Tu’whacca

“Kahramanlar Salonu’na doğru yürüyecek ve kendi yolunu Uzak Sahiller’in sonsuz kumlarında bulacaksın.
Bu şekilde olmuştur ve Tu’whacca’nın açık gözleri altında yürüyen tüm Ra Gadalar için bu şekilde olacaktır.” -Geçtiğimizde

Tu’whacca (ya da basitçe Tuwhacca), Düzenbazlık Tanrısı, Yokudalı Ruhların Tanrısı, ve Uzak Sahiller’in Tanrısı’dır. Dünya yaratılmadan önce, Kimsenin Umrunda Olmadığı tanrıydı. Tallpapa, Gezinti’nin yaratımını üstlendiğinde, Tu’whacca bir amaç buldu; Uzak Sahiller’in bekçisi oldu, ve Kızılmuhafızların öbür hayatta yollarını bulmalarına yardım etmeye devam ediyor. Onun tarikatı bazen, Balyozyurt’un daha kozmopolitan bölgeleri olan Forebear bölgelerinde Arkay ile ilişkilendirilir, Tu’whacca ve Arkay’in isimleri temel olarak yer değiştirebilir. Crownlar, onların miraslarına bir ihanet olarak görerek bu İmparatorlukçuluktan nefret etmektedirler. Yine de, âlimler açık benzerliği not etmekten başka yardım edemez. Bir o kadar da, ikisinin de isimlerinin aynı etimolojisi ve doldurdukları ilahi rolleriyle Altmer’in Xarxes’i ile ortak benzerlikleri vardır.

Kızılmuhafız inanç sisteminin tamamlayıcı bir parçası olarak, onunla ilgili bir çok gelenek çıkardılar. Antik yazıtların öne sürdüğü gibi bir hapşırık, kötü bir ruhun varlığına işaret ettiği için bir Kızılmuhafız’ın, “Tu’whacca seni kutsasın.” demesine sebep olabilir. Ölü ya da ölmekte olan birine “Tu’whacca [onların] ruhlarına merhamet göstersin.” ya da “Tu’whacca [onların] ruhlarına Uzak Sahiller’e kadar eşlik etsin.” atasözleri atfedilir. Bir ceset mumyalanırken, Kızılmuhafız rahiplerinin gerçekleştirdiği ilk adım, cesedi Tu’whacca’nın Kutsamalarıyla kutsamaktır.