Vaults of Madness

Deli Mimar yada fani hayatındaki ismiyle Dutheil, İkinci Çağ’da yaşayan ünlü bir mimardır. Wayrestli soylular tarafından çok sayıda proje alan Dutheil’in, Gasteau adında bir rakibi vardır.

Dutheil, rakibini iş yapamaz hale getirip iflas etmesini sağlamak için piyasadaki tüm iş tekliflerini alır. Gasteau ise bunu önlemek adına iş bağlantılarını kullanıp Dutheil’e iftira atılmasını sağlar. İftiralar karşısında Dutheil ise delirmenin eşiğine gelir.

Eski ününü kaybeden mimarımız, Daedrik Prenslerle iş birliğine gider. Buna göre Prensler için Oblivion’a yapıtlar inşa edecektir. Mehrunes Dagon’ın diyarı Deadlands, Molag Bal’ın diyarı Coldharbour’da çok sayıda yapı inşa eder. Bununla kalmayıp Mephala’nın isteği üzerine Agea Relle yani Crypt of Hearts’ın restorasyonuna da başlar. Fakat Dutheil’in ustalık eseri Vaults of Madness’dır. Prenslerle yaptığı anlaşma karşılığı rakibi Gasteau buraya ebediyete kadar hapsedilir ve işkenceye maruz kalır. Zaman içinde Oblivion hapishanesine dönüşen Vaults of Madness, çok sayıda mahkumu ağırlamıştır.

Vaults of Madness
Vaults of Madness

İkinci Çağ 578’de ortaya çıkan Ruh İnfilakı olayı ile Molag Bal, Nirn’ü ele geçirmeye çalışır. Ve Dutheil’den hem kendi evreni Coldharbour, hem de Nirn’ü birleştirecek bir yapı inşa etmesini ister. Fakat Undaunted isimli örgütün üyeleri bunu önlemek için buraya girer ve Deli Mimar’ı yok eder.