Yaman Hırsız Rehberi

Kitap Künyesi
Oyunlar Skyrim
Çevirmen: İsa Arslan
Orijinal İsim: Guide to Better Thieving

Demek hırsız olmak istiyorsun. Dileğin bir suçlu hayatı yaşamak, her daim herkesten bir adım önde olmak ve ağzına kadar septimle dolu ceplere sahip olmak mı? Belki de varlıklı tacirleri soyarak ya da şehirli dükkan sahiplerinden para kopararak yaşama fikri sana çekici geliyor. Ufak bir tavsiye: boşuna zahmet etme. Zamanında tanıdığım tüm yetenekli hırsızlar, sayıları yirmi civarındadır, bu işi becerebilmek için gerekli yeteneğe sahip olduklarını düşünüyordu ama hepsi sonunda bir şekilde hapsi boyladı.

Ancak benim gibiysen, tavsiyelere kulak asmazsın. İstediğini yaparsın ve başkalarının tersini söylemesine izin vermezsin. Tehlikenin canı Oblivion’a, tek önemli olan şey altın. Tanıdık geldi mi? Eğer öyleyse, bu kitap sana dandik bir hırsız olmakla usta bir suçlu olmak arasındaki farkı gösterebilir.

Ne düşündüğünü biliyorum. Bu Wulfmare de kimmiş? Bana nasıl daha iyi hırsızlık yapılacağını öğretebileceğini nereden çıkardı? Bu herifi işin ustası yapan nedir? Basit. Belki Kraliçe Barenziah’ın tacının kaybolduğu şu Matemhisar soygununu hatırlarsın. Veya Ak Altın Kulesi’nden kaybolan Kadim Tomar’ın hikayesi kulağına çalınmıştır. Aynen düşündüğün gibi… Hürmetler. Aklına gelebilecek her türlü işi yaptım ve ispat edebilecek kadar septim elimin altında. Başka türlü nasıl eski bir hırsız kendi kitabını bastıracak kaynağı bulabilir, değil mi?

Şimdi; ilgini çektiğime göre, iyi bir hırsız olmak için geliştirmen gereken iki esas yetenekle başlayalım: kilit açma ve yankesicilik. Gözlerini devirip kitabı bıkkınlıktan bir kenara atmadan önce emin ol, yakalanmanın en kolay yolu temel şeyleri görmezden gelmektir. Ama bu iki beceride ustalaşırsan kendini altın içinde yüzerken bulacaksın.

Yankesicilik öğrenilmesi en kolay yeteneklerdendir ama acemi hırsızların kaç sefer işi batırdığını gördüğümü söylesem şaşarsın. Burada dikkat edilmesi gereken iki husus var. İlki, çevreden haberdar olmak ve ikincisi, hedefe nasıl yaklaşılacağını bilmek. Nerede ve ne zaman balığa çıkacağın hangi balığı yakalamak istediğin kadar önemlidir. Bir süre hareketlerini izle, acelenin lüzumu yok. Issız ve muhafızların işitme mesafesinden uzak bir yere gelene kadar bekle, ancak en önemlisi ne zaman hedefin peşini bırakmak gerektiğinden de emin ol. Sıkıştırma riskine değmez. Her zaman için cepleri dolu başka bir sürü hedef olacaktır. Hedefe yaklaşırken hedefin görüş alanından çıkıp, tam arkasına ve tercihen iyice yakınına gelmeden çömelme. Cebine ne atabileceğini uzun uzun düşünme. İyi bir hırsız, beş saniye içinde hedefini yoklayıp değerli bir şeyleri cebine atabilmiş olmalıdır. Son olarak, bu işi gece icra etmek yakalanma şansını büyük oranda düşürür. Başka seçeneğin yoksa ve gündüz vakti yapmak zorundaysan açıklık bir yerde olmadığından emin ol.

Kilit açmak, ustalaşma süreci yıllarca süren bir sanattır. Burada önemli olan nokta hiçbir kilidin birbiriyle aynı olmamasıdır, her biri farklı farklı çalışır. Beklenmedik durumlara karşı dikkatli olup sabrını muhafaza edersen başlangıçta beklediğinden daha kolay olduğunu göreceksin. Sağlam kilit açma çubukları her zaman için gereklidir. Ceplerinde bol bol bulunduklarından emin ol. Acele etme ve kilit çubuğuna hafifçe yüklen. Kilit dilleri yerine oturmaya başladığında, çubuğun daha az oynamaya başladığını fark edeceksin. Bu demektir ki kilidin yumuşak karnına yakınsın. Bu sırada ağırdan al ve çubukları en dikkatli hareketlerle oynat. Kilide ihtiyar bir adam gibi körlemesine dalarsan, sonunda eline yalnız kırık çubuklar ve aynı derece kırık bir gururdan başka bir şey geçmez. Kilidi açma ümidin yoksa son çare olarak kırmayı deneyebilirsin. Yalnız aklında bulunsun bu ayda yılda bir işe yarar ve aşırı derecede gürültü çıkarması muhtemeldir.

Benim tekniklerimi kullanarak iyi bir hırsız olacağını sadece iddia etmiyor, garantisini veriyorum. Tek yapman gereken sabırlı olup uzun süre pratik yapmak ve belki, bak belki diyorum, Wulfmare kadar usta olma ihtimalin var.

Bir sonraki kitabımda, bir başka önemli yetenek olan saklanmaktan bahsedeceğim. Gölgeleri, eğer isteğine göre nasıl şekillendireceğini biliyorsan, tıpkı bıçağın gibi bir silah haline getirebileceini sana ispat edeceğim.