Yokuda

<a href=

Çok eski zamanlarda denize gömülen Yokuda’nın batı kıtası Kızılmuhafızların ana yurduydu. İsminin ne anlama geldiği bilinmiyor. Yokuda, artık var olmamasına rağmen hâlâ Batı Tamriel’ın haritasında yer alır, ayrıca Tamriel Kaşifleri ile Yokudanlar’ın irtibat kurdukları ile ilgili kanıtlar da vardır.
Anvil (Cyrodiil’in güneybatısı) sakinlerine ve Anvil’den Yokuda’ya hâlâ yelken açmakta olan gemi kaynaklarına göre kıta hâlâ yerinde durmaktadır.

Kıtaya ait en büyük kara kütlesi Akos Kazas ile beraber neredeyse bunun yarısı kadar olan küçük adacıklar vardır: Samara, Khibi, Kamlesh ve Kanesh gibi. İnciler Denizi’nin (Sea of Pearls) güneyinde kalan bilinmeyen diğer adacıklar, Ravan gibi, Yokuda’nın bir parçası olarak kabul edilmiştir.
Yokudan toplumu zamanlarına göre fazlasıyla gelişmişti. Tamrielik krallıklar arasında bulunan Yokudan donanmaları oldukça üstün seviyedeydi; ayrıca astronomik bilgileri, dövüş sanatları, tarım, siyaset ve felsefe konusunda fazlasıyla gelişmişlerdi.

Yokudanlar’ı ortadan tüymeye iten tahribatın nedenleri şüphelidir: tamamen doğal sebepten olmuş olabileceği gibi, Yokudanlar’ın eylemleri buna neden olmuş olabilir, belki de her ikisi de.
Yokuda, savaşlarda sık sık sahne alırdı; bazı hikayeleri tufana sebep olarak, gizli yöntemlerinden biri yıkım kabiliyeti olan büyülü silahşor Ansei’i suçlar. Her halükarda, Kızılmuhafızlar Yokuda’nın yıkılmasında kendilerinin de suçlu olduğu izlenimindedir.

Redguardlar 1. Çağ 792’de anavatanlarının batması üzerine, Tamriel’in batı kıyılarına yelken açarak Yokuda’dan ayrıldılar ve 1Ç 808’de Hammerfell’e yerleştiler.