Wulfharth

Atmora doğumlu Skyrim’in eski krallarındandır. Kendisinden önceki Hoag Merkiller’ın Glenumbra Kırları savaşında ölmesinden sonra başa geçmiştir. Sıkı bir Nord fanatiği ve gelenekçisidir. Kendi yönetiminde, Skyrim’deki Nord inançlarını güçlendirmiştir ve tüm Alessia tapınaklarını yok etmiştir. Direnni klanını Skyrim dışına sürmüştür. Birinci Çağın 500lü yıllarında hüküm sürmüştür.

Wulfharth sıradan bir kral veye insan değildir. Ölümü çoğu kez alt etmeyi başarmıştır. Ölse dahi yeryüzüne geri dönmüştür. Efsaneye göre yeryüzüne gönderilen Shor’un avatarlarından birisidir yani Shezzarinedir. Kendi hükümdarlığı sırasında Morrowind’de Kızıl Dağ Savaşı’nda bulunmuştur ve burada ölmüştür.

Wulfharth'ın Mezartaşı
Wulfharth’ın Mezartaşı

Sonrasında İkinci Çağ 572 tarihinde Almalexia’nın yanında Akaviri istilacısı olan Ada’Soom Dir Kamal’a karşı savaşmıştır. Söylenene göre Greybeards, Nordların kralı Jorunn the Skald King’e yardım etmesi için Wulfharth’ı Sovngarde’dan çağırmıştır. Tabi geri döndüğünde Ysmir adıyla tanınıyordu. Lakabı da Underking’dir. Akaviri istilacılarını yok ettikten 300 yıl sonra İkinci çağ 800lü yıllarda ise genç komutan Hjalti’ye yani geleceğin Tiber Septim’ine thu’um gücünü kullanmayı öğretmiştir. Savaşlarda ona yardımcı olmuştur. Fakat Tiber Septim’in Tribunal ile yaptığı savaşta Tiber’in ateşkes yapıp savaşı bitirmesi sonucu Wulfharth ihanete uğradığını düşünmüş ve Tiber’i terketmiştir.

Tiber Septim ateşkes sonucunda Numidium’u elde etmişti. Numidium’u çalıştırılması için Lorkhan’ın kalbine ihtiyacı vardı fakat kalpte Tribunal’in elindeydi. Buna alternatif olarak Shor’un veya diğer adıyla Lorkhan’ın avatarı olan Wulfharth’ı kullanmıştır. Tiber Septim Wulfharth’a özür dileyen ve barışmak isteyen bir mektup gönderir, aslında bu bir kandırmacadır. Wulfharth pusuya düşürülüp yakalanır, Tiber Septim’in büyücüsü Zurin Arctus hançeriyle Wulfharth’ı öldürüp ruhunu ruh cevherine hapsetmeye çalışırken Wulfharth öyle bir kükrer ki etrafındaki herkes ölür. Zurin Arctus ve Wulfharth’ın ruhu da ruh cevherine hapsolur. Tiber Septim, olayı örtbas etmek için Zurin’in darbe yapmaya çalıştığını söyler.

Çok sonraları Zurin Arctus lich olarak geri döner. Elbette tek başına değildir, Wulfharth ve Zurin Arctus’un ruhları birleşip Underking adında bir yaratığı oluşturmuştur. Underking Warp in the West veya Türkçesiyle Batıdaki Çarpıklık denen olaya sebep olur. Ve Tiber Septim’in tanrı olmasını sağlar. Bu teoriye göre bu üç kişi yani Tiber Septim, Wulfharth ve Zurin Arctus artık tek bir varlık değildir ve Talos denen tanrıyı meydana getirir.

Önerilen Kitaplar