Büyük Çöküş

Büyük Çöküş (The Great Collapse) dediğimiz olay Kışhisar yerleşkesinin yarısının yok olmasına sebep olan jeolojik olaydır. 4. Çağ 122 yılında Skyrim‘in kuzey sahillerinde ardı arkası kesilmeyen, kudurmuş fırtınalar sahilleri adeta dövüyordu. Nitekim bu fırtınalardan biri Kışhisar şehrine isabet etmiş ve şehrin sahil şeridindeki evleri ana karadan kökünden söküp denize atmış, bununla da kalmayıp şehrin yarısını denize göçertmiştir. Enteresan bir şekilde fırtınalar silsilesinde şehrin yarısı yok olurken denizin ortasında bulunan Kışhisar Koleji üç beş fayans kırığı dışında hasar almamıştır.

Fırtınaların Olası Sebepleri

Kızıl Dağ’daki patlama öne sürülen tezlerden biridir. Yanardağın patlamasının bölgenin jeolojik özelliklerini bozmuş ve fırtınalara yol açmış olabileceği tahmin edilmektedir. Bir diğer ihtimal ki bu yerel halkın öne sürdüğü bir tezdir, okuldaki büyücülerin fırtınaya sebebiyet verdiğidir. Kara büyü ile uğraşmaları, uğursuz meşgalelerle ilgilenmeleri bir şekilde fırtına çıkarmıştır. Yerel halk hemen bu teze balıklamasına atlamış ve büyücüleri dışlamıştır. Ne de olsa büyücüler güvenilmez tiplerdir. The Elder Scrolls V: Skyrim oyununda eğer oyuncu İmperyal tarafını seçerse Kışhisar’ın başına geçen mevkibeyi, Baş Büyücü Aren’in büyücülerin bu işte parmağı olmadığına dair teminatına inanacak ve büyücüleri rahat bırakacaktır. Lakin vatandaş bir kere büyücüleri defterden silmiştir.

Şehre Etkileri

Bir zamanlar başkent görevini yürüten fakat şimdilerle eski günlerini arayan Kışhisar ekonomik darboğaz yetmezmiş gibi bir de fırtına ile sarsılmış ve bölge ekonomisi felç olmuştur. Yaşanan felaketten sonra şehir bir daha toparlanamamış, hali hazırda devam eden iç savaş şehri ve halkını iyice yıpratmıştır. Bundan sonra şehir küçük bir kasaba gibi kalmıştır.

Kategoriler Olaylar