Vivec’in 36 Söylevi – Vaaz 33

Son Güncelleme: , mertusta

Tüm Vaazlar buradadır.


Sonra Vivec, uzun zamandır akıp giden ışığın kutsal kitabını yarattığı Sapkın Düşünce Tapınağı’nın Ayin Salonu’nundan ayrılıp uzay olmayan uzaya döndü. Eğreti Hanesi’nden Palavra Kayası denen yedinci canavarı bulmak için dünyanın merkezine doğru bakındı.

Palavra Kayası, Vivec’in İkinci Deliği’nden doğmuştu ve unutulup giden ayaktakımı üyeleri tarafından Nar Ziyafet’inden atılmıştı. Ayaktakımı onu canavar olduğu için kovalamıştı bu yüzden ellerinden kaçıp hidayete ermesini beklemiyorlardı.

“Sonsuza dek aynı olması gereken altın bilgelik ve güçlerden doğdum! Bu halim ile Saklı Hidayete davet edildim!”

Bundan kastettiği numarası on üç olan ve yıldızlardan olmayan Pullu Örtü’ydü. Palavra Kayası, bütün insanların dinlerinde saklanan Hiçlik Hayaleti ile pazarlık ederek aptallıkla doldu. Hiçlik Hayaleti dedi ki:

“Benimle bir asır kal ve sana hiçbir ilahın karşı çıkamayacağı güç bahşedeyim.”

Ama bir asır dolmadan, Vivec Palavra Kayası’nı arayıp bulmuştu bile.

“Aptal kaya” dedi Vivec. “Pullu Örtü’de saklanmak hiçbir şeyde iz bırakmamak demektir. O sadece hükümran krallar ile anlaşma yapar!”

Mamafih Vivec, Hortator’u Palavra Kayası’nın ense tıraşını görmesi için isimli baltayla gönderdi. Nerevar, hırsızlığın güney kutbu yıldızı ve savaşçıların kuzey kutbu yıldızı ve yalnızca güneş Magnus’un çırağı tarafından yönetilen semada bulunan üçüncü kutup yıldızı ile barış yaptı. Onlar kendi akranları arasında dolaşması için izin verdiler ve Saklı Hidayet’te Palavra Kayası’nı bulması için kırmızı bir görüş verdiler.

Şansına, Nerevar ilk olarak Hiçlik Hayaleti ile karşılaştı ve kendisine Hortator’un ‘Ben mi sen mi?’ dediği yerde olduğunu söyledi ve Hiçlik Hayaleti ikisini söyledi. Bu vaazda bu iki üstat arasında başka nelerin konuşulduğu yazmamaktadır.

Lakin Palavra Kayası kafa karışıklığından istifade edip şehir tanrısı Vivec’e saldırıya geçti. Orta havanın efendisine hiçbir düşmanlık yapmamakla birlikte, süratle gitmesini isteyen siyah muhafızların üçü tarafından da güçlendirildi.

Vivec’in vatandaşları gökyüzünden olanca hızıyla gelmekte olan göktaşını görünce çığlığı bastılar. Lakin Vivec elini hafifçe kaldırıp Palavra Kayası’nı dondurdu ve Muatra’sını canavara sapladı.

(İkinci deliği delmek artık yasaklanmıştır.)

Nerevar döndüğünde efendisinin şehrinin üstünde duran meteoru gördü. Vivec’tek kaldırmasını istiyor mu diye sordu.

“Eğer isteseydim kendim de yapardım ahmak Hortator. Son ana kadar orada durmalı, velev ki halkımın bana olan sevgisi yok olursa o da onların yıkımı olacaktır.”

Nerevar dedi ki: “Sevgi ancak senin iraden altındadır.”

Vivec gülümsedi Hortator’a Hakikat Bakanı olduğunu söyledi.

Kelamların sonu ALMSIVI’dir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: