Vivec’in 36 Söylevi – Vaaz 13

Tüm Vaazlar buradadır.


 

Chimer ve Dwemerlerin, müşfik ALMSIVI ve şampiyonları Hortator’un yönetimi altında yaşadığı Resdaynia günleriydi. Veloth’un tanrıları kainata şekil vermek için kendi kabuklarına çekildiğinde Hortator o sırada aklı karıştı. Vivec her zaman öğüt dokumak için oradaydı, bu da üç hükümran kral öğütlerinin ikincisidir:

“Soyluluğun gizli hecesi budur: (Bunu bir önceki yerde öğreneceksin.)”

“Dünyevi gizem insandır.”

“Büyülü haç, ölümlülerin değer verdiği ruhlarının pahasına bütünleşmesidir. Etrafını üçgenle çevir ve Üçte Bir evi görürsün. Köşelere bölünür ki kardeşlerimiz yönetir yani Dört Köşeler: BAL DAGON MALAC SHEOG. Üçgeni ters çevirirsen Başlangıç Yeri’nin kalbini delersin, yani adi yalanı, reddedilemez alanın ahiti. Hepsinin üstünde sadece birinin durduğu ufuk vardır, lakin orada henüz kimse durmaz. Yeniliğin kanıtıdır. Bilgenin verdiği sözdür. Hepsini açığa kavuştur ve elde edeceğin yıldızdır, o da benim alanım değildir, ama hükmüm dışında da değildir. Büyük plan uçuşa geçer; sadece yıldız olmaz ve boynuzu da olur. Merkez artık taşıyamaz. Çizgiler ve noktalardan yoksun olur. Her şeyden yoksun olur ve hazne haline gelir. Bu da onun sondaki kullanışsızlığıdır. Verdiği söz budur.

“Kılıç çaprazdır ve ALMSIVI etrafındaki Üçte Bir hanesidir. Bir son olması gerekiyorsa ben yok olmalıyım. Hükümran kral bunu bilmelidir, ve onu sınayacağım. Vakti gelince onu öldüreceğim ta ki öğrenene kadar. Sonun, ancak sonun savunucusuyum. Beni yok etmek için taşıyamayan merkezde hareketsiz duran kalbi doldur. Ben kılıcım, Ayem yıldız, Seht dünyayı değiştirmeye yarayan mekanizm. Bizimkisi, uzlaşmayı siyah denizle dolmasını önleme görevidir.

“Sharmat merkezde uyur. Referans dünyasının yok edilmesini görmeyi kaldıramaz. Bu sahte rüyacının komplosudur. Bu rüyanın unutkanlığıdır, veya gücüdür, veya kurtuluşudur. Bu güçsüz büyüdür, ve zehirli dikenle çevrelenmiştir.

“Bu yüzden sırları merhamet koltuğu olan kılıca söylüyorum. O benim tahtımdır. Ben ALMSIVI’nin sesiyim. Dünya beni kız ve erkek kardeşimden daha çok bilecek. Ben ölülerin ruhuna refakat ederim. Ben Veloth’un otlarının katiliyim. Veloth taşıyamayan merkezdir. Ayem komplodur. Seht sondur. Ben yok edilmesi gereken bilmeceyim. Benim sözlerimin baştan aşağı gizemli olmasının sebebi budur.

“Hükümran kral bana karşı ve benden önce durmalı. Benim cezalarımı öğrenmeli. Onu bilmesi için işaretleyeceğim. Erkek ya da dişi olarak gelecek. Alması gereken form benim.

“Çünkü bir hükümran kral kendi dengini görürse aslında hiçbir şeye hükmetmiyor emektir.

Vivec bütün değilken Hortator’a söylenen budur.

Kelâmın sonu ALMSIVI’dır.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.