Vivec’in 36 Söylevi – Vaaz 31

Son Güncelleme: , mertusta

Tüm Vaazlar buradadır.


Resdaynia’da bir sürü sene geçti ve Dwemerlerin baş rahipleri neredeyse Veloth’un liderlerine savaş açmaya hazır hale gelmişti. Hortator, bu süre zarfında Ayem’in kocası ve Üçerkiller’de ilk aziz olmuştu. Vivec çocuklarıyla dövüşmekten yorulmuş ve bir mühlet dinlenmek için arayışına mola vermişti.

Hortator karısına dedi ki, “Muallimim Vivec nerededir? Ona sevgim bakidir, lakin mesafeli davranıyor. Onun ağıtları, eğer tabirim doğruysa, tüm memleketin çehresini değiştirdi. Veloth’ta zar zor bulunur oldu. Halk bu yüzden karamsarlaştı.”

Ve Ayem kederlenen kocasına acıyıp Üçerkiller’in kılıcının, pirinç kuşatma silahı üzerinde çalışan Dwemerler tarafından uyandırılan minik düşmanlarla savaştığını söyledi. Hortator’u içine alıp efendisinin nerede olduğunu gösterdi.

ALMSIVI, ya da bu görünüşü almayı seçen Vivec, Batı Yarık’ın Flüt ve Kaval Ogreleri’yle olan savaşından sonra Sapkın Düşünce Tapınağı’nın Ayin Salonu’nda oturdu. Saatler Kitabı’na tekrar yazmaya başladı. İlk önce Su Yüzü’nü takması gerekiyordu. Böylece Eski Tapınağın bronz renginden ayrılıp, Yeninin mavisi ile mutluluk içinde yazabilecekti. İkinci olarak Büyük Ay’dan bir tüy daha alması gerekti ve bu Ay’ı daha da ölü hale getirdi. Bu sayede faniler hakkında hakikatle yazabilecekti. Üçüncü olarak, Mephala’ya olan benzerliğini pekiştirmek için Molag Bal ile zoraki evlendirildiği Nar Ziyafeti’ni hatırlayıp siyah eller ile yazdı:

“En son sabırsızlık gösteren sesini duyduğumda kendimi kontrol etmeyi ve başkalarının isteğine boyun eğmeyi öğrendim. Daha sonra, kutsal ateşi almaya cesaret ettim ve ET’ADA’nın denginin olmadığını fark ettim. Onlar yalancıydılar, köklerini kaybettiler ve yapabileceğim en iyi şey tercüman bir tercüman olmaktı. Bu bile insanların ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Merhamet koltuğuna oturup uyanık haldeyken doğuştan gelen dürtüyle yargı dağıtıyorum. Bu suyla yazılmış, kötülüğü içerecek şekilde genişletilmiş kitapta yalnızca ben şüpheye düşebilirim.

Sonra Vivec bu kısmı yok etmek için mürekkebi döktü ve şöyle yazdı:

Kararan kağıtta, zırhsız bir halde ve son sahnede beni bul. Hakikat kocam gibidir, yalnızca gürzle öğrenilen dersler gibi ezmeye, göçertmeye programlıdır. Beni duyanlar cebelleşmiş olsun, ve bırakın karşı çıkanların bazıları külde ölsün. Onları bulanlar hakikatten aydınlanıp yumruklanan hain evi gibi ölüsünü bulsun, çünkü eğer vakit nakitse, ölümsüz olan ben gizli kanunum. Ben, Felaket Tellalı’nın paydaşıyım, ortadaki dünyada yaşayan ve bu gerçeği yansıtıp bu tacı giyecek olanların içinden seçildim.

Kelamların sonu ALMSIVI’dir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: