Vivec’in 36 Söylevi – Vaaz 26

Son Güncelleme: , mertusta

Tüm Vaazlar buradadır.


Sonra Vivec, mimari şaheserinden ayrıldı ve tekrar uzay olmayan uzaya döndü. Eğreti Hanesi’nden Cep Entrikası denen dördüncü canavarı bulmak için dünyanın merkezine doğru bakındı.

Canavar kendisini Dev Şemsiye Mantarları’nın yetiştiği yer olan en doğudaki Chimer büyücülerinin büyü listelerinin arasına saklamıştı. Vivec sıradan bir gezgin kılığına girdi ama büyücülerin onu arayıp bulması için tebdili kıyafetini zefirden yapmıştı. Muatrası için de yürüyen basit bir cüce yaptı.

Görünmez olan çok geçmeden doğunun kütüphaneleri arasındaydı, Cep Entrikası’nın temel sözleriyle yürüyen cücesini beslemişti ve büyü işe yaramazsa koşuyordu. Bu hırsızlıktan bir veya iki yıl sonra, Muatra midesine hastaydı ve yürüyen cüce bir büyücünün kulesinin köle kafeslerinin yanında patladı. Cep Entrikası kölelerin ağzına kaydı ve tekrar gizlendi.

Vivec sonra kölelerin büyü ile kırılmasını ve gevelemeye başlamasını izledi. Kafeslerinde çene çalmaya başlayıp yasak ve sihirli bilgiye dönüşen yarım yamalak ilahiler söylediler. Ayinkeşler belirip artan sözleri içti. Ardışık Evrenden Gaspçılar gelip kölelerin normal olmayan şeyler konuşmalarını sekteye uğrattılar.

Tabi ki dev böcek gözüktü ve içinde doğunun en yüce büyücüsü de vardı. Vivec’in tebdili kıyafetinin içini görebiliyordu ve savaşçı şairin kutsallığını hissetti ama kendisini daha kudretli hissedip kabaca kelam etti:

“Ne eylediğini gördün mü ahmak Üçlü! Saçma sözler ve ayinkeşler! O kadar yemenden dolayı akıl ya da mizacın nasıl bir daha bütünleştirilebileceğine inanamıyorum! Neden başka iblislerle arkadaşlık kurmuyorsun?”

Vivec büyücünün ruhunu bıçakladı.

Dev böceğin koşum takımı köle kafeslerinin üzerine düştü ve köleler özgür kalıp pervasızca kaçıştı, o kadar pervasızcaydı ki daha çok söze gebe kaldılar. Renkler yeryüzüne doğru eğildi. Vivec hepsini kapsayacak bir kubbe başlı iblis yarattı.

“Bundan mütevellit Cep Entrikası ebediyete kadar buraya gömülmüştür. Burası da sihrin işlemediği ve çarpıtıldığı lanetli bir yer olacaktır.”

Sonra Muatra’yı püskülünden aldı ve kubbe kafa iblisinin hayalet yarım küresini terk etti. Vivec bir uyarı levhası ve içinde hatalar olan giriş şarkısı yaptı. Yarı ölü Muatra’nın sahte kemikleriyle bir kale teorisinin çadır direklerini yarattı ve ölümcül diller ebediyete kadar hapsedildi.

Seht gözüktü ve kız-erkek kardeşinin yaptığı şeye baktı. Mekanik Kralı dedi:
“Sekiz canavardan en kafa karıştıranı buydu. Bunu değerlendirebilir miyim?”

Vivec, Seht’e istediğini yapmasını ama Cep Entrikası’nı asla ortadaki dünyaya salmamasını buyurdu. Dedi ki:

“Buradaki seyahatlerimde gizli sırlarım var ve cahilliğe karşı savaşmak için Muatra benzeri bir şey yaptım. Bu kubbe altında dünyevi efsaneler artık bizden değildir.”

Kelamların sonu ALMSIVI’dir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: