Zırhçıların Mücadelesi

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : Morrowind, Oblivion, Skyrim
Çevirmen: Mehmet Güder
Orijinal İsim: The Armorers’ Challenge

Tamriel’e üç yüz yıl önce hükmetmiş ilk ve tek Dunmer olan Katariah, İmparatoriçe olduğunda, İmparatorluk Konseyi’nin muhalefetiyle karşı karşıya kalmıştı. Kocası Pelagius’un deliliğine çare ararken, İmparatorluğu en iyi kendisinin yöneteceğine ikna etse de hala çatışmalar vardı. Özellikle de İmparatoriçenin pratik bilgisinin eksikliğini ifşa etmeye bayılan Vengheto Dükü Fedai Minglumire.

Bir seferinde Katariah ve Konsey, Kara Bataklık’daki kargaşayı ve Armanias köyünün yakınında katledilen İmparatorluk birliklerini tartışıyorlardı. Sırılsıklam bataklıklar ve boğucu sıcaklık, özellikle yaz zamanı, eğer normal zırhlarını giyerlerse birlikleri tehlikeye atabilirdi.

“Zeki bir zırh ustası tanıyorum,” dedi Katariah, “Adı Hazadir, birliklerimizin yüzleşeceği çevreyi bilen bir Argonyalı. Onu, özgürlüğüne kavuşup İmparatorluk Şehri’ne taşınmadan önce, Vivec’te usta bir zırhçının yanında köle iken tanıyordum. Sefer için zırh ve silahları ona tasarlatmalıyız.”

Minglumire havlarcasına, kısaca güldü: “O, bir kölenin birliklerimiz için zırh ve silah tasarlamasını istiyor! Sirollus Saccus İmparatorluk Şehri’ndeki en iyi zırhçıdır. Bunu herkes bilir.”

Bir sürü tartışmanın ardından, iki zırh ustasının da komisyona katılmasına karar verildi. Konsey ayrıca eşit güçte ve yetenekte iki şampiyonu, Nandor Beraid ve Raphalas Eul’u, gerçek yarışmacıların silah ve donanımını kullanarak dövüşmesi için seçti. Hangi şampiyon kazanırsa, onun donanımını sağlayan zırhçı, İmparatorluk Konseyine girecekti. Beraid’in, Hazadir tarafından, Eul’un ise Saccus tarafından giydirilmesine karar verildi.

Dövüşün 7 gün sonra yapılmasında mutabakat sağlandı.

Sirollus Saccus hemen ise başladı. Daha çok zamanı olmasını tercih ederdi, ancak testin amacı buydu. Armanias durumu acildi. İmparatorluk zırhçısını acilen seçmeli ve seçilince, tercih edilen zırhçı hızlı hareket edip en iyi zırh ve silahlarını Kara Bataklık’taki ordu için üretmeliydi. En iyi zırhçıyı aramıyorlardı. Bu durumda en etkilisini arıyorlardı.

Kapı çaldığında, Saccus 1.5 santimlik kara saf meşeyi yamultup, zırhın eklem yerlerine yaka yapmak için buharlamaya henüz başlamıştı… Asistanı Phandius ziyaretçiyi karşıladı. Sıradan işaretleri olan uzun bir sürüngendi, silik, yeşil saçaklı bir baslık, parlak siyah gözler ve sönük kahverengi cüppesiyle Katariah’ın seçtiği zırhçı Hazadir’in ta kendisiydi.

“Ben iyi şanslar dilemek için gelmiştim, şey için – o abanoz mu? Evet, öyleydi. Saccus yarışmayı duyduğu gibi İmparatorluk Şehri’ndeki en kaliteli abanoz katmanını almıştı ve eritme işlemine başlamıştı. Normalde cevherin saflaştırılması 6 aylık bir işlemdir, ancak büyüden doğmuş beyaz alevlerin beslediği devasa konveksiyon ocağının işlemi 3 güne kadar kısaltmasını umuyordu. Saccus gururla atölyesindeki öteki işlerini gösterdi. Dai-katanalara inanılmaz derecede bir keskinlik kazandırmak için asidik kireç havuzları vardı. Zırhın abanoz önünü ve arkasını kıvırmak için Akaviri ocağı ve maşalarını kullanıyordu. Hazadir güldü.

“Hiç benim atölyeme geldin mi? İki küçük duman dolu odası vardır. Önü dükkandır. Arkasında kırık zırhlar, birkaç çekiç ve maşadan başka bir şey yoktur. Bu kadar. Senin mücadelen İmparatorluk Komisyonu’nda milyonlarca altın içindir.”

“Eminim ki İmparatoriçe’nin askerlerinin giyimi için sana güvenmesinin sebepleri vardır” dedi Sirollus Saccus kibarca. Her şeye rağmen, dükkanı görmüştü ve Hazadir’in söyledikleri doğruydu. Kenar mahallede acınası bir atölyeydi ve ancak maceracıların en düşüklerinin demir hançerlerini ve zırhlarını tamir ettirebileceği bir yerdi. Saccus, rakibinin bayağılığa rağmen, en kaliteli şekilde üretmeye karar vermişti. Bu onun yöntemiydi ve bu şekilde İmparatorluk Şehri’de en iyi zırhçı olmuştu.

Saccus kabaca, biraz gururdan daha fazla, Hazadir’e, tam tersi olacak şekilde, profesyonel bir atölyede işlerin nasıl yapıldığını gösterdi. Argonyalı, Saccus’un çırağı gibi davranarak, Abanozu rafine etmesine, dövmesine ve soğuduğunda bükmesine yardım etti. Birkaç gün boyunca, birlikte çalışarak, bir sivrisineğin kaslarını kesecek kadar keskin ve İmparatorluğun savaş büyücülerinden birinin boylu boyunca alevlerle tılsımladığı güzel bir dai-katana ve Oblivion rüzgarlarına dayanacak odun, deri, gümüş ve abanoz kullanarak zırh yaptılar.

Çatışma gününde, Saccus, Hazadir ve Phandius zırhı cilalamayı bitirip, giyinmesi için Raphalas Eul’a götürdüler. Hazadir ancak Nandor Beraid’in birazdan kuşanmak için dükkanında olacağını fark edince yanlarından ayrıldı.

İki savaşçı Kara Bataklık’ın çamurlu ve sulu koşullarına uygun olsun diye ıslatılmış arenada, İmparatoriçe ve İmparatorluk Konseyinden önce buluştu. Saccus, ağır abanoz zırhlı ve alevli dai-katanasıyla Eul’un karşısında, Hazadir’in hazırladığı Beraid’i, tozlu, paslı, kertenkele pullu zırhı içinde mızrakla görünce kimin kazanacağını anlamıştı. Ve haklılık payı vardı.

Dai-katananin ilk darbesi, geri sektirecek metal yontmaları olmadığı için, Beraid’in yumuşak kalkanına saplandı. Eul kılıcını çekemeden, Beraid alevli kılıcın saplı kaldığı yanan kalkanını bıraktı ve mızrağı ile Eul’un abanoz zırhının eklem yerlerini dürttü. Eul sonunda kılıcını mahvolmuş kalkandan çıkarabildiğinde Beraid’e savurararak hamle yaptı. Fakat hafif zırhın pullarının açılı olmasından dolayı sekerek suya düştü ve dai-katananın alevleri söndü. Beraid uzun mızrağı ile Eul’un ayaklarına vurarak, onu iyice ezilmiş olan çamura düşürdü. Eul’un ağır abanoz zırhıyla o çamurdan tekrar kalmasına imkan yoktu. İmparatoriçe, merhametsiz bir şekilde, kazananı ilan etti.

Hazadir komisyona alındı ve Argonyalı savaş taktikleri, silahları ve bunlarla en iyi nasıl savaşılacağı hakkındaki bilgisiyle, Armanias ayaklanmasını bastıran savaş araçlarını tasarlayarak takdirlerini kazandı. Katariah, Konsey’in hatta huysuzlanan Fedai Minglumire’nin saygısını kazandı.

Sirollus Saccus Rüzgartepe’de, Hazadir’in orada öğrendiklerini öğrenmeye gitti ve ondan bir daha haber alınamadı.

————————

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: