V. Uriel Septim

İmparatorluğun on yedinci varisi V. Uriel, adını tarihe altın harflerle yazdıracak çalışmalarda bulunmuştur. Onun zamanında öncekilere nazaran gerileyen ve eski heyecanını kaybeden imparatorluk adeta küllerinden doğmuştur. Öyle ki çoğu tarihçiye göre Tiber Septim’den sonra imparatorluğun, en azimli ve istikrarlı hükümdarı kabul edilir.

Başa geçtiği günden itibaren uzak diyarları ele geçirme planları yaptı. Bu amaç doğrultusunda ordusunu ve özellikle donanmayı güçlendirmiştir. İmparator donanmasına çok ehemmiyet vermekteydi hatta imparatorluğun donanması onun zamanında en parlak yıllarını yaşamıştır. V. Uriel’in çalışmaları Elder Council tarafından da desteklenmiştir. Üstün bir siyasi, politik dehaya sahip olan imparator Elder Council’i etkilemeyi çok iyi bilmekteydi. Gücünün yeterli seviyeye geldiğine inandığında Tamriel’dan uzak diyarları ele geçirmeyi kafasına koymuştu. Yıllarca süren planlamalardan sonra Akavir kıtasına ilk istilayı başlatmıştır. 3. Çağ’ın 271. yılında Rosacrea’yı ele geçirmek için dört yıl savaştı ve başarılı oldu. 5 yıl sonra Cathnoquey’i, 279’da Yneslea ve 284 yılında da Esroniet’i ele geçirmiştir. Başarılarla dolu fetihlere rağmen 288 yılında ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır. 290 yılında da ele geçirdiği Ionith şehrinin yakılması sırasında ölmüştür. Akavir’e ayak basan İmparatorluk ordusu ilk yıllarda burada çok iyi tutunmuştur. Fakat kıta  ikliminin çok sert olması özellikle üst üste iki kışın (ilkbahar mevsimi de kış olarak yaşanıyordu) yaşanması bölgeye gelen kolonilerin burada tutunmasını zorlaştırmıştır. Bölge tarımsal faaliyet yapamamış, ve Tamriel’den bölgeye gemilerin gelmemesiyle açlık baş göstermiş, sonucunda da iyice zayıflayan Ionith halkı Akavirlilerin katliamıyla yok olmuştur. V. Uriel Septim’de buna dahildir. Uriel’in hazin sonu onun adını lekelememiştir. İmparatorluk halkı V. Uriel’i Tiber Septim’den sonra ikinci büyük lider olarak görmüştür. İmparatorun ölümünden sonra Akavir’deki imparatorluk güçleri geri çekilmiş, bölgede kalan halk ise hayatta kalmaya çalışmıştır. Bu tarihten sonra Akavir’e hiçbir ziyaretçi gitmemiştir dolayısıyla kıtada kalanların akıbeti bilinmemektedir.

V. Uriel Akavir’e ayak bastığı yıllarda bir erkek çocuğu dünyaya gelmiştir. Ayrıca ikiz kızı da bulunmaktadır. Oğlu kendisi gibi Uriel ismini almıştır. İmparatorun ölüm haberi Cyrodiil’e ulaştığında henüz beş yaşında olan oğlu tahta geçmiştir.

 

Yerine Geldiği Yerine Gelen
II. Cephorus Septim VI. Uriel Septim