Zırh Tılsımları Kataloğu

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : Skyrim
Çevirmen: Muratcan Agiç
Orijinal İsim: Catalogue of Armor Enchantments

Bu katalog bünyesinde, çağdaş büyücülerin kullanabileceği zırh tılsımlamalarının bilinen bütün çeşitlerini barındırır. Bu listenin eksiksiz olduğu konusunda hiçbir iddiada bulunulmayacaktır. Sık sık yeni keşifler yapıldığından ve yeni tılsımlamalar ortaya çıktığından dolayı bu çalışma, er ya da geç çağdışı kalacaktır. Takipçiler, bu çalışmayı gerektiğinde tekrar gözden geçirmeyi uygun bulabilir.

Zırhlar ve diğer giysiler için uygulanan en yaygın tılsımlamalar; sağlığı, Efsunu ya da dayanıklılığı güçlendirenlerdir. Sağlık güçlendirme, savaşçılar arasında popülerdir. Böyle bir zırhı giyen kişiyi öldürmek gerçekten zordur, yaşam gücünü bedenine daha sıkı bir şekilde bağlar. Efsun güçlendirme daha çok giysilerde görülür çünkü büyücüler hantal ve kısıtlayıcı zırhlardan uzak durmak ister. Bu tılsımlama büyücüye, Efsunu tükenmeden önce daha çok büyü yapma olanağı sağlar. Kuvvet güçlendirme, savaşçıların ikinci tercihidir. Daha zor yorulurlar fakat yaralarından daha iyi kurtulmalarını sağlamaz.

Tılsımlama yoluyla güçlendirilebilecek çok çeşitli fiziksel ve ruhsal özellikler ya da yetenekler vardır. Bunların çokluğu büyücülerin hayal güçlerine bağlıdır. Okçuluk, sinsilik, çağrı ve taşıma gücü, bu özelliklere ya da yeteneklere birkaç örnek olarak verilebilir. Odak noktası daima dardır. Hatta giyen kişinin tılsımlama yeteneğini güçlendiren zırh eldiveni örnekleri vardır.

Diğer bir yaygın zırh tılsımlama şekli de dirençlerdir. Elementsel dirençleri bulmak ve uygulamak biraz daha kolaydır. Bu tarz dirençler, kişiyi yanmaya, donmaya ve elektrik şokuna karşı daha dirençli hale getirir. Ayrıca zehire ve büyünün her çeşidine karşı direnç sağlayan tılsımlamalar vardır.

Nadir görülen tılsımlamalardan ikisi, suda soluma ve sesboğandır. Bunlardan ilki, kişiye su altında süresiz olarak yüzme imkanı sağlar. İkincisi ise zırhın çıkardığı şangır şungur sesleri tamamen ortadan kaldırır, böylelikle kişi daha sessiz hareket edebilir. Yapılan tahminlere göre sesboğan, kumaş ve sargılarla çözülebilecek bir probleme karşı büyücülerin tembel çözümüdür.

En nadir tılsımlamalar, sağlığın, Efsunun ya da dayanıklılığı yenileyenlerdir. Kişi bir savaşın ortasında olsa bile, sen bakınırken onun yaraları sürekli iyileşir. Normalde büyücüler, büyüsel enerjilerini orta hızda geri kazanırlar. Böyle tılsımlanmış bir zırhı giymek, kazanım hızını çok çok arttırır. Aynı şey dayanıklılığın geri kazanımı için de geçerlidir. Kişi her zamanki hızda yorulur fakat dayanıklılığını geri kazanması çok daha hızlı gerçekleşir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: