Zifiri Geceler

[abbr title=”Void Nights“]Zifiri Geceler[/abbr] adı verilen olay Dördüncü Çağ‘ın 98 ve 100. yılları arasında Nirn‘ün iki uydusu olan Masser ve Secunda‘nın kaybolması olayıdır. Masser ve Secunda Khajiitler için kutsal olduğundan bu ırk paniğe kapılmış ve travmaya yol açmıştır. Çünkü yeni doğan Khajiitlerin görünümü gökyüzündeki Secunda ve Masser’in konumuna göre belli oluyordu. Doğal olarak bu iki uydu kaybolunca Khajiitler paniğe kapılmıştır.

Bu olay Tamriel genelinde büyük bir karışıklığa yol açmış ve Büyük Savaş dediğimiz imparatorluk ile Thalmor arasında meydana gelecek olan devasa savaşın tohumlarını atmıştır. İmparatorluk olanları tedirginlikle izlerken Elsweyr ise yaşanan travma ile yavaş yavaş isyan havasına giriyordu. Nitekim 2 yıl sonra Thalmor uyduları Şafak Büyüleri kullanarak geri getirdiklerini açıklarında Khajiitler, Altmerlere büyük bir minnet duymuş ve imparatorlukla bağlarını koparıp Üçüncü Aldmeri Hükümdarlığı‘na katılmıştır. İmparatorluktan ayrılan Elsweyr, Üçüncü Aldmeri Hükümdarlığı tarafından Anequina ve Pelletine adında iki ayrı krallığa bölünmüştür.

Thalmor büyücülerinin uyduları geri getirmesinin doğruluğu kesin değildir. Dahası uyduların gerçekten kaybolduğu da bilinmiyor. Bazı alimlere göre aslında fiziksel olarak uydular varlıklarını koruyordu, lakin bir illüzyon ile görünmez olmuştur. Eğer gerçek buysa Elsweyr bölgesini  savaşmadan elde etmek isteyen Thalmor uyduları görünmez yapmış, Khajiitlerin iyice zıvanadan çıktığından emin olduktan sonra büyüyü kaldırıp Khajiitlere kahraman gibi görünmek istemiş olabilir. Sonucunda da Elsweyr Aldmeri Hükümdarlığı’na bağlanmıştır. Bir diğer ihtimal de alimlerin söylediğinin aksine uyduların gerçek manada yok olduğudur. Uydular bilinmeyen bir sebeple kaybolmuş olabilir ve bunun normal bir olay olduğunu önceden kestiren Altmer büyücüleri sadece uyduların ne zaman tekrar görünür hale geleceğini hesaplamış ve “Bakın büyü kullanarak uyduları geri getirdik” palavrasıyla yine Khajiitlerin kahramanı olmuştur.

Her iki ihtimalin doğruluğu bilinmiyor. Fakat bilinen bir gerçek şudur ki, travma yaşayan Khajiitler, uyduları geri getiren Altmerleri kurtarıcısı olarak görmüş ve imparatorluktan ayrılıp Aldmeri Hükümdarlığı’na katılmıştır.