Üç Sancak Savaşı

Son Güncelleme: , mertusta

Tarih Yer
2. Çağ 580-583 Tüm Tamriel

İttifak Savaşı diye de bilinen Üç Sancak Savaşı, İkinci Çağ’ın 580 yılında başlayan ve tüm Tamriel’i kapsayan, ağırlıklı olarak Aldmeri Dominion, Ebonheart Pact ve Daggerfall Covenant birlikleri arasında yaşanan savaşların genel adıdır.

Gelişimi

İkinci İmparatorluk’un çöküşünden sonra Cyrodiil’de yaşanan taht kavgaları sırasında Varen Aquilarios, Tek Tanrı Tapınağı’ndaki Ejderateşi’ni yakıp imparator olmak istemiştir. Bunun için Ejderdoğan kanı taşıması gereklidir, fakat kendisi Ejderdoğan değildir. Bunu gerçekleştirmek için Mannimarco’nun tesiriyle bir ayin gerçekleştirilir. Esasında ayin bir kandırmaca olup, Mannimarco, Mundus’u Oblivion’dan koruyan bariyeri zayıflatmayı amaçlamıştır. Böylece Molag Bal’ın orduları Tamriel’i işgal edebilecektir. Ayin sırasında Ruh İnfilakı adı verilen büyük bir büyüsel patlama gerçekleşir ve Varen Aquilarios ortadan kaybolur. Mundus’taki bariyerin zayıflamasıyla daedra orduları adım adım Tamriel’ı işgale başlar.

Bu sırada Cyrodiil’deki taht boşluğundan faydalanmak isteyen güçler birbirleriyle ittifak oluşturur ve Üç Sancak Savaşı başlar. Savaşın sonucu bilinmemektedir.

Aldmeri Dominion

Aldmeri Dominion, insan ırkının kurduğu imparatorluğu alaşağı edip elf düzenini kurmayı amaçlamaktadır. Knahaten Gribi yüzünden çok ağır zayiatlar veren Khajiit ırkı bu birliğe katılır. Bosmerler ise müttefiksiz kalmamak için dahil olur. İttifakın kurucuları ve önderleri de Altmer’lerdir.

Daggerfall Covenant

Daggerfall Covenant, ilk başta Breton krallıkları olan Wayrest, Shornhelm, Evermore, Daggerfall ve Camlorn’un bir araya gelmesiyle kurulur. Ardından Reachmen’li Durcorach’ın Ulu Kaya’yı istila girişimi sırasında Emeric’in başarılı siyasetiyle Redguard’lar ve Orsime’rler de bu ittifaka dahil edilir. Böylece asıl Daggerfall Covenant doğmuş olur.

Ebonheart Pact

Ezelden beridir birbirine düşman olan Nord, Dunmer ve Argonyalı’lar, Akavirli’lerin 572 yılında kendi topraklarını istila etmesi üzerine zoraki olarak müttefik olmuşlardır. Kısa bir süre sonra çıkan savaşta da bu müttefikliklerini devam ettirme kararı almışlardır. Fakat bu pek de kolay olmamıştır. Özellikle Dunmer’ların, Argonyalı’ları köle olarak kullanması sorun çıkarmıştır. Telvanni Hanesi hariç tüm Dunmer haneleri köleliği yasaklamıştır. Telvanniler ise bunu kabul etmemiş ve Ebonheart Pact’a dahil olmamıştır.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: