Y’ffre

Son Güncelleme: , mertusta

Y’ffre, Bosmer kültüründe çiçeğin, böceğin ve doğanın tanrısı, ruhudur. Aynı zamanda Altmer, Breton ve Snow Elfler tarafından da saygı duyulmaktadır. Canlı yaşamının yaratılışı sırasında önemli bir rol oynamış ata ruhtur. Yeryüzü yaratıldığında canlılar korku içindeydi çünkü herhangi bir metafizik denge ve/veya kanunu yoktu. O zamanları hatırlayan Bosmerler Wild Hunt denen olayı meydana getiriyordu. Y’ffre bosmerlere bu gücü nasıl kontrol edeceklerini öğretti. Y’ffre kendisini Ehlnofey’e dönüştüren ilk tanrı olarak bilinir böylece Nirn üzerindeki doğa kanunlarını ve doğayı oluşturmuştur.

Bosmer kültüründe baş roldedir. Altmerler Zamanın Ejderi olan Auri-El’e (diğer adıyla Akatosh) inanırken Bosmerler Y’ffre yi baş tanrı kabul eder. Bosmerler ile Y’ffre arasında Yeşil Pakt (Green Pact) denen bir sözleşme vardır. Buna göre doğanın tanrısı Bosmerlere doğayı şekillendirebilme gücü bahşetmiştir fakat karşılığında doğaya zarar vermemelerini istemiştir. Y’ffre nin affetmeyeceği tek şey yeşil olana zarar verilmesidir.

Yine Bosmer inancına göre Y’ffre doğa kanunlarını meydana getirdiğinde Aetherius’a doğru şarkısını söylüyordu. Bu yüzden şarkının da yaratıcısı olarak bilinir. Onun şarkı olarak söylediği bir hikayesi vardır, kim doğaya zarar verirse onun ismi hikayeden çıkarılır ve o kişi saydamlaşır.

 

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: