Vivec’in 36 Söylevi – Vaaz 17

Son Güncelleme: , mertusta

Tüm Vaazlar buradadır.


“Ben dumanın atlasıyım.”

Vivec bununla eski halinden daha yüce oldu. Chimer ve Dwemerlerin, alim ve müşfik ALMSIVI ve şampiyonları Hortator’un yönetimi altında yaşadığı Resdaynia günleriydi.

“Beni fazla uğraşmadan ara çünkü ben çok şekil değiştiririm.”

Hortator, hala daha baltasıyla hidayeti kontrolü altına almaya çalışıyordu. Magnus’un gücüyle güneşin kütüphanesinden dışarı atılmıştı. Vivec onu Deshaan ovasında eşelenmiş bataklık bir arazide buldu. Bir süre sükut içinde yürüdüler, çünkü Nerevar mütevazi olmuş ve Vivec’te insaf etmişti.

Bir süre sonra doğudaki denizinin baktığı yılan ve kar iblisleri diyarının karşısında yürümeye koyuldular. Tsaesci kralının başucu kitabından deyim felcini öğrendiler. Bu sayfada anlatılanlar gibi şekillenmişti. Tsaesci sürüngenleri batıdan intikamlarını en az üç kez olmak üzere alacaklarına dair yemin ettiler.

Daha da ileriye yürüdüler ve haritanın sınırındaki sivri suları gördüler. Burada sınırlama ruhu onlara kasnak hediye etti ve çemberin geri kalanını bulmaya davet etti.

Hortator dedi, “Dünyanın sınırı kılıçlardan yapılmış.”

Vivec onu doğruladı. “Onlar dünyanın dişlerinin alt sırasıdır.”

Kuzeye, Kadim Ağaca doğru gittiler ve donmuş sakallı krallardan başka bir şey görmediler.

Batıya gittiler ve kara adamın çıktığı yere vardılar. Bir sene boyunca onların kılıç azizleri emri altında çalıştılar ve bir sene sonra Vivec onlara küçük mükafatının faziletini öğretti. Vivec kadın için kral seçti ve batıyı külliyen yok edecek başka bir canavarımsı ırk yaptı. Savaşçı reise Vivec dedi:

“Uyuyakalmış gibi davranmamalı ve konuşmamalıyız.”

Nerevar güneyde bir şey var mı diye meraklandı ama Vivec sükunetini korudu ve Kızıl Dağ’a doğru yola koyuldu.

“Burası,” dedi Vivec, “sonun sonudur. İçinde Sharmat bekler.”

Ama ikisi de biliyordu ki Sharmat’a meydan okumak için doğru zaman değildi ve bunun yerine ikisi birbiriyle dövüşe başladı. Vivec, Hortator’u tüm Velothi’nin görebileceği şekilde işaretledi. Yarayı Ayem-Azura’nın lütfuyla iyileştirdi. Savaşın sonunda Hortator fark etti ki yedi tane daha kasnak sahibi olmuştu. Onları birbirine iliştirip asa yapmaya çalıştı ama Vivec izin vermedi, dedi ki “Şimdi bunun sırası değil.”

Nerevar dedi, “Bunlar da nereden çıktı?”

Vivec onları dünyanın etrafından topladığını ama bazılarının görünmeden geldiğini söyledi. “Ben çemberim,” dedi ve çember şekline büründü. Çemberin merkezinde boşluğu çok bekletmeden Nerevar kasnakları yerleştirdi.

Kelâmın sonu ALMSIVI’dır.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: