Tiber Septim

Yazımıza geçmeden önce şunu belirtmek isterim, Tiber Septim yada Talos Elder Scrolls evreninde en çok tartışılan karakterlerden biridir ve hala bazı soruların cevabı bulunamamıştır. Üstüne üstlük biyografisi hakkında çelişkili bilgiler de mevcuttur. Bir yerde doğum yeri Atmora derken diğer yerde Alcarin yazdık. Sebebi spekülasyonların olması. Bunun farkında olarak okumanızı öneririm.

Özet Biyografi

Tiber Septim
Tiber Septim

Tiber Septim yada bir diğer adıyla General Talos, Dragonborn ve Ysmir, Tamriel tarihinin en önemli imparatorluklarından birini kuran Nord kökenli imparatordur. Nordların köken kıtası Atmora’da 2Ç 828 tarihinde doğduğuna inanılır. Askeri hayatına Cyrodiil kralı Cuhlecain’in generallerinden biri olarak başladı. General Talos olarak biliniyordu. Tüm Tamriel’i tek bayrak altında birleştirmiştir ve 2EÇ 896 tarihinde Üçüncü İmparatorluğu kurmuştur. Aynı zamanda 2. çağın sona erip 3. çağın başladığını ilan etmiştir. 81 yıl boyunca hüküm sürdü ve Tamriel tarihinin en ünlü, kayda değer ve etkileyici yönetici, imparatorudur. Cyrodiil kökenli İmparatorluğu kurmuş ve Septim soyunun asırlarca Tamriel topraklarında hüküm süren Septim soyuna adını vermiştir. Yani Septim soyunun başı Tiber Septim’dir. Tiber Septim Eight Divines’a ek olarak Nine Divines arasında kabul edilir Nordlar tarafından. Tanrılaştırılmış biridir. Anne babasının kimliği bilinmemektedir. Atmora’da geçirdiği günler hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor daha çok Skyrim’deki gençlik yılları kaydedilmiştir. Gençliğini Skyrim’de geçirmiştir. Burada gelecek yıllarda hayatını etkileyecek olan savaş stratejilerini ve thu’um gücünü öğrenmiştir.20 yaşındayken Old Hroldan’da parlak bir başarı almıştır. Old Hroldan’ı High Rock kökenli Breton’lardan geri almıştır. Artan fırtınaları dinleyen Greybeardsler Talos’un ne tür işler yapacağını öğrendiler. Talos High Hrothgar’a çıktı. Greybeardslar çok güçlü bir sese sahiptir ve konuşmaları felaketlere yol açmasına rağmen Talos buraya geldiğinde onun adını söylediler ve dünya sallandı. Greybeardsler Talos’a Tamriel’in hükümdarı olacağını bildirdiler ve bunun için güneye ilerlemesini (Cyrodiil’e yani) önerdiler. Talos bu önerileri dinledi ve Cyrodiil’e geldi. Kral Cuhlecain’in generali olmayı başardı. Talos, Sancre Tor bölgesinde Skyrim ve High Rock sakinlerinden oluşan bir orduyla karşı karşıya geldi fakat Skyrim halkından oluşan ordu Talos’un Skyrim’de yaşadığını dahası thu’um gücünü görünce Talos’un saflarına katıldılar. Fakat High Rock ordusu yani Bretonlardan meydana gelen ordu savaşmaktan vazgeçmedi ve muharebe başladı. Breton bir suikastçı Cuhlecain’i öldürdü az daha Talos da ölüyordu fakat Talos yaralı olarak kurtuldu. Bu andan sonra Talos savaşı fısıldayarak yönetmeye başladı. Savaştan sonra Talos Cyrodiil lehçesinde bulunan Tiber Septim adını aldı. Ysmir ve Kuzeyin Ejderi lakabıyla da tanındı. Talos 3Ç 38 tarihinde ölmüştür. Evlendiği kadın bilinmiyor fakat en büyük çocuğu Talos’tan sonra tahta geçecek olan Pelagius’tur. Ayrıca Dark Elf kraliçesi Barenziah ile ilişkiye girdiği fakat bebeğin doğmadan öldüğü öne sürülmüştür.

Tiber Septim’in Detaylı Hayatı

Tiber Septim ada ülkesi olan Alcaire’de doğdu. Hjalti Early-Beard onun ilk adıdır. Skyrim’de büyüdü ve burada savaş stratejileri öğrenip kendini yetiştirmiştir.

 

General Hayatı

Colovian Beyliği sınırındaki Falkreath sınırında Nordlar ve Bretonlar asırlardır savaş halindeydi. Hjalti (Talos) 20li yaşlarında Skyrim ordusuna High Rocklı Bretonlara karşı komuta ediyordu. Bu yıllarda Talos Cuhlecain ile tanıştı. Cuhlecain o dönemde Falkreath şehrinin yöneticisiydi. İkisi ittifak kurdu ve Hjalti orduların generali oldu. Kendisi kurnaz bir taktisyendi. Komutasındaki Nord ordusu Bretonların hattını yarıp onları Old Hroldan’a kadar püskürttü. Burayı kuşatmak mümkün gözükmüyordu ve Hjalti Falkreath’tan destek geleceğini de sanmıyordu. Orduların konuşlandığı bir gecede Hjaltinin bulunduğu yerde fırtına çıktı. Fırtına sırasında Hjalti’yi Nord kralı Ysmir ziyaret etmiş ve ona thu’um gücünü öğretmiştir… Fırtına dinmiş ve şafak olmuştu. Hjalti surların önünde duruyordu ve Old Hroldan’ın aman vermez duvarlarına thu’um gücüyle bağırarak yıkmasıyla hisara Nord askerleri adeta akmış Bretonları kesip biçmiştir. Bu zaferden sonra Nordlar Hjalti’ye Talos adını taktılar. Talos’un anlamı Fırtınanın Hükümdarı’dır.

 

Kehanet

Olaydan kısa bir süre sonra Greybeards adı verilen thu’um gücünü koruyanlar Talos’u High Hrothgar’a davet etti. Talos burayı kendi evi gibi benimsedi. Konuşması yasak olan Greybeardslar onun adını haykırdı, böylece tüm dünya Talos’un ismiyle titredi! Ayrıca Talos’un elfleri yeneceğini ve tüm Tamriel’i fethedip imparatorluk kuracağını ona müjdelediler.

Sancre Tor
Sancre Tor

 

Sancre Tor Savaşı

Talos Cyrodiil’e Cuhlecain’in generali olarak döndü. Cuhlecain’in hedefi bu yenilgisiz savaşçı vasıtasıyla Colovian bölgesini korumaktı. Fakat Nord ve Bretonlar ondan önce davranıp Cyrodiil sınırına girdiler ve Jerall Dağlarındaki stratejik öneme sahip yerleri işgal ettiler. Kışın karargah kurdukları sırasında Nord ve Bretonlar Cuhlecain’in yeni generaline (Talos) saldırmaya cesaret edemedi. Buna karşılık Talos bir ordu meydana getirdi ve Sancre Tor’a doğru yürüdü. Talos’un ordusu ufak, teçhizat açısından yetersiz ve kışa hazırlıksızdı. Sancre Tor ise dağın eteklerindeydi ve ulaşmak imkansızdı. Fakat hisarın dibindeki dağın altında büyülü bir göl havzası bulunuyordu. Başarı ihtimali düşük olan bu görevde Talos’a ilahi bir görüntü gözüktü, rahmetli kral III. Reman’ın türbesinde Amulet of Kings olduğunu hissetti. Genç general bu kolyeyi eline geçirmesi gerektiğini düşünmüş ve kaderinin buna bağlı olduğunu hissetmiştir.
Nord-Breton ordusu hisarda ufak bir birlik bırakıp meydana savaşmaya çıkmıştır. Sonuçta Talos’un ordusu zayıftı ve açlıktan kırılıyordu. Ancak Talos kale arkasına hain bir Breton büyücü tarafından ulaştırıldı. Sancre Tor eğimli bir dağa kurulmuştu, Nord-Breton ordusu eğimin alt kısmına doğru ilerlerken Talos dağın eteklerinde ufak bir savunma birliği bırakmıştı. Nord-Bretonlar bu ufak birliğe saldırırken, Talos dağın yukarısından Sancre Tor’a girdi, kaledekileri etkisiz hale getirip Nord ve Breton generalleri ele geçirdi. Böylece kaleyi ve orduyu teslim etmek zorunda kaldılar. Skyrim ordusu Talos’un thu’um gücünü kullandığını görünce Talos’a bağlılık yemini ettiler. Breton generalleri idam edildi ve ele geçirilen Breton esirleri köle pazarlarına satıldı. Bretonların Sancre Tor’u yağması sırasında Talos III. Remanın mezarından Amulet of Kings’i almıştı.

 

Cyrodiil İmparatorluğu

Cuhlecain Talos’a iyice güvenmeye başlamıştı ve onun thu’um gücüne inanıyordu. Bu yüzden onu general yaptı. Talos general rütbesiyle doğuya çıktığı ilk seferde düşman ordularının büyücüleri savaşçılardan önce teslim oldu. Talos daha da doğuya ilerleyerek Akavir istilacılarının Tamriel’da kalan son birliklerini de yenmiş oldu böylece Tamriel topraklarında Akavir kökenli hiçbir canlı kalmamıştı. 2Ç 854 tarihinde Imperial City ele geçirildi böylelikle tüm Cyrodiil’in tek hakimi olundu. Bu gelişmeden sonra Cuhlecain kendini imparator ilan etmişti fakat Talos, Greybeardsların kendisine söyledikleri içini kemiriyordu. Tahtta onun da gözü vardı. Talos bu amaçla Cuhlecain’e suikast düzenledi. Talos’a sadık High Rocklı suikastçılardan oluşan bir birlikle gizlice Cuhlecain’i öldürdü. İmparatorluk sarayı yakılıp kül edildi (Yangının sebebi delilleri ortadan kaldırmak olduğu tahmin ediliyor). Ayrıca Talos şüpheleri üzerine çekmemek için kendi boğazını kesmiştir. Cuhlecain’in öldürülmesinden Batı Reach’te bulunan Shaw isimli lider suçlu bulundu. Çünkü onunda Cuhlecain’e karşı politik amaçları bulunmaktaydı. Her neyse, Yüce Büyücü Zurin Arctus Tiber Septim’i Cyrodiil’in yeni imparatoru ilan etti. Talos’un tahta yükselişinde yaşanan son olaylar resmi tarih kayıtlarından silinmiştir fakat bunların bir bölümü The Arcturian Heresy isimli kitapta bulunmaktadır. Talos her ne kadar cinayet işlemiş olsa da bunda art niyet aranmaması gerektiği öne sürülür. Çünkü Cuhlecain Talos’un generallikten daha üst rütbeye çıkmasına izin vermezdi, ayrıca Talos imparator olduktan sonra tüm Tamriel nihayet huzura kavuşmuştu. Her şey bir yana evet belki Talos Cuhlecain’i öldürdü ama kendi boğazını kesme girişimi şüpheleri üzerinden uzaklaştırma kadar yaptığından pişman olup intihar etme girişimi olarak da değerlendirilebilir. Ne yazık ki gerçeği asla öğrenemeyeceğiz…

Barenziah
Barenziah

 

Tiber Septim’in İmparatorluğu

Tiber Septim imparator olduktan sonra kendisine ilk olarak Cyrodiil’i tek çatı altında birleştirmeyi görev edindi. O eski müttefiği olan Ysmir’i Skyrim ve High Rock’ın imparatorluğuna katılması için davet etmeye gönderdi. Ysmir Tiber Septim’in ruhani hali denebilir böylece Tiber aynı anda iki yerde birden bulunabiliyordu. İnsanların kurduğu devletler fethedilmişti. Tiber Septim gözünü elflere çevirdi. İlk olarak Morrowind üzerine yürümeyi düşündü ama Tribunal’in varlığını hatırlayınca tereddüde düştü. Fakat Greybeardsler tarafından elfleri de hükmü altına alacağını hatırlayınca kararından vazgeçmedi. Yardımcısı Arctus ona Morrowind’deki abanoz madenlerine ihtiyaç duyacağını hatırlattı. Ayrıca Tiber Septim eğer Tribunal’in gücünü elde ederse bunu High Elflere karşı kullanabileceğini de planlarına dahil etti. Fakat High Elflerin yurdu Summerset Isles’ı almak onun aklından hiç geçmiyordu. Yine de Morrowind seferi kararı çıktı. Seferin yapılmasında ise en büyük faktör tabi ki burada bulunan abanozdu. Sefer sonunda Tribunal ile ateşkes yapılması ortaya çıktı fakat Ysmir buna çok öfkelendi çünkü Morrowindliler onun ezelden beridir düşmanıydı. Tiber Septim Ysmir’in desteğini kaybetmek istemiyordu çünkü olası bir Ysmir’in geri çekilmesinde tüm Tamriel’i ele geçirme planlarını bir yana bırakın sadece Cyrodiil’i tek parça tutamazdı… Ateşkes olduktan sonra Tiber Septimin arkadaşı Dark Elf general Symmachus, onu Barenziah ile tanıştırdı. Birbirine aşık olan gençler bir gece sonunda (fazla detaya gerek yok) Barenziah hamile kaldı ve doğacak olan çocuk yarı Dark Elf olacağından ve imparatorluğun geleceği güme gidebileceğinden Tiber Septim şifacılarla Barenziah’ın düşük yapmasını sağladı ve onu Imperial City’den gönderdi.

 

Numidium

Şimdi okuyacaklarınız az yukarıda sözünü ettiğimiz The Arcturian Heresy isimli kitaptan alınmıştır.

Numidium
Numidium

Tiber Septim her zaman Dwemer lere karşı bir hayranlığı vardı. Morrowind’i fethettikten sonra burada buldukları Numidium’u araştırması için yardımcısı olan ve çok büyük bir büyücü olan Zurin Arctus’u görevlendirdi. Araştırmalar sırasında Arctus Red Mountain Savaşı ile ilgili yaşanan birkaç gelişmeyi duyduktan sonra araştırmasına ara verdi. Arctus Numidium’un neyden yapıldığını ve ne tür bir güce sahip olduğunu az çok keşfetmişti. En önemlisi Tiber Septim’e yardım eden ruh Ysmir’in bu savaştaki yerini, yaşadıklarını da öğrenmiş oldu. Numidium’u tekrar canlandırmanın yolu ise Lorkhan’ın kalbini kullanmaktı… Arctus bu keşiflerini Tiber Septim’e sundu. Greybeardslerin kehaneti sonunda iyice oturmaya başlamıştı. Tiber Numidium ile tüm dünyayı fethedebilirdi. Ona ihtiyacı olduğunu anladı. Daha doğrusu Lorkhan’ın kalbine ihtiyacı vardı fakat yeri bilinmiyordu. Bunun yerine başka birini kullanabilirdi; Ysmir’i. Tiber Ysmir ile irtibata geçti ve Ysmir’e haklı olduğunu itiraf etti, Tribunal yok edilmeliydi, Dagoth-Ur onlar için büyük bir tehditti. Aslında Tiber Septim için bunlar palavradan ibaretti asıl amacı Ysmir’i tuzağa düşürmekti. Ysmir anlatılanlara inandı ki en başta da bunu savunuyordu. Geldi ve Imperial askerleri tarafından pusuya düşürüldü. Arctus bir soul gem vasıtasıyla onun ruhunu hapsetmeye çalıştı fakat beklenmedik bir olay meydana geldi. Ysmir son nefesini verirken kalbi kükredi ve Arctus’un göğsünde patladı. Meydanda bulunan herkes ölürken Ysmir ise küle döndü. Tiber Septim soul gemi aldı. Elder Council olay mahalline geldi, Tiber Septim çok güvendiği Arctus’un kendisine suikast düzenlemeye çalıştığı yalanını uydurdu. Üstüne üstlük Cyrodiil’in tehlikede olduğunu fakat kendisinde bir kurtuluş yolunun olduğunu belirtti. Kurtuluş yolu dediği şey The Mantella’dır.

Numidium Tiber Septim’e yardım etti. Onun sayesinde tüm Tamriel’i kontrol altına aldı, Summerset Isle ele geçirildi. Ufukta yeni bir tehlike gözükmeye başlamıştı. Gökleri kontrol eden dirilen bir büyücü Numidium ile savaşıp onu yok etti fakat kendisinin de sonunu hazırlamıştı. Mantella denize düştü ve bir daha da gözükmedi.

Okuyucuya not: Son paragrafta bahsi geçen büyücü Underking adıyla Zurin Arctus’tur.

 

Tiber Septim’in Son Günleri

Tiber Septim ölüm döşeğindeydi ve tahtı torunu olan Pelagius’a bıraktı. 3Ç 38 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Öldüğünde 108 yaşındaydı ve arkasında büyük bir imparatorluk bırakmıştı. Reman Hanedanının ölülerinin bulunduğu mezarlığa defnedildi. Burası Sancre Tor’dur.

 

Tanrılaştırılması

Tiber Septim öldükten bir süre sonra tanrılaştırılmıştır. Tiber Septim yerine “Talos” adı daha çok kullanılmaya başlanmış ve kutsal Eight Divines’a (Sekizliler) dahil edilip Nine Divines (Dokuzlular) denilmeye başlanmıştır.  Aldmeri Dominion ve İmparatorluk arasındaki Great War sonunda barış yapılmış ve barış antlaşmasının şartlarından biri de Talos’a tapınmanın yasaklanması olmuştur. Bu bağlamda İmparatorluğa bağlı olan yerlerin tapınaklardaki Talos heykelleri sökülmüştür. İmparatorlukla ilişkisini kesen yerlerde ise hala Talos’a tapınılmaktadır.

 

Tiber Septim’in Mirası

Tiber Septim, 3. Çağ’ın sonuna kadar tüm Tamriel’da hüküm süren Septim Hanedanlığının kurucusudur. Martin Septim son Septim üyesidir. Tiber Septim gerisinde her ne kadar büyük bir devlet bırakmış olsada ilerleyen yıllarda devletin başına geçenleri büyük sıkıntılar beklemeye başladı. Bu büyük imparatorluğu yönetmek elbette ki kolay değildi zaten en parlak çağını da Tiber Septim döneminde yaşamıştır. Kendisinden sonra gelenler hepsi olmasa da çoğu zevk, sefa, şatafat içinde yaşamış, halk ile ilgilenmemiştir. Bu yüzden çok sayıda iç isyan çıkmıştır. Güneybatıda sivrilmeye başlayan Aldmeri Dominion bir sıçan gibi imparatorluğu kemirmeye başlamış nihayetinde yeterli güce eriştiğinde ise bu imparatorlukla savaşmış ve alt etmeyi başarmıştır…

 

Yazımızın en başında bazı uyarılarda bulunmuştuk ve çeşitli spekülasyonların olduğunu söylemiştik. O cevaplanamayan sorulardan bazılarını aşağıya yazdık. Evet, bu sorular hala cevap bulabilmiş değil…

  • Bazı kaynaklar Tiber Septim’in doğum yerini Alcarin gösterirken neden bazıları da Atmora olarak göstermektedir?
  • Tiber Septim fetihlerine başladıktan sonra niye farklı bir insan olup çıkmıştır?
  • Tiber Septim yardımcısı Zurin Arctus’a neden ihanet etmiştir?
  • Soul gem olan Mantella Arctus’un mu, Ysmir’in mi, yoksa Tiber Septim’in ruhundan mıdır?