Vivec’in 36 Söylevi – Vaaz 30

Tüm Vaazlar buradadır.


Sonra Vivec Sayı Odası’nın müritlerinden ayrılıp uzay olmayan uzaya döndü. Eğreti Hanesi’nden Şehir-Surat denen altıncı canavarı bulmak için dünyanın merkezine doğru bakındı. Bulamayınca öfkelenip Matemhisar’a döndü, daha yüksek rütbe isteyen müridi hışımla gizlice öldürdü.

Nerevar buna şahit oldu ve sordu, “Sebebi neydi, efendim? Müritler yol göstermeniz için sizi izliyor. Tapınağınıza değer katmak için çalışıyorlar.”

Vivec, “Benim ne olduğumu kimse bilemez.” dedi.

Nerevar başını sallayıp çalışmalarına geri döndü.

Şehir-Surat, ana-babasından şöyle saklanmıştı: dip dibe giren kalabalıkların titreşimlerinden gizemli bir rüzgar gibi siniri olan yalın bir güç arzusuyla Ha-Note adıyla doğmuş. Köylere kök salıp çoğalmış, kültürlerin yıldız haritaları gibi olan astrolojide yeni fikirler edinip kafa karışıklığı yaşamış. Ha-Note, Ardaşık Evren’e çaktırmadan yanlamasına geçip büyümüş. Sözü edilenin ötesinde, ortadaki dünyada bilinen otuz duygudan da fazla ve ölümsüz olan yeni duygularla titremiş. Ha-Note’nin ev özlemi dayanılmaz hale gelince Gaspçılar onu almış.

Bir Gaspçı demiş ki, “Yalnız bir kişiye yeni duygular ancak delirirse gelir. Bu artık kafayı sıyırdı. Aidiyeti bizimdir.”

Gaspçılar, şehri asla kendilerinden bir şehir yapmadılar, ve Vivec’in tüm alemleri aydınlatarak gelişi dikkatlerini çekti.

“Vehk bu sebepten nem alarak bizim diyarımıza geldi, güya saklanıyorduk. Kule umudumuzu bunun yüzüne inşa edeceğiz.”

Resdaynia’da yıllar yılı geçmiş ve Dwemerlerin baş rahipleri Vivec gibi yüce, Gaspçıların Ha-Note’si gibi yeni bir şey inşa ediyorlardı. Hortator onların çok yürekli olan ve aptalca sözler sarf eden ordusuyla münakaşaya girdi, ve Ayem’in yetim lejyonunun yardımıyla Nerevar onları yok etti. Vivec’e ganimeti vermeye gittiğinde efendisinin Şehir-Surat tarafından saldırıya uğradığını gördü. Canavar şunları söylüyordu:

“Senin şehrinin yerini almak için geldik, Vehk ve Vehk. Biz bilinen-duygulardan-fazlası olan yerdeniz, ve vatandaşlarımız bu uğurda can verdiler. İki şey için gelmiştik, ama yalnız biri için kalabiliriz. Ya güzellikle bizim hatalı kültürümüzü düzeltirsin, veya seninkini kaba kuvvetle alırız. İkincisi bizce daha kolay.”

Vivec iç geçirdi:

“Benim yönlerimin yerini alabilirdiniz,” dedi. “Bundan usandım artık, mamafih sizi asırlar önce öldürmeyi arzulamıştım. Resdaynia hasta oldu, ve benim eşi benzeri olmayan şeylerle uğraşacak vaktim yok. İşte, alın bunu.”

Şehir-Surat’ın umuttan kulesine dokundu ve Gaspçıların hatasını düzeltti.

“Ve de bunu alın.”

Şehir-Surat’ın kalbine ucu kısa etkisi büyük olan Kültür Bıçağı’nı saplayıp RKHT AI AE ALTADOON AI dedi.

Kelamların sonu ALMSIVI’dir.