Vahşi Elfler

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Daggerfall, Morrowind, Oblivion, Skyrim
Çevirmen: Cem Filiz
Orijinal İsim: The Wild Elves

Tamriel’in her vilayetinde bulunan yabani bölgelerde eğer o bölgenin doğrudan kendi orijinal halkı yoksa Ayleidler yani yaygın adıyla Vahşi Elfler vardır. Elf ırkının üç dalı — Altmer (Yüce Elfler), Bosmer (Orman Elfleri) ve Dunmer (Kara Elfler) Tamriel’e yeni kültürler olarak iyi uyum sağlamış olsalar da diğer Ayleidler ve akrabaları bizim medeniyetimize ilgisiz kalarak, dünyanın gözlerinden uzakta eski şekillerde yaşamayı tercih etmişlerdir.

Vahşi Elfler Eski Cyrodiil lisanlarından bazılarını konuşurlar. Bu lisanlar Tamriel’in genelinde artık bulunmadığı için vahşi elfleri medenileşmiş elf kuzenlerinden bile uzaklaştırmıştır. Yabancıların (Kendi dillerinde Pellani) gözünde karanlık ruhlu ve az konuşkan canlılardır ama şüphe yok ki kendi kabileleri içinde farklı davranıyorlardır.

Aslında Gwilym Üniversitesinin en bilge çalışanlarından Tjurhane Fyrre (1E 2790-2E 227) medenileşmiş bir Ayleid Elfiydi. Vahşi Elfler hakkında yayınladığı çalışması onları canlı ve değişken bir kültür olarak nitelendirir. Fyrre kendi halkı ve dinleri hakkında özgürce konuşan nadir elflerden biridir. Bu konuda der ki “Ayleid kabilelerinin doğası oldukça renklidir ve kişilikleri de komşu kabilelerden son derece farklıdır” (Fyrre, T., Ayleidlerin Doğası, sayfa 8, Gwilym Üiversitesi Yayınları, 2E 12).

Her yabancı kültür gibi Vahşi Elfler de Tamriel’deki diğer halklara korku salar. Ayleidler Tamriel kıtasındaki en anlaşılmaz varlıklardan biridir. Yazılı tarihte herhangi bir rolde nadiren görünürler ve geneli bir tarihçinin ormanda onlar gözden kaybolmadan önce aldığı garip notlardır. Hayal ürünü hikayeler ve yaygın efsaneler arasındaki gerçekler aransa neredeyse hiçbir şey bulamayız. İlk çağın başlarından beri Ayleidler anlaşılması güç ve gizemli bulunurlardı ve görünen o ki bu binlerce yıl daha böyle sürebilir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: