Vivec

Şair Savaşçı Lord Vivec, aynı zamanda Vehk olarak bilinmektedir veya bazen de Vivek olarak isimlendirilir. Sotha Sil ve Almalexia ile birlikte Morrowind’in ölümsüz üç Tanrı Krallarından biriydi. Tribunal tapınağının bir sütunu ve artist dolandırıcıların patronu, Vivec Daedric Prensi Mephala’nın bir öngörüsü olarak bilinmektedir. Bunun Şafak Çağı (Dawn Era) esnasında ortaya çıktığına inanılmaktadır. Vivec aynı zamanda kutsal toprakların görünmez koruyucusu olarak da bilinmektedir. Her zaman Morrowind üzerinde izleyen bir göze sahiptir. Kızıl Dağın Şeytan Tanrılarını uzakta tutmaktadır.

Genel Bilgiler

Vivec'in Siması
Vivec’in Siması

Vivec ersellik görünüşü ve Mephela ile olan ilişkilerinden kaynaklanan cömertliğinin arkasında gizli olan uğursuz yapısı,  Chimer/Dunmer mahiyetine verilen “ikilik” in yanında Dunmer tarafından “uzmanlığın” bir sembolü olarak tapınılmaktadır.

Yaşamının başlarında, tanrı olmadan önce, Vivec Tribunal’in diğer üyeleriyle birlikte Indoril Nerevar için bir öğüt verendi. Vivec olağan dışı gücünü kaybetmeden önce çok ünlü olarak bilinirdi. Bu Dagoth Ur’un dirilişiyle birlikte başlamıştır. Bu sebeple, Tribunal’ın en ünlü ilahı olma ününü elde etmiştir.

Taktiksel ve diplomatik araçlarla Morrowind’i çoklu işgallerden korumuştur. Bunların en ünlüsü Four Score Savaşıdır. Aynı zamanda Dunmer halkı için sayısız işler yapmıştır. Bu tür işlerden bir tanesi kendi onuruna yaptırılmış olan, Baar Dau’dan, Vivec şehrini kurtarmasıdır.  Aynı zamanda şehri harap etmek için Daedric Prensi Sheogorath tarafından gönderilmiş dev meteor “Gerçekliğin Krallığı” (“Ministry of Truth”) olarak bilinmektedir. Baar Dau’yu, gücüyle şehrin üzerinde havada asılı olarak bıraktı. Orada dördüncü Yüzyıla kadar kaldı.

Oblivion Krizi esnasında gizemli koşullar altında Üçüncü Yüzyılda ortadan yok oldu. Yokluğunda Baar Dau’yu desteklemek için büyülü icatlar yapılmış olmasına rağmen, meteor en sonunda 4Çağ 5’te düştü, Vivec şehrinin yıkılmasıyla ve Kızıl Dağın bir diğer patlamasıyla sonuçlandı. Vivec’in yok olmasından sonra ve Yeni Tapınak sayesinde eski Dunmeri İnancı, Azura, Boethiah, ve Mephala’ya tapınmasının yeniden canlandırılmasından sonra, Vivec, ‘Aziz Vivec’ olarak bilinmeye başladı.

Tarih

İlk Yaşam

Birinci Çağın ilk zamanlarında eyaletin Nord işgali esnasında bir zamanda, şu anda Morrowind olan, Resdayn içerisinde Mournhold şehrinde yetişti. Çıban tacirinin karısına doğan bir hermafroditti (Çift Cinsiyetli).

Vivec
Vivec

Fakat belirsiz bir çağda yetim kalmıştı. Yumurtasından çıkmadan önce Cinsiyetsiz veya Çift Cinsiyetli olarak betimlenirdi ancak yumurtasından çıktıktan sonra Eril fiziksel haline bürünmüştür. Muhtemelen uydurma bir kaynak; onun anne ve babasının isimlerinin Berahsic ve Irdi olduğunu ve onların da Irdi, Hlafem ve Hykro adı verilen diğer üç çocuğa sahip olduğunu belirtmektedir. Vivec’in kendi orjinal ismi bilinmemektedir. Bir çocuk olarak, sokaklarda yaşadı ve para için bir şeyler yapmak isteyen sokak çocuklarının bir çetesini yönetti.  Bunlar arasında öldürme, çalma ve fuhuş da vardı. Hayatının bu ilk yıllarında cahildi.

Genç Vivec, bir anlamda Nerevar adı verilen bir karavan koruması, (daha sonra da Indoril hanesinin bir askeri olan), tarafından ziyaret edilmekteydi. Vivec orjinal olarak askere karşı düşman olmasına rağmen, Nerevar onda bir şey gördü, onun bir anlamda özel olduğuna inanıyordu. Vivec, Nerevar’dan hoşlanmaya başladı. Nerevar’ın deseninde “V” yi  “Vel” aldı. Ve yeni ismi “Vivec” gibi onu iki defa kullandı (V- de olduğu gibi). Nerevar’ın büyük emelleri olduğunu gördü.  Bu tür bir varlığın en büyük dürüstlüğü Resdayn’ın Nord işgalinden kurtulduğunu görmektir.  Ve onun hedeflerini gerçekleştirmesine yardım etmeye karar verdi.  Nerevar Hortator olduğunda, Almalexia’nın lider generali, onunla daha sonra evleneceğine karar verdi. Evliliğinden önce belli olmayan bir zaman içerisinde, Nerevar Dwemer Kralı Dumac ile iyi arkadaş olmuştu. Ve onunla birlikte güçlerini birleştirdi. Vivec’in hızlı ve hileli diplomasisinden etkilendi ve onlar Nordlara karşı baş kaldırmaya başladılar. Onların Nordlara karşı isyanları esnasında, Vivec onun ordusunda bir general olarak onunla birlikte savaştı fakat Nerevar’ın Büyük Hane ismi olan Indoril’i almayı reddetti. Vivec’in kendi yaptığı gelişmiş bir mızrakla savaştığı söylenmektedir. Çıbandan uzun bir kancadan yapmıştır. Bu efsanevi Muatra’nın bir ilhamı ya da sevgisinin ilk vücut buluşu olabilir.

Savaştan sonra, Sotha Sil ve Nerevar’ın eşi Almalexia ile birlikte Nerevar’ın önemli bir danışmanı oldu. Bu üç kişi Nerevar’ın en güvenilen danışmanları oldular ve Tribunal olarak bilinmekteydiler. 1. Çağ 416’da Nerevar’ın isyanından sonra, Nerevar eyaleti tamamen yeni bir hükumet altında “İlk Konsey”(First Council) olarak bilinen Chimer ve Dwemer arasında bir anlaşma talep etti. Vivec, Sotha Sil ve Almalexia, Dwemer Kralı Dumac Cüce-Orc ile yeni anlaşma hakkında endişeleniyorlar ve onların eski düşmanları arasındaki barışın hiçbir zaman sona ermeyeceğine inanıyorlardı ayrıca barış fırsatını yakalaması gerektiğini ve kendisi için Resdayn’ı talep etmesi gerektiğini Neravar’a söylediler. Fakat Nerevar eski arkadaşı Dumac’ı aldatmak istemiyordu.

Birinci Konsey Savaşı

Tribunal’in tahmin ettiği gibi Dwemer ve Chimer arasındaki barış uzun sürmedi. Dagoth Meclisinin başkanı ve Lord Nerevar’ın güvenilen arkadaşı Voryn Dagoth (nam-ı diğer Dagoth Ur), Dwemer Yüksek Rahibi ve Tonal Mimarı Kagrenac’ın Numidium olarak bilinen yeni bir yapı inşa ettiğini keşfetti.  Bu yeni keşfedilen Lorkhan’ın Kalbinin ta kendisiydi ve Numidium bunun gücünden yararlanabiliyordu. Numidium, Chimer yazgısının tam bir maskaralığı olarak görülmekteydi ve Resdayn’ın bütünü için potansiyel bir tehtitti. Vivec ve Tribunal’ın geri kalanı Nerevar’ı Dwemer ile savaşa girmesi için bir kez daha zorladılar. Fakat Nerevar danışmanlarının kendisine söylediği gibi yapmaya gönüllü değildi. Nerevar arkadaşı Dumac’a gitti ve ona Voryn’ın iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Dumac’ın muhtemelen Kagnerac’ın gizli bir şekilde Numidium’u inşa ettiğinden ve Voryn’un iddialarını yalanladığından haberi yoktu. Nerevar bu konu üzerinde Azura’ya danışmak için daha sonra Holamayan’a doğru bir hac yolculuğuna çıktı. Azura, Voryn Dagoth’un söylediği şeyin doğru olduğunu belirtti ve Nerevar’a bütün dünyanın güvenliğini sağlamak için Numidium’un yıkılması gerektiğini söyledi. Dumac tarafından aldatıldığını hisseden Nerevar, Kızıl Dağa giderek Azura’dan öğrendiği şey hakkında onunla yüzleşti. Numidium’dan hala habersiz olan Dumac, Nerevar’ın küstahlığına sinirlendi ve iki arkadaş feci şekilde kavga etti. Bu Birinci Konsey Savaşı olarak bilinen savaşa yol açtı.

Tribunal Baş Harfleri
Tribunal Baş Harfleri

Bu savaşın 1. Çağ 668 ya da 1. Çağ 689 tarihleri arasında yer aldığına inanılmaktadır. Kızıl Dağ’da meydana gelen savaşın son demlerinde, Vivec ve Almalexia Dwemeri güçlerini yıldırıp Nerevar, Voryn Dagoth ve Alandro Sul’a Kızıl Dağın Kalp çemberine, Numidium’un inşa edildiği yere sinsice girme şansını vererek Chimer ana ordusunu komuta etti. Kalp çemberinde, Nerevar, Dumac ve Kagrenac’ı buldu. Nordların hesabını sormak için Wulfharth ve Shor da orada yer alıyordu. Büyük bir savaş sonucu Lord Kagrenac araçlarını Lorkhan’ın Kalbi üzerinde kullanması Dwemer’in yok olmasıyla sonuçlandı. Sunder, Keening ve Wraithguard, Lorkhan’ın Kalbi üzerinde iki hesabı sayesinde, Nerevar ciddi bir şekilde yaralandı. Savaştan sonra Nerevar, gerçekten ne yapılması gerektiğini belirlemesi için meclise geri dönerken Nerevar, Kagrenac’ın araçlarını koruması için Voryn Dagoth’a verdi. Vivec, Sotha Sil, Almalexia ve meclisin geri kalanının hepsi Kagrenac’ın araçlarının Resdayn’a karşı meydana gelebilecek herhangi bir tehdide karşı saklanması gerektiğine karar verdiler. Nerevar bir istisna ile birlikte meclisin kararına katıldı. Meclis Kagrenac’ın araçlarının hiçbir zaman Dwemer’in kullanmayı amaçladığı şekilde kullanılmaması üzerine yemin etmeliydi.

Yemin ettikten sonra, Nerevar ve Vivec, Voryn Dagoth’dan araçları geri almak için Kızıl Dağa geri döndü. Voryn her nasılsa Kagrenac’ın araçlarını Nerevar’a vermeyi reddetti. Onun da Nerevar’ın yokluğunda bu araçları gizlice kullandığı ve onların gücü sayesinde bozulduğu fark edildi. Bu araçları ele geçirmek için, Nerevar güce başvurdu. Ortaya çıkan savaşta, şu anda kendisini Dagoth Ur olarak adlandıran Voryn,  rakipleri tarafından öldü zannedildi. Bazı kaynaklara göre Nerevar bu kavgada bir kez daha ciddi bir şekilde yaralandı. Bu o ilk yerde yaralandığı zaman bir tutarsızlık olabilir. Sonrasında, araçlar incelenmesi için Sotha Sil’e getirildi.

Tanrılaşma ve Azura’nın Laneti

Nerevar’ın tartışmalı ölümünden sonra (Tribunal’dan kaynaklanıyor olabilir, bu hiçbir zaman belirlenememiştir. Bunun büyük bir sebebi Numidium’un sebebiyet verdiği Ejder Kırılması, Nerevar’ın farklı şekillerle öldüğünü gözler önüne sermektedir.) Vivec, Almalexia ve Sotha Sil, savaştan sonra dağıtılan İlk meclisin yerini alan Yeni Büyük Meclisin en büyük otoriteleri haline geldi. Yönetimin bir çok yılından sonra, Sotha Sili Vivec ve Almalexia’ya parıltılı haberlerle döndüler. Onlar Lorkhan’ın Kalbinin ilahi gücünün içine sızmak ve gücü ölümlü bir varlığa dönüştürmek ve onlara Tanrı benzeri güçler vermek için gizlice Kagrenac’ın araçlarını kullanmayı öğrenmişti. Sotha Sil, Resdayn’ı yeni bir refah çağına getirmek için bunların üçünün bu araçları kendilerini yaşayan tanrılara dönüştürmek için kullanılmasını öne sürdü.

İlk etapta,  bu onun Nerevar ile olan gizli yeminini bozduğu için Vivec ve Almalexia bu fikre karşı çıktı. Fakat Sotha Sil’in barış, adalet saygı ve refah ile yeni bir dünya Vizyonu Vivec’i eski arkadaşına olan sözünü bozmak için ikna etti. Üçü Kızıl Dağ’a döndü ve onları tanrıya dönüştürecek Kalp üzerinde araçları kullandılar. Ritüeli tamamladıktan sonra, Azura yeni tanrıların önünde göründü. Kendisine karşı işledikleri küfürden dolayı kızgındı. O, Vivec ve diğerlerine alay ettiklerinden dolayı Nerevar’ın onları cezalandırmak için ve hiçbir ölümlünün kendisine böyle davranamayacağından emin olmak için geri döneceğini söyledi. Sotha Sil onun tehditine “eski tanrılar”ın artık gerekli olmadığını ve Chimer’in onların ihtiyaçlarına özen gösterecek yeni tanrılara ihtiyacı olduğunu iddia ederek cevap verdi. Aşağılanmış bir şekilde Azura onlara külrengi tenler ve korkunç kırmızı gözlere vererek Chimer’i lanetledi. Böylece, Chimer, artık Dunmer olarak bilinecekti.

Tribunal Tapınağının Başlangıcı

Şu anda Dunmer olarak bilinen Chimer, ilk olarak onların yeni görünüşünden dolayı alarma geçti.  Halk, altından griye görünümlerini neyin değiştirdiğini bilemediler. Fakat sonuç onları korkuttu. Sotha Sil onların sıkıntılarının bir lanet olmadığını tam tersine bir lutuf olduğunu belirterek Dunmerleri sakinleştirdi. Çünkü bu onların yeni, medeni bir elf kültürüne başladığını belirtisiydi.

Tribunal Tapınağı
Tribunal Tapınağı

Dunmerler’in çoğunluğu Tribunal’ı kabul etti ve onların bir zamanlar Boethiah, Azura ve Mephala’ya taptığı gibi ona da taptılar.  Tribunal’in teokratik yönetimi altında saygıdeğer bir toplum amacıyla birlikte Tribunal Tapınağı oluşturuldu. Büyük şehirler ALMSIVI’nın özelliklerinin her biri adına kuruldu. Vivec’in şehri Ascadian Adalarında Vvardenfell’in güney kıyısında kuruldu. İç Denize doğru bakıyordu. Vvardenfell kolonileşmeye karşı katı kurallar ile birlikte Vivec’in direk gözetiminde kutsal bir tapınağın içine yapıldı. Bir zamanlar Nerevar’ın eşi olan Almalexia, Vivec’in hayat arkadaşı oldu.

Fakat her Dunmer Tribunal’e sadık değildi. Vvardenfell’in göçebe Çorakdiyar sakinleri Tribunal’in Nerevar’ın ölümünden sorumlu olduğuna inandı ve onları bunun için hor gördüler. Vivec’e göre Tribunal tarafından öldürüldüğü inancı, Kızıl Dağ savaşında Nerevar’ın eski kalkan arkadaşlarından biri olan Aladro Sul tarafından başlatıldı. Alandro’nun iddialarının doğru ya da yanlış olduğu kesin olarak bilinmemektedir fakat bu suçlamaya çanak tuttuğuna dair bazı kanıtlar vardır.  Bazıları hatta bizzat Vivec’ten gelmektedir.

Four Score Savaşı

Dört yüzyıl boyunca, Tribunal Morrowind’de göreceli bir barış sağladı.  Tribunal’in yenilmiş olarak ayrıldığı tek çatışma 1. Çağ 2703 yılında Tsaesci nedeniyle Akaviri Yenilgisidir. Bunda da İkinci İmparator Reman Cyrodiil’in kurucusu tarafından yenilmiştir. Bu savaşta Vivec’in en ünlü hareketi Dreugh’un Üçlü Kralları ile bir ittifak yaratması ve Pale Pass Savaşında onları kuzeyden destekleyerek Akaviri Ordusu’nun güçlenmesini ve kaynak almasını engellemekti. Hem Morrowind hem de Reman İmparatorluğu savaş esnasında birbirine yardım etmiş olmasına rağmen, bu ikisi arasındaki barış uzun sürmedi.

1. Çağ 2703 işgalinin birkaç yılı içerisinde, Morrowind haricinde ana topraklar içerisindeki her yere sahip olmakla birlikte yeni İkinci İmparatorluk Tamriel içerisinde önemli yeri vardı. 1. Çağ 2840 da, Reman Hanedanlığından, II. Reman Cyrodiil,  burayı Reman imparatorluğuna katma çabasıyla Morrowind’e savaş ilan etti.  Devam ettiği seksen yıldan adını alan, garanti savaş daha sonra Four Score Savaşı olarak bilinmektedir. Tribunal, özellikle de Vivec, savaş esnasında şaşırtıcı güç ve liderlik göstermiştir. Vivec’in tamamen şans eseri Cyrodiil ordusunun Bodrum Savaşında aldığı ezici yenilgi, ordunun tamamen bu süreç içerisinde yok olmasına sebep olmuştur. Fakat tüm çabalara rağmen, iki taraf da diğeri üzerinde bir avantaj elde edemedi.

Savaşın son yılında, 1. Çağ 2920’da, Almalexia eğer Vivec Artaeum Adası üzerinde 17 yıldır Morrowind’den uzak olan Psijic güçlerini eğiten Sotha Sil’in yardımını alamazsa savaşın kaybedileceğini görmüştü. Almalexia’nın önerisini ciddiye alan Vivec, Almalexia’ya Arteum’a seyahat etmesini ve Sotha Sil’i geri getirmesini söyledi. Böylece onlar savaşı kaybetmeyeceklerine inanıyorlardı. Almalexia, Artaeum’a vardı ve Sotha Sil’e gördükleri hakkında ve Morrowind’e nasıl dönmesi gerektiğine dair bir şeyler söyledi.  Daedric Prensleri ile bir anlaşma yapmak için büyük bir çaba gösteren ve Mundus’a amatör güçler tarafından toplanmaması gerektiği konusunda fikir birliğine varan Sotha Sil, Almalexia ile birlikte Artaeum’dan ayrılmaya karar verdi. Sotha Sil ve Almalexia Morrowind’e döndüğü zaman, onlar Ald Marak Savaşında ezici bir yenilgiden sonra Vivec’in çok önceden Prens Juilek’in ordularını teslim aldığını öğrendiler. Ancak, Vivec’in tesliminden kısa süre sonra, İmparatorluk Ordusu Kara Kapı’da kaleyi kuşattığı zaman onun imparatorluk ile olan ateşkesi bitti. Ald Lambasi’de bir kez daha Barış yapıldı, fakat Kara Bataklıkta Morag Tong tarafından suikaste kurban gittikten sonra, onların antlaşmaları yeniden bozuldu. Güneş’in Şafağın’nın 6’sında, İmparator III. Reman Cyrodiil, İmparatorluk Sarayında ona anlaşmanın tekrar imzalanmak zorunda olduğunu söylemek için Vivec ile Bodrum’da buluştu.  Suikastin en güvendiği danışmanları, Akavirili, Savirien-Chorak and Versidue-Shaie tarafından organize edildiğine inanılmasına rağmen, III. Reman İmparatorluk Şehrine döndüğü zaman, o eşinin kız kardeşi Corda tarafından suikaste uğradı. III. Reman’ın ölümünden sonra, Versidue-Shaie imparatorluk tahtına geçti ve resmi olarak Four Score Savaşını sonlandıran anlaşmayı Vivec ile imzaladı.

Akaviri Saldırısı ve Ebonheart Paktı

2. Çağ 430’da Tamriel’de Akavirli Hükumdarlar, Savirien-Chorak’ın vefatından sonra Interregnum (Fetret Devri) olarak bilinen dönem başladı. Hükümdarın ölümü İkinci İmparatorluğun çöküşü ile sonuçlandı ve bağımlı eyaletlerin her biri boyunca kaos getirdi.  Morrowind’in İmparatorluktan otonomisi Vivec, Almalexia ve Sotha Sil’in yönetimi nedeniyle eyalet hükümdarsız dönemde oldukça zarar görmeden kalabildi.

Ebonheart Paktı
Ebonheart Paktı

Ancak, 2Ç 572 yılında, Morrowind için yeni bir tehdit ortaya çıktı. Kamal Kar ifritleri lideri Ada’Soom Dir-Kamal tarafından yönetilen Tamriel’e İkinci bir Akaviri Saldırısı başladı. Morrowind’in saldırıdan vurulmuş olmasına rağmen, Kamal Skyrim ve Kara Bataklığı’da işgal etti. Bu işgalcileri püskirtmek için üç eyalet birleşti fakat onların birleştirilmiş güçleriyle birlikte düşmanlarını yenmede sorun yaşıyorlardı.  Düşman öylesine büyüktü ki Almalexia, Tribunal’in eski düşmanı, kendini şu anda Underking olarak ifade eden Ysmir Wulfharth’dan yardım istedi (Bazı kaynaklarda Wulfharth’ın yardımını dileyen kişinin Kral Jorunn olduğu söylenmektedir). Kamal, Stonefalls’ta Almalexia, Wulfharth, Jorunn the Skald-King ve Argonianlar Shellback orduları tarafından sıkıştırıldıktan sonra ezici bir yenilgialdılar.  Vivec bu yenilginin avantajını kullandı ve Morrowind içindeki insanlara sadece bir gün suyun altında nefes alma yeteneğini öğretmek için güçlerini kullandı. Ve daha sonra kitle kitle sel yarattı. Geçici olarak Morrowind’i denizde boğdu ve Akaviri işgalcilerini süpürdü. Bu olaydan sonra, Tribunal, Skyrim Ulu Kral’ı Jorunn ve Black Marsh’ın liderleri arasında bir ittifak yaratan bir anlaşma imzaladılar. Böylece benzer bir saldırı hiçbir zaman tekrarlanmayacaktı. Bu anlaşma Ebonheart Paktı olarak bilinmektedir.

Septim Savaşları

Fetret dönemi kapandıktan sonra, Savaş Lordu Cuhlecain ve onun genç generali, Hjalti Early-Beard Tamriel’i fethetmeye başladı. İkisi İmparatorluk şehrini fethettikten sonra, Cuhlecain öldürüldü ve Hjalti Cyrodiil tahtını aldı. Zurin Arctus, Büyük İmparatorluk Savaş Büyücüsü tarafından Tiber Septim’i İmparator ilan etti. Skyrim, Hammerfell, ve High Rock krallıkları fethedildiği zaman, Tiber gözlerini Morrowind’e çevirdi. Morrowind, Tiber’in Fetret Döneminde yüzlerce yıllık savaştan dolayı yıkılmış olan Cyrodiili daha önceki görkemine yeniden kavuşturmak için ihtiyaç duyduğu metal abanoza sahipti. Tiber’in arkadaşı ve general’i, Ysmir Wulfharth, eğer o Vivec, Almalexia ve Sotha Sil’i yenerse onların güçlerini çalabileceğine ve Altmerlere karşı kullanabileceğine dair Tiber’e söz verdi. Tiber, Wulfhart’ın tavsiyesine uydu ve Morrowind’e karşı savaş ilan etti. Savaşın iki taraf içinde iyi sonlanmayacağını bilen Vivec, Tiber Septim ile bir anlaşma hazırladı ve Morrowind ile Septim İmparatorluğu arasındaki savaşı sonlandırdı. Morrowind’i İmparatorluğun içine çekti ve aynı zamanda eyalete tam bir otonomi verdi. Anlaşmanın son koşulu Vivec’in Numidium’u istediği gibi kullanması için Tiber Septim’e vermesiydi. Tribunal’i savaşta görmeye pek de düşkün olmayan Tiber anlaşmaya uydu ve savaş sona erdi. Bazı kaynaklara göre Vivec, Tiber Septim ile koşullu görüşmüş olabilir. Hatta Tiber Septim’i yeteneklerini test etme niyetiyle öldürdüğü iddia edilmektedir.

Dagoth Ur’un Dönüşü

2. Çağ 882 yılında, Nerevar ve Tribunal ile arasındaki savaştan sonra öldüğüne inanılan Dagoth Ur,  şu anda Kül Vampirleri olan akrabalarıyla birlikte Kızıl Dağ’da göründü. Dagoth Ur, İmparatorluğu Morrowind’den çıkarmak ve Skyrim’in Nordlarına kadar kaybedilen toprakları fethetmek için ve yokluğu boyunca Black Marsh’ın Argonianları’nı tek seferde ve son kez Tribunal’ı yıkmak için bir plan oluşturmaya başladı.

Dagoth Ur
Dagoth Ur

Dagoth Ur, Tribunal’in ilahi gücünü sürdürmek için, onların yıllık olarak Kızıl dağa dönmesi gerektiğini ve Lorkan’ın Kalbinin varlığında bunun tadını çıkarmaları gerektiğini biliyordu. Dagoth Ur bu avantajı kullanmaya karar verdi. Tribunal gücünü tazelemek için Kızıl Dağa döndüğü zaman Dagoth Ur ve onun birlikleri onları pusuya düşürdü. Vivec, Almalexia ve Sotha Sil, Kalp ile olan bağlantısı sayesinde son derece güçlü geliştirilmiş olan Dagoth Ur’u yenecek kadar güçlü değildi. Ve Tribunal güçlerini tazelemeden Kızıl Dağdan ayrılmak zorunda kaldı. Bu Dagoth Ur’un son silahı Akulakhan’ı oluşturmaya başladığı zamanlardı. Aynı zamanda İkinci Numidium olarak da bilinmektedir.

Son 500 yıl, Tribunal’in gücü zayıflamaya başladı. Ne yazık ki hayal kırıklığı içerisinde Vivec, Almalexia ve Sotha Sil Kalp Çemberine giriş elde etmek ve Dagoth’un Vvardenfell boyunca yaydığı Blight hastalığını durdurmak için Kızıl Dağ üzerinde mümkün olduğunca çok saldırı yaptılar.  Dagoth Ur şu anda yorgun olan Tribunal için çok güçlü olduğundan onların bütün çabaları boşuna ve yersizdi. Tribunal Hayalet Çitini sürdürmeye çalışıyorken eş zamanlı olarak saldırıları da durdurmakta sorun yaşıyorlardı. Tribunal, Dagoth Ur’u öldürmeyi başarsa bile, Lorkhan’ın kalbi her zaman onun içerisinde yaşayacaktı. Tribunal zayıfladığı için, Morrowind’in toplumunun devletinin de olduğu gibi, küçük bir köle ayaklanmasından kaynaklanan Arnesian Savaşı gibi ortaya çıkan savaşlarla sonuçlandı.

Kalp Çemberine girmek için son girişim 3. Çağ 417’de meydana geldi. Bu çaba üzerine Almalexia ve Sotha Sil neredeyse Dagoth Odros ve Dagoth Vemyn tarafından öldürülüyordu. Fakat Vivec tarafından kurtarıldılar. Bu çaba içerisinde Almalexia ve Sotha Sil Kagrenac, Keening ve Sunder’in araçlarından iki tanesini Altıncı Hane’ye kaybettiler ve onları kurtarmada başarısız oldu. Moralleri bozulmuş bir şekilde ve oldukça zayıflamış bir devlet içerisinde, Tribunal’in Dagoth Ur’u püskürtmek için yapabileceği tek şey güçlerini Hayalet Çitini güçlendirmek için kullanmaktı. Bu dönem içerisinde,  Tribunal’i sorgulayan Muhalif Papazları ve diğerlerine Tribunal Tapınağının insanlarının kaderini korumak için acı çektirildi. Çünkü insanların onlara inancı olmadan, Vivec, Sotha Sil ve Almalexia güçsüz olurdu ve Hayalet Çitini destekleyemezdi.

Nerevarine Kehaneti

3Ç 427 yılında,  onların kendilerini Tanrı yaptığı zaman Azura’nın Tribunal’e verdiği ultimatom gerçek oldu ve Nerevar, Nerevarine olarak Tamriel’e döndü. Orijinal olarak, Vivec ve Tribunal’in geri kalanı Nerevarine Tarikatına karşı düşmandı ve Onların Morrowind’i Dagoth Ur’un karanlığından korumak için ihtiyaçları olan Tribunal Tapınağının kaderini tehdit ettikleri için onların kehanetlerinin yanlış olduğunu iddia etti.  Vivec, Nerevarine’in Tribunali devirebilecek ve Eski Dunmeri İnancına tapmaya yeniden başlamalarını söyleyen tek kişi olduğunun söylendiğini duyunca ona düşman oldu. En sonunda Dagoth Ur’u yenmek için Nerevarine’in Tribunal’in son umudu olduğunu fark etti ve bu Tribunal’in onların ilahi güçlerini kurban etmelerini gerektiriyor olmasına rağmen onlara yardım etmeye karar verdi. Vivec en sonunda Nerevarine ile sarayında karşılaştı. O orada onlara, Vivec’in mülkiyetindeki Kagrenac’ın son aracı Wraithguard’ın yanında Dagoth Ur’u yenmek için Tribunal’in planını verdi. Bu buluşma esnasında, Vivec Nerevarine’ye onun Muhalif Papazlarının zulmüne son vereceğine söz verdi.

Geriye kalan araçları elde ettikten sonra, Nerevarine Dagoth Ur’un planlarına son vermek için Kızıl dağa seyahat etti. Nerevarine onu dünyadan çıkararak ve Dagoth Ur’un ilahi bağını keserek Lorkhan’ın kalbi üzerindeki araçları kullandı. Bu onun, Akulakhan, yaratılmasının yanında öldürülmesine de imkân tanıdı. Dagoth Ur yenilmiş olmasına rağmen Tribunal aynı zamanda bir zamanlar Tanrı benzeri güçlerinden mahrum kaldı.

Tribunal’in Düşüşü ve Yokoluşu

Almalexia
Almalexia

Dünyadan çıkardığı Lorkhan’ın kalbiyle birlikte, Tribunal’in güçleri hızlı bir şekilde söndü fakat yok olmadı.  Dunmer insanlarının çoğu hala Tribunale’e bağlıydı, Vivec bununla birlikte gelen kader ve gücün sonsuza dek sürmeyeceğini fark etmiş olmasına rağmen yoldaşları Almalexia ve Sotha Sil’in bir zamanlar Tanrı benzeri güçlerini kullanmalarına izin verdi. Vivec, gücünü insanlara yardım etmek ve onların mütevazı isteklerini yerine getirmek için kullanmanın yanında Tapınak rahipleri ile Muhalif Rahipleri arasındaki meselelerin yok olmasını sağlayarak geriye kalan gücünü Tribunal Tapınağını yeniden inşa etmeye adadı. Tribunal’in artık tanrı olarak saygı görmemesi gerektiğini, bunun yerine ermişlerin ve kahramanların saygı görmesi gerektiğini rahiplerine söyleyerek aynı zamanda büyük bir değişim için Tapınağın kendi mezhebi için hazırlıklara başladı.

Azura, Mephala ve Boethiah’a İnancı ile birlikte Tapınağın kaderinin Eski Islahlara geri dönmesi gerektiğini tavsiye etti. Tribunal Tapınağının geleneklerinin, sadece ALMSIVI olmaksızın, devam etmesi gerektiğine inanıyordu ve o her zaman ilahiyatını hafif bir şekilde giydiği gibi kaçınılmaz ölümlülüğünü memnuniyetle kabul etti. O rahiplerine Tribunal Tapınağı yeniden organize edilir edilmez, o dünyadan geri çekileceğini söyledi.

Onun aksine Sotha Sil ve Almalexia onların gerçekleşmek üzere olan ölümlülüğü ile ilgili olarak farklı bir şekilde davrandı. 3Ç 417 de Tribunal’in Dagoth Ur’un ellerinde son yenilgisinden sonra, onların Keening ve Sunder’i kaybettikleri esnada, Sotha Sil kendisini tamamen Tribunal ve diğerlerinden yabancılaştırdı. Onun yenilgisi ve Dagoth Ur’un düşüşü arasındaki 10 yıl esnasında muhtemelen karşı çıkan tek kişi ölümsüz büyücü Divayth Fyr’di. Vivec, Sotha Sil’in gizem ve bilinmeyen konseptinden o kadar memnun olduğunu  ve onun dünyanın geri kalanıyla neredeyse tamamen iletişimini kaybettiğini bildiği için Sotha Sil’in onun ilahi güçlerinin kaybolduğunu fark ettiğinden bile şüpheleniyordu.

Almalexia, diğer bir yandan,  güçlerini Vivec ve Sotha Sil’den daha ciddiye aldığı için ilahiyatını kaybetmesinden korkunç bir şekilde etkilenmişti. Tribunal’in Kalp ile bağlantısını kesmesinden sonra Vivec, Almalexia ile iletişim kurmayı bıraktı fakat o onun güçleri yok oluyorken onun ızdırap çektiğini ve yasa boğulduğunu fark etti. Onun kendisine ve diğerlerine zarar vermesinden korktu. Ve Almalexia’nın ilahiyatını kaybetmesinden çok kısa süre sonra, Vivec’in korkuları gerçek oldu. Ona yakın olanlara göre, Almalexia’nın kişiliği ne yazık ki değişti. Genellikle merhametli ve anaç doğasının yerine, Almalexia çok saldırgan ve güce aç olmuştu. Almalexia sadakatsiz olduğunu düşündüğü kişileri ciddi bir şekilde cezalandırmaya başladı. Böyle bir durumda eski Dwemer makinelerinden yararlanarak Mournhold’un hepsini kül fırtınaları içinde bıraktı. En sonunda, Almalexia tamamen çıldırdı. Tribunal’in diğer üyelerini öldürerek Morrowind’in “Tek Gerçek Tanrısı” olmak için bir plan hazırladı. Clockwork şehrine giderek Sotha Sil’i öldürdü ve daha sonra o şu anda merhum olan arkadaşını halka “kötülemek” için Almalexia’nın şehrine saldırmak için mekanik yaratıklarını kullandı. Almalexia’nın emirleri altında, iddia edilene göre çılgın Sotha Sil’i bulmak ve öldürmek için Nerevarine Clockwork şehrine gönderildi. Almalexia’nın gerçek niyeti, ancak, Nerevarine’nin şehrin robotik yerlileriyle savaşırken öldürülmesiydi. Ancak Nerevarine Clockwork şehrine dayandı ve Sotha Sil’in cesediyle karşılaştı. Bu da Almalexia’nın Nerevarine’nin kendisini öldürmesi için kışkırttı. Ortaya çıkan kavgada, Almalexia Nerevarine’yi yenmekte başarısız oldu ve Nerevarine’nin ellerinde öldü.

Sotha Sil
Sotha Sil

Almalexia’nın ölümünden sonra, Vivec ALMSIVI’nın geriye kalan tek üyesidir. Önceki Tribunallerin ölmesinden dolayı üzülmesine rağmen, o onlar artık ölümlü oldukları için, belli bir nokta da ölebilirlerdi. O sadece bu şekilde olmasından dolayı pişmanlık yaşadı. Vivec, Oblivion krizi esnasında bir zamanda aniden yok oluncaya kadar Morrowind insanlarına rehberlik etmeye devam etti.  Onun ve Nerevarine’nin Oblivion Krizi esnasında yok olmasına rağmen, Vivec’e gerçekten ne olduğu belli değildir. Bu bir çok kişinin kriz esnasında onun Daedra tarafından “alındığı”na ya da Nerevarine tarafından öldürüldüğüne inanmasına yol açmıştır. Onun kendi rahiplerine söylediği gibi inisiyatifiyle dünyadan ayrılmış olması mümkündür. 4. Çağ 5’da yada bir diğer meşhur adıyla Kızıl Senede Vivec Şehrinin Baar Dau tarafından yıkılmasına rağmen, Morrowind Vivec’in tahmin ettiği gibi değişti. Yeni Tapınak Morrowind’de hâkim din oldu ve Tanrıların yerine Tribunal “Azizlerin” düzeltilmesi gibi Yansımaların tapınmasına yeniden başlattı.

Hogithum Salonundaki Dava

Hogithum Salonundaki Dava, yaygın bir şekilde Vivec’in Davası olarak adlandırılmaktadır,  aniden yok olmadan önce Vivec’in bilinen son görünmesidir. Dava, bir uzman Vivec, şimdi ölümlü ve şu anda Tribunal’in diğer merhum üyelerinin yeminlerini bozdukları için yargılanması gerektiğini öne sürdüğü ve Lordları Nerevar’ın cinayetinden sorumlu tuttuğu Lorkhan’ın Kalbinden gücün problematik yollarla alınması ve saklanması ve Üç İyi Daedra’nın rollerinin muhtemel münasebetsizce gasp edilmesini iddia ettiği zaman başladı. Vivec yargılanmayı ve uzmanları kabul etti. O Tribunal’i olarak adlandırdığı yargıç olarak üç tane bireyle görüştü Allerleirauh, Hasphat Antabolis ve Nigedo. Dava Vivec’in yöneticisi ve arkadaşlarını öldürüp öldürmediği suçlamalarıyla başladı. Cevaplarının doğru olduğunu garantilemek için, Vivec Su-Yüzünü (Water-Face) uyguladı böylece yalan söylemeden cevap verebildi. Ve daha sonra yargıçlarına ölümlü yaşamında Nerevar’ın ölümünden sorumlu, fakat ilahi yaşamında olduğunu söyledi. Onun iddia ettiği şey ayrıydı. O zaman Vivec’in onun ölümlü mü Tanrı mı versyonu olduğu sorusu ortaya atıldı.  Ve eğer ölümlü ise, Nerevar’ı öldüren kişinin aynı kişi olup olmadığı sorgulandı. Vivec daha sonra ayrıntılarla uğraşmaya devam etti. Vehk ölümlü Kalbe dokunduğu zaman, onun var olmayı durdurduğunu ve daha önceden hiç olmadığı Tanrı versiyonu olduğunu belirtti. Fakat aynı zamanda, ona uyum sağlaması için geçmişi değiştiren Kızıl dağdaki “Ejder Kırılması” nedeniyle her zaman varlığını sürdürdü. O daha sonra şu andaki Vivec’in Tanrı Formunun artığı olduğunu ve ölümlü Vehk olmadığını belirtti. Mahkeme buna inanmadı. Belirttiği şeyin doğru olduğunu onaylamak için, Vivec yargıçlarınaAzura’nın Nerevar adına konuşması ve kendisine yöneltilen önemli sorulara cevap vermesi için çağrılmasını önerdi. Mahkeme’nin gönülsüz kabulüyle birlikte, Azura’nın gelen Hogithum’da çağrılmasına karar verildi. Çağırılması için gereken maddeler aşağıdaki gibidir; Azura’nın yıldızı, Vahşi Avcı Kral Ölü Kurt- Sevgiliden bir Boynuz, Alandro Sul’un Wraithmail’inden bir saç lülesi ve Uzman Louis D’Onus gönüllülerinin önerebileceği Mahkeme Üyelerinden birinin sürekli yırtılmış gölgesi.

Bir sonraki suçlama Tribunal’in Üç İyi Daedra’sının yerini almasının insanlar ve Morrowind toplumu üzerinde negatif bir etkiye sahip olup olmadığına dayalıydı. Kendini savunmak için, Vivec İnancındaki’daki Mephela’nın yerini alan iddiasını destekleyen Sheogorath’ı çağırdı. O onun yaşayan bir ünlüsü oldu. Sheogorath, Solucanlar Kralı ile birlikte, Vivec’in yargılanmayı kabul etmesinin sadece onun planlarının biri olduğuna inanmak için sebebi olan Divayth Fyr’in mahkemeye gelmesiyle korktu.

Çağrılma için bütün gereken bileşenlerin elde edilmesi ile birlikte, mahkeme daha Hogithum’un gelmesinin beklenmesiyle birlikte askıya alındı. Onun Tanrılığı çalması üzerine suçlamalarla yüzleştiği zaman, Vivec bunun bir zamanlar peygamber Veloth tarafından önceden söylendiğini belirtti. Daedraların Yansımaları Tribunal tarafından gasp edildi. Ve bu sebepten dolayı, bu hareket bir suç değildi. Yargıçlar tarafından sert birşüpheyle karşılandığı zaman, Vivec onun Tanrılığını memnuniyetle çaldığını ve eğer yapabilirse yine böyle yapacağını kabul etti. Vivec diğerlerinin de aynısını yapması için yönergeler bile bıraktığını belirtti.

Vivec o ve Tribunal’in geri kalanının Tanrı olduklarını söylemeye devam eder, Chimer/Dunmer insanları bunu hiç böyle düşünmemişlerdi.

Hogithum zamanı geldiği zaman, papaz Ainoryl’e Salon içerisinde Azura’yı çağırma görevi verildi. Hazırlıklar yapıldıktan sonra, Azura çağrıldı, fakat yargıçlar ona herhangi bir soru sormadan önce, Vivec, Dava meclisi için gerçek niyetlerini açığa çıkararak araya girdi. Vivec, Azura’yı etrafından sarmak ve onun neonimiğini açığa çıkarmak için gölgesini kullandı. Tamamen manifesto etti ve onu Mundus’a bağladı. Vivec daha sonra onun protonimiğini çağırmak için ilerledi. Daha sonra onu krallığa bağladı ve Azura’nın yıldızı içerisinde hapsedilen ölümlü ruhunu açığa çıkardı. Azura’nın tamamen Mundus’a bağlanmasıyla birlikte, Vivec ona CHIM’den yararlanma yeteneğini gösterdi ve daha sonra mızrağı Muatra’yı zırhının kemiklerinden ortaya çıkardı. Mızrağını onun boğazına soktu ve onu bu dünyadan kovdu. Azura’nın yenilmesiyle birlikte, Vivec, Azura üzerinde uzun süredir almayı beklediği intikamı almak için art niyetsiz olarak ona yardım ettikleri için mahkemesine teşekkür etti. Sonuç olarak Alandro Sul’un saç lülesini ağzına koydu. Bu da Vivec’in 36 Söylevinde bulunan gizli mesajı belirten sesi harekete geçirdi:

“O bir Tanrı olarak doğmamıştı. Onun kaderi onu suça yönlendirmedi. O kendi kaderini kendi özgür iradesiyle seçti. O Tanrılığı çaldı ve Hortator’u öldürdü. “

Vivec daha sonra gözden kayboldu, onun yok olmasının kendi insiyatifiyle yapıldığını vurguladı.

Vivec’in Amelleri

Vivec’in Morrowind ve Vvardenfell üzerinde gözlem yaptığı uzun yıllar içerisinde,  Dunmeri Halkını çoklu yollarla korumak için yardım etti. Aşağıdakiler Vivec’in meydana gelen olayların tarihleri üzerinde bilinen bir vurgulama olmadan yaptığı bilinen işlerin bir listesidir.

Baar Dau’nun Durdurulması

Tribunal’in Tanrılığının başlangıcında bir yerlerde, Daedric Lordu Sheogorath, Daedra ile alay ettiği için Tribunal’e karşı isyan etti ve daha sonra yeni olan şehrini harap etmek için Vivec’in Büyük meteor Baar Dau’yu gönderdi. Ancak, hikâyenin bazı farklı versiyonları Baar Dau’nun kendi iradesine göre hareket eden Vivec’in canavar/çocuklarından biri olduğunu ifade etmektedir. Meteor’u gördükten sonra, Vivec sadece elini kaldırdı ve aytaşı şehrin üzerinde dondu. Vivec, Baar Dau’yu gökyüzünde tutan şey kader olduğu için kaderin Tribunalde tutulması gerektiğini göstermek için onu şehrin üzerinde tutmaya karar verdi. Ne yazıkkı, Vivec’in yok olmasından 5 yıl sonra, Vivec’in yokluğunda Baar Dau’yu havada tutan Ingenium aygıtı başarısız oldu ve göktaşının yere düşmesine ve Vivec’in şehrinin yok olmasına sebep oldu. Yerin titremesi Kızıl Dağ’ın ikinci defa patlamasına sebep olduğu zaman, Meteorun yarattığı titreşimler tarafından zincirleme reaksiyon oluştu. Bu da rezil Kızıl yılın başlangıcını belirtti.

Kızıl Adamın Yenilmesi

Ruddy Man
Ruddy Man

Gnisis Şehrinin yakınlarında yer alan Koal Cave’nin içinde Vivec, Kızıl Adam’ın Molag Bal’ın enkarnasyonuyla savaştı. Bu iki Tanrı arasındaki Savaşta, Vivec Ruddy Man’i yendi ve onun yaşamını ayırdı. Dunmer Halkının Kızıl Adamın müritlerine, Dreugh’a zırh yapmak üzere gizemlerini kullanmak için izin verilmiş olması bir istisnaydı. Bu savaş muhtemelen öylesine epikti ki Batı Gash’ın yaratılmasıyla sonuçlandı.

Yaşamı bölünmüş olmasına rağmen, Sıkıntı haneleri müritlerinden bir tanesi tarafından çağırıldıktan sonra Kızıl Adam, Tear şehrinin dışında bir kez daha saldırdı. Vivec ve Kızıl Adam ikinci defa çarpıştılar. Ve Kızıl Adam bir kez daha yenildi. Kızıl Adam’ın Vivec’in Molag Bal ile olan evliliğinden kaynaklanan çocuğu olduğuna inanılmaktadır.

Mehrunes Dagon İle Savaşması

Maar Gan şehrinde, Vivec o şehrin vatandaşlarına saldırmaya çalıştıktan sonra Mehrunes Dagon ile savaştı. Mehrunes şehre dev bir kaya fırlatmayı denedi, fakat Vivec onunla alay etti böylece o kayayı şehir yerine ona fırlattı. Bu kayanın düştüğü yerde, Maar Gan vatandaşları Tribunale bir türbe inşa ettiler. Bu kavga esnasında, silahsız bir düşmanla savaşmanın onursuzluk olduğunu düşündüğü için Vivec’in gümüş kılıcını Mehrunes Dagon’a verdiği söylenmektedir.