Vivec’in 36 Söylevi – Vaaz 32

Tüm Vaazlar buradadır.


Gürzün Dersi, Birinci Bölüm:

“İmhanın zevki, gerçek dışına bürünmenin zevkidir. Uyuyan dünyaya meydan okuyan herkes bu akıma katılmak isteyecek. Ayrık İkilik’in yabancılaşmasını bir çekiç ile kınıyorum.”

İkinci Bölüm:

“Öğütlerimi fani olduğun için ceza olarak al. Topraktan meydana gelmek gardiyanlardan benzer muamele görmeyi gerektirir. Bu Daedra’nın kilidi ve anahtarıdır. Uzlaşıdan niye kaçtılar sanırsın?”

Üçüncü Bölüm:

“Velothi, cildin hamile olmuş karanlık haline geldi. Benim kederim seni bu hale getirdi. Boethiah’ın senden yaranın rengi olmanı istediğini hatırla. Yoksa sürgünün insanlarına acı olmadan hayatı nasıl gösterebiliriz?”

Dördüncü Bölüm:

“Örs olmayan alim, sıradan bir cümleden öte bir şey değildir. Ölüden kastım dördüncü yürüyüş biçimidir.”

Beşinci Bölüm:

“Erdemlerin uygun bir şekilde anlaşılması, sahtekarlık ve öldürmeyle mümkün olur.”

Altıncı Bölüm:

“Neticede kulaklarının dibinde davul çalınan mahkumun serbest bırakılması gibi sevin ve yaralarını yala. Bir bakmışsın davul patlamış ve içi eşek arısı yuvasıymış, demem odur ki uykun sona erdi.”

Yedinci Bölüm:

“Şüphe sahtekarlıktır ve yalan da teorik bir ilham kaynağıdır.”

Sekizinci Bölüm:

“Ve sonra soracaksın ki, öyleyse Daedra Aurbis’e karışmak istiyor mu? İstiyor çünkü onlar tüm kurbanlar gibi radikal eleştirilerdir. Bazılarının diğerlerinden daha kötü olması yanılsama değildir. Veyahut gerekli yanılsamadır.

Kelamların sonu ALMSIVI’dir.