Veloth

Son Güncelleme: , mertusta

Veloth
Veloth

Aziz Veloth, Hacı (Seyyah) Dunmeri Kültüründe Aforoz edilmişlerin ve Ruhani arayıcıların koruyucu ermişidir. Son Orta Merethic Çağında, o Summerset adasında Aldmer kültürünün çökmüş olduğuna inanan bir peygamber ve mistikti. Daha saf ve estetik bir yaşam şekli arayarak, o Chimer’den Resdayn’a vaad edilen topraklara büyük bir göç başlattı. Chimerliler hızlı bir şekilde bu alana yerleştiler. Kültür, mimari ve ruhaniyetin altın çağının sefasını sürdüler. Aziz Veloth İyi ve Kötü Daedra arasındaki farklılığı öğretti ve Kötü Daedra ile nasıl dikkatli bir şekilde görüşülmesi gerektiğini öğretirken insanları için iyi Daedra’nın desteğini kazandı.

Morrowind’in Velothi kuleleri gibi Velothi Dağlarına onun ismi verilmiştir. Chimeri tarihinin altın çağı Yüksek Velothi Kültürü dönemi olarak bilinmektedir. Antikacılığın etkisi şiddetle hissedilmektedir. Çünkü “Velothi” hala Dunner insanlarının tam bir betimleyicisidir. Ve onların en eski kültürel gelenekleri ile bağlantılı bir şekilde kullanılmaktadır. Buna ilaveten iyileştirme seanslarıyla ilgili birçok büyülü madde onun ismini taşımaktadır. Fakat en iyi bilinen sanat eseri, Tribunal Tapınağı tarafından uzun süredir araştırılan, Aziz Veloth’un Savaş çekicinin (Judgment of Saint Veloth)güçlü bir kararıdır.

Öğretiler

Aşırı tutucu atalarına tapınmanın Veloth öğretileri, kendilerini Peygamber Veloth’ u takip eden Aldmeri topluluğunun direk torunları olarak gören Çorakdiyarlılar tarafından hala sergilenmektedir. Peygamber Veloth tarafından müjdelenen, Boethiah Kara Elflerin orijinal Tanrı atasıdır. Öğretileri sayesinde, en son “Chimer” ya da Değişen Halk Aldmer ile olan bütün bağlarından vazgeçti ve Daedra’ya saygı duyan yepyeni bir kültür kurdular. Kara Elfler kültürel ilerlemelerinin bütün tavırları, felsefeden büyüye oradan “sorumlu” mimariye kadar Boethiah’a bahşedilir. Eski Velothi alegorileri bütüncül bir şekilde Boethiah’ın her türden düşmanları üzerinde kahramanlık başarılarıdır, Chimeri gayretinin kuruluş hikâyeleridir. Lord Vivec’in ruhani inançları ve metafiziksel idealleri direk olarak Veloth’un öğretilerinden doğmaktadır. O onların hareketini Aldmeri kültüründen kopmak için gereken barbarizmin bir elementi olarak kabul etmektedir.

 

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: