Ulfric Fırtınapelerin

Ulfric Fırtınapelerin, İmparatorluğa ve kurallarına karşı ayaklanması ile tanınan, Miğferyeli Mevkibeyi ve Fırtınapelerin isyanının lideridir. İnanılmaz bir bölücülüğe sahip ve tartışmalı bir figüre sahiptir, öyle ki İmparatorluğu ayaklarına getirmiş ve Kuzeylilerin diğer Kuzeyliler ile dini ve politik özgürlüğü için savaşmasını sağlamıştır.

Ulfric Fırtınapelerin

Tarihi

4. Çağ‘ın 176 yılından öncesine dair Ulfric hakkında pek bir bilgi yoktur. Babasından Miğferyeli tahtı kalmıştır ve çocukluğundan beri Akçay Mevkibeyi Yüce Balgruuf ile bir düşmanlığı vardır. Thu’um’u nasıl kullanacağını öğrenmek için Ulu Hrothgar’da Kırsakallardan eğitim görmüştür. Bazıları tarafından ırkçı olarak kabul edilir, bunun nedeninin arkasında Argonyan halkının şehre girememesi, Dunmer‘ları küçük görme gibi etkenler vardır.

4Ç 171 yılının ikinci yarısında [abbr title=”Great War”]Büyük Savaş[/abbr] İmparatorluk ve Aldmeri Dominion arasında çıktı. Thalmor dosyalarından aktarılana göre, Ulfric, [abbr title=”Bu olaylardan sonra Elenwen Resmi Elçi oldu.”]Elenwen[/abbr] tarafından kolayca ele geçirildi, zorluk çıkardı ve sorguya çekildi. Böylelikle Thalmor’da onun önemini anladı ve ayrıca serbest bırakılmasını sağlayan bilgiyi aldı.

[abbr title=”Reachmen”]Enginyurt Halkı[/abbr], yani bir Breton kabile topluluğu, Büyük Savaş’tan faydalanarak şu an Markarth‘ın bulunduğu bölge olan Enginyurt bölgesini 4Ç 174’te ele geçirdiler. 2 yıl sonra savaş Ak-Altın Antlaşması ile bitmişti, Talos’a ibadet yasaklanmıştı ve bu iki yılda [abbr title=”Reach”]Enginyurt[/abbr] bölgesindekiler kendi krallıklarını özümsemiş, İmparatorluk’tan tamamen kopmuşlardı. Bölgede huzuru yeniden sağlamak için, Ulfric’i oraya yollamışlardı. Eğer orası kontrol altına alınırsa Talos’a ibadet Enginyurt bölgesinde serbest olacaktı. [abbr title=”Markarth’ın ölen mevkibeyinin oğlu ve yeni mevkibeyi”]Igmund[/abbr], Thalmor’un bu din özgürlüğünü öğrenmeyeceğini kabul ediyordu. Ancak çabaları boşa gitti.

Markarth Olayları

Ulfric adamlarını Enginyurt bölgesine kendi komutasında yolladı, bu olay daha sonra [abbr title=”The Markarth Incident”]Markarth Olayları[/abbr] olarak bilinecekti. Ulfric’in zaferi kazanırken Thu’um kullandığı söylenir. En sonunda Ulfric, [abbr title=”Enginyurt Halkı”]Yeminliler[/abbr] lideri Madanach’ı yakalayıp tutuklamıştır. Markarth İmperyal kontrolüne geçti ve Talos’a ibadet artık özgürdü. Ancak ilerleyen zamanlarda,İmparatorluk’ta neredeyse her yer Talos’a ibadet yasağı ile doluyken bu vatandaşlara da yansıdı ve büyük çoğunluk Talos’a tapmadı. Sonra İmparatorluk Ulfric ile arasındaki anlaşmayı bozdu. Bu, Ulfric’in Thalmor’a kaymasına sebep oldu. Fırtınapelerin isyanının oluşmasındaki büyük etkenlerden biri budur.

Torygg‘in Ölümü

Ulfric Markarth olaylarından sonra tutuklandı. Babası ölmüştü ve Ulfric de tahtına geçmek için serbest kalmıştı. Ulfric geldiğinde ise Torygg yeni Ulu Kral seçilmişti. Ulfric bunu kabullenmedi, bu seçimle değil formalite gereği yapılmıştı. Ancak onu dinleyen olmadı. Bunun üzerine Ulfric Issızkent‘e gitti ve düello istedi. Torygg bunu kabul etmek zorundaydı. Kabul etmez ise krallığı gider, kabul edip kaybederse ölürdü. Ama kazanıp gücünü göstermek gibi bir hakkı da vardı. Düelloyu Ulfric kazandı ancak bu tartışılır. Kimileri Thu’um kullanarak öldürdüğünü, Thu’um’un onu lime lime ettiğini söylerken Ulfric Thu’um’u sadece dengesini bozmak için kullandığını ve kılıcı ile öldürdüğünü ifade eder. Ulfric’in destekçileri hakkıyla kazanıp yeni Ulu Kral olmasını gerektiğini söylerken, diğerleri de bunda hak falan olmadığını ve bunun bir cinayet olduğunu söyler.

Bölünmüş, Kralsız, Kanlı Bir Skyrim

Ulfric destekçilerini Fırtınapelerin İsyan hareketi altında topladı ve Ulfric’e doğu bölümündeki [abbr title=”Rift”]Vadi[/abbr], Kışhisar ve Akdiyar mevkibeyleri destek verdiler. Diğer yandan Torygg’in ölümü ile Elisif yerine Tullius İmparatorluk için savaşacaktı ve buna Enginyurt’tan ve Hjaalmarch’dan destek geldi. Falkreath‘da Dengeir Fırtınapelerin tarafını tutuyordu ama değiştirildi ve  İmparatorluk saafına Falkreath da katıldı. Akçay ise bir taraf tutmadı.

4Ç 201’de Ulfric’i ve korumalarını Derinsu Geçidi’nde yakalayan Tullius onları infaz için Helgen’a getirdi ama Alduin burayı yerle bir etti ve Ulfric yeniden Miğferyeli’ne dönüp kaldığı yerden devam etti. Son Ejderdoğan‘ın açıklandığı zamanda Ulfric Akçay’a baskı yaptı ancak Balgruuf “İmparatorluk.” dedi. İç savaş 4Ç 201 sıralarında bitirildi, kimin kazandığı ise kayıtlarda geçmez.