilen Blades’ler) Underking’den bahsetmektedir. Solucan Kral Mannimarco’da Underking ile uzun boş bir çatışma yaşadığını iddia ediyor.

Daggerfall’da, ana karakter Tiber Septim Totemi’ni bulduktan sonra, Underking ona bu mektubu gönderir;

Yüzyıllar önce Tiber Septim, Numidium’u kullanarak imparatorluk kurdu ve hükmetti. Numidium’un gücü Mantella’nın içinde bulunan kalpte yatar. Bu kalp, Tiber Septim’in Savaşbüyücüsü’nün kalbidir. Benim kalbim. Benim Mantella’m. Benim Totem’im. O benim ve bana ait, başka hiç kimseye değil. Bir imparatorluk kazandım ve kaybettim. Ölümlü’lerin işlerini kurcalamak gibi bir arzum yok. Elimde dünyanın en iyi artifakt’lerinden biri olan Necromancer’in Kolyesi var. Totem karşılığından ona sahip olabilirsin. En sadık casusum, seni Graywold of Wayrest’te Order of the Hpur içinde bekleyecek.

Underking.