Yeşil Pakt (Green Pact)

Yeşil Pakt, Vadiormanlı Bosmerların topraktan yetişen canlılara zarar vermemesi üzerine kurulu bir gelenektir.

Yeşil Pakt’ın Ortaya Çıkışı

Efsanelerde anlatıldığına göre evrenin yaratılış dönemi olan Şafak Çağı’nda çamurdan meydana gelen ve sürekli şekil değiştirip çevresine zarar veren Bosmer halkı, tanrı Y’ffre’ye yardım etmesi için yalvarır. Çamuru ve ondan da doğayı yaratan Y’ffre ise Bosmerlerin isteğini kabul edip onlara kalıcı bir şekil verir. Fakat karşılığında topraktan yetişen canlılara zarar vermemeleri gerektiği sözünü alır. Yeşil Pakt da böyle oluşur.

Efsanevi anlatılıştan sıyrılan bir diğer teoriye göre ise, evrenin yaratıldığı ilk çağlarda diğer elfler ile beraber Yaztutan Adası’nda yaşayan Bosmer halkı, elf kuzenlerinin sofistike yaşamını reddedip doğayla daha iç içe olmak için burayı terk edip Vadiorman bölgesine gelir. Amaçlarına da uygun olarak doğaya zarar vermemeyi kararlaştırırlar ve böylece Yeşil Pakt ortaya çıkar.

Yeşil Pakt Kuralları

Yeşil Pakt’ın kuralları basittir. Hiç bir Bosmer topraktan yetişen canlıya zarar veremez. Yani ağaçları kesemez, meyveyi dalından koparamaz. Ama yere düşen meyveleri yemelerinde veya başka ırkların kestiği odunları kullanmalarında sakınca yoktur. Bu kısıtlamalardan dolayı Bosmer halkı etçildir. Hatta savaş sonrası ölen düşman askerleri üç günü geçmediyse cesetlerini afiyetle yerler. Savaş öncesinde oruç tutulup çatışmaya aç bir şekilde girilir. Böylece şevki artan Bosmerlar, savaş sonrası ziyafeti düşünerek büyük bir iştahla savaşır; veya büyük bir iştahla düşmanlarını mideye indirir. Bu gelenek kulağa her ne kadar vahşice gelse de kırsaldaki köyler hariç günümüzde pek uygulanmıyor. Mantar, bal, böcekler, süt ve süt ürünlerinin tüketiminde ise bir sakınca yoktur. Meyve ve arpadan üretilen biraları tüketmek yerine mayalanmış domuz sütünden üretilen içkileri afiyetle tüketirler.

Ağaçlara zarar veremeyen Bosmerlarda bunun yerine ağaçlara şekil verme yeteneği gelişmiştir. Bir ayin şeklinde başlayan bu süreç bazen günler sürebilir. Neticede ağaca zarar verilmeden, Bosmerın ihtiyacına göre ev haline getirilir. Yeşil Pakt kuralları sadece Bosmerlar için geçerli olduğundan diğer ırkların ormanları kesmelerine karışmazlar. Hatta onların kestiği odunları kullanmalarında sakınca yoktur. Veya benzer şekilde ölen, devrilen ağaçları kullanmaları serbesttir. Bosmerlar inşaat ihtiyaçları için genelde hayvan kemiklerini ve derilerini kullanır. Yayı icat edenlerin de Bosmerlar olduğu söylenir.