Akçay

Whiterun
Whiterun

Whiterun Skyrim’in merkezine konumlanmış olup Whiterun Hold’un başkentidir. Üç bölüme ayrılmıştır, ilk bölüm olan Plains District’de esnaflar ve hanlar bulunur, ticari bölüm diyebiliriz. Merdivenlerden yukarı çıkınca bulunan Wind District’te ise vatandaşların evleri bulunur. Şehrin ortasında bulunan yuvarlak merkezi alanda Tamriel’in en yaşlı ağacı Gildergreen bulunur, ağacın sağ tarafında ise Companions’ların yemek salonu ve karargahları olan Jorrvaskr’ı görmek mümkündür. Aynı zamanda bir merdiven ile tarihi Skyforge’a ulaşılabilir. Bu bölümün üstünde ise sadece Dragonsreach’ın bulunduğu Cloud District bulunmaktadır.

Tarihi

Şehrin kurulduğu dağı Five Hundred Companions Ysgramor önderliğinde keşfetmiştir. Skyforge’un daha sonradan Skyforge Steel adı verilen madeni eritebildiğini gördüklerinde Jorrvaskr’ı buraya inşa etmişlerdir. Skyforge’un “Tanrıların Kalıntısı” olduğuna inanan elfler buradan çok korkmuşlardır. Jorrvaskr’ın bitişi ile şehir kurulmuştur. Sonradan Companions örgütü buraya yerleşmiş ve asırlardır örgütü burada yönetmeye devam etmişlerdir.

Görkemli saray olan Dragonsreach’ı ise Olaf One-Eye inşa etmiştir, nedeni ise efsanevi ejderha Numinex’i yakalamaktır. Şehir kısa bir zaman için Imperial’lerin Skyrim’deki merkezi olmuştur ancak eşkiya ve buz trolllerinin saldırıları yüzünden bu görev Solitude’e devredilmiştir.

Barenziah buraya sevgilisi ile bir haftalığına kaçmıştır. Şehir Devastators adı verilen gladyatör takımına bir zamanlar ev sahipliği yapmıştır. 3.Çağ sıralarında Lorkhan’ın büyücüsü olan bir cadı Whiterun’da bulunan bir cadı sığınağı yapmıştır.

Şehrin Jarl’ı Balgruuf the Greater 4.Çağ 201 yılında Dragonborn’a Alduin ile olan savaşında Odahviing’i yakalarken yardım etmiştir. Şehir iç savaşta Stormcloak’ların ve Imperial’lerin ortasında kalmıştır. Imperial’ler mevcut Jarl’dan yanayken Stormcloak’lar Vignar’ı başa geçirmek ister. Aynı yıl Gildergreen ölmüştür ancak Dovahkiin’in büyük yardımı ile iyileştirilmiştir.