Tamrielic Lore

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Morrowind, Oblivion
Çevirmen: Mehmet Kardaş
Orijinal İsim: Tamrielic Lore

Tamrielic Lore / Tamriel’in Eserleri

Aşağıda, son yüzyıllar için hayal bile edilemez derecede önemli, bazı nesneler hakkında topladığım bilgiler yer almaktadır.Hepsi bir zamanlar görülmüş, ele geçirilip, kullanılmış ve Tamriel tarihi boyunca tekrar tekrar kaybedilmiştir.Bazıları sadece birer efsane bazılar ise birer aldatmaca olabilir ama birçokları bu nesnelere sahip olmak yada onları korumak için hayatlarından olmuslardır.

Lordun Zırhı (Lord’s Mail)

Bazen Morihausun Zırhı yada Kynarethin hediyesi olarak da adlandırılan çok eski, üstün kalite bir zırhtır.Sahibine başkasının sağlını emme, büyü etkilerine karşı direnme, zehirlerin etkilerini giderme gibi
özellikler kazandırır.Denirki ne zaman Kynareth zırhın sahibi değersiz görmeye başlar, ozaman zırh sıradaki sahibi için ondan alınır ve saklanır.

Abanoz Zırh (Ebony Mail)

Abanoz Zırh tarih öncesi Kara Elf tanrıçası Boethiah tarafından yaratılmış bir zırhtır. Abanoz Zırhın kim tarafından ve ne kadar uzun süre tasınacağı karar veren odur.Eğer doğru kullanılırsa sahibine ateşe, büyüye dayanıklılık sağlar, büyülü bir kalkan oluşturur. Abanoz zırhın tasıyıcısının artık zırhı giyemeyecek durumda olup olmadıgını belirleyen tek kisi Boethiah’ın kendisidir ve şu kesindirki tanrıça çok kaprisli olabilir.

Büyü Kırıcı (Spell Breaker)

Tamriel’in en eski kalıntılarından biri olan Büyü Kırıcı, yüzeysel olarak bir burç kalkanıdır. Rourken-Shalidor savaşındaki tarihi önemi yanında, Büyü Kırıcı sahini hemen hemen tüm büyülerden, ya büyüyü geri yansıtarak yada zayıflatarak koruyabilir.Denir ki Büyü Kırıcı hala asil sahibini aramaktadır ve uzun süre hiç kimsenin elinde bulunmaz.Çoğunlukla, Büyü Kırıcıya kısa bir sürede olsa sahip olmak yeterlidir.

Chrysamere

Paladnin Kılıcı çok eski, savunma kabiliyeti neredeyse saldırı gücünden daha güçlü olan bir claymoredur.Sahibin sağlını artırır, onu ateşten korur ve üzerine yapılan tüm büyüleri geri yansıtır.Chrysamere nadiren bir savaşçı üzerinde uzun süre kalır çünkü sadece bir sampiyona ait olmayı sevmez.

Magnus’un Asası (Staff Of Magnus)

Magnus’un Asası Tamriel tarihinin en eski eserlerinden biri olup yaratıcısı Magnus için metafizik bir pil görevindedir.Kullandıldığı zaman düşmanın canını ve mistik enerjisini emer.Zamanla Asa, kullanan büyücüyü asırı güçlenmeden bırakır ve bu yüzden mistik dengeleri bozar.

Büyücü’nün Yüzüğü (Warlock’s Ring)

Büyük büyücü Syrabane’nin Warlock Yüzüğü en popüler ve ünlü kalıntılarından biridir.Tamriel eski tarihinde, Syrabane tüm kıtayı yüzüğü doğru bir şekilde kullanmasıyla kurtarmıştı, ve ozamandan beri maceracılara daha düşük amaçlar için yardımcı oldu.Yüzük, büyüleri geri yansıtması, sahibinin hızı ve sağlının arttırması ile bilirinir.Hiç bir maceracı yüzüğü uzun bir süre takamaz, çünkü denildiğine göre yüzük sadece Syrabane’e itaat etmek için yapılmıştır.

Phynasterin Yüzüğü

Phynasterin Yüzüğü, yüzyıllar önce maceralı hayatında iyi savunmalar ihtiyaç duyan biri tarafından yapılmıştır. Yüzük sayesinde Phynaster yüzyıllar boyunca yaşadı ve o zamandan sonrada yüzük bir insandan diğerine geçti.Yüzük sahibinin zehire, büyü ve elektriğie karşı direncini artırır. Yinede, Phynaster kurnazdı ve yüzüğü sahibinden eninde sonunda ayrılacak ve başka yerde dinlenmeye çekilecek şekilde lanetledi.

Khajiit Yüzüğü

Khajiit Yüzüğü Rajhinden yüzyıllarca daha yaşlı olan eski bir kalıntı olup yüzüğü ünlü yapan bir hırsızdır.Kenidini görünmez yapmak ve rüzgar kadar hızlı yapmak için Rajhin yüzüğü kullandı.Yüzük sayesinde Elsewyr tarihindeki en başarılı hırsız oldu.Rajhinin sonu hala gizemini korumasına rağmen efsaneye göre, yüzük bu derece fazla kullanılmaya karşı çıkmış ve Rajhini düşmanları ile başbaşa bırakarak kaybolmuştur.

Molag Bal’ın Topuzu

Vampir Topuzu olarak da bilinen Molag Bal’ın Topuzu, düşmanın büyü gücünü emip sahibine verir ayrıca düşmanın gücünü silaha aktar özelliğide vardır.Molag bal eseri ile oldukça rahatti.Topuz hakkında bir çok efsane var.Görünüşe göre silah büyücüleri haklamak için rağbet görmektedir.

Alçak Clavicusun Maskesi (Masque of Clavicus Vile)

Kibirli Alçak Clavicus bile kendi kişiliğine uyan bir maske yapmıştı.Maskeyi kullanan, büyük ihtimalle Tamriel’in insanlarından olumlu davranışlar görmektedir.Sahibinin kişiliği ne kadar yüksek olursa faydalar o kadar olmaktadır.Maske hakkında bilinen en iyi hikaye çok tanınan soylu bir hanım Avalea’nın öyküsüdür.Genç bir kızken Avaela’nın güzelliği ona kinbesleyen hizmetçilerinden biri tarafından bozulmuştur. Avaelada Alçak Clavicus ile karşılığında maskeyi almak şartıyla karanlık bir anlaşma yaptı.Maske onun görünüşünü değiştirmesine rağmen artık herkes ona saygı ve hayranlıkla yaklaşmaya başlamıştı.Bir yıl sonra, kadının iyi bağlantıları olan bir baronla eviliğinin ertesi günün Alçak Clavicus maskeyi geri istedi.Sonra bir çocuğa hamile olmasına rağmen Baronun evinden kovuldu.Yirmi yıl sonra Avaleanın kızı Baronu öldürerek intikamını aldı.

Mehrunes Razor

Karanlık Kardeşilk nesiller boyunca bu abanoz hançerin peşindeydi.Bu gizemli eser bir canlıyı anında öldürebilme özelliğine sahiptir.Tarihte Mehrunes Razor’u taşıyan rastlanmamıştır.Ancak, bir zamanlar Karanlık kardeşlik içinde büyük bir çatışma çıkmış ve bunun Razor ile ilgili bir sebepten çıktığı sanılmaktadır.

Savior Derisinin Göğüs Zırhı (Cuirass of the Savior’s Hide)

Hircinenin diğer eserlerinden biride Cuirass of the Savior’s Hide dir.Zırh büyüye direnebilme gücüne sahiptir.Efsaneye göre Hircine deriyi kendi topraklarından çıkabilen ve tek ölümlüye hediye etmiştir.Bu bilinmeyen ölümlüde deriyi bu büyülü zırha kim haline getirmiştir.Saviors Derisi sanki kendi iradesine sahipmiş gibi bir kahramandan diğerine nesiller boyunca geçmiştir.

Keskin Merhamet Mızrağı (Spear of Bitter Mercy)

Diğer bir gizemli eser ise Keskin Merhamet Mızrağıdır.Mızrak hakkında bilinenler çok azıdr.Tarihi bir kayıt olmamasına rağmen birçokları mızrağın Daedric Kökenli olduğunu düşünür bilinen tek efsane Battlespirein düşüşü sırasında güçlü bir kahraman tarafından kullanılmış olmasıdır.Kahraman, Mızrağın yardımı ile Mehrunes Dagonu yenmiş ve Battlespire’ı tekrar ele geçirmiştir.Ozamandan beri Keskin Merhamet Mızrağı Tamriel’de çok az görülmüştür.

Daedric Scourge

Daedric Scourge, Fickledir Ateşnin yasak abanozundan dövülmüş güçlü bir topuzdur.Bir zamanlar kara ruhları tekrar Oblivion’a göndermek için kullanılan bu topuz, Mackkanın efsanevi silahıdır.Silah ayrıca Oblivion’dan yaratıkları çağırma özelliğinide sahiptir.Bir zamanlar Battlespireda Daedric Lordlara karşı kullanılan bu silah şimdi maceracılar ile topraklarımızda dolaşmaktadır.

Gölgeler Yayı (Bow of Shadows)

Efsaneye göre Gölgeler Yayı Gecenin Daedrası tarafından yapılmıştır.Efsanevi orman muhafızı Raerlas Ghile, yayı gizli bir görev için kullanmış ancak başarısız olup Yayı kaybetmiştir.Ama sıkı bir dövüşe girmedende ayrılmamıs ve denirki Yayın yardımıyla düşmalarına büyük zararlar vermiştir.Yay sahibine görünmezlik yeteneği ve hızlı
hareket kabiliyeti bahşeder.Gögeler Yayı daha önce birçok kez görülmüş olup, ikinci Çağın Kara Elf Suikastçisi Dram’ın bile bu yayı kullandığı söylendir.

Randagulf’un Yumrukları (Fists of Randagulf)

Klan beganlinli Randagulf, Tamriel tarihinde Skyrimli en güçlü savaşçılarından biridir.Cesareti ve yırtıcılığı birçok savaşta öneli roller üstlenmiştir.Ölümü ise Kral Harald Skyrim’i ele geçirdiğinde kavuşmuştur.Kral Harald bu büyük kahramana büyük saygı duydu ve Randagulf’un eldivenlerini aldı.Kral Harald ölüncede eldivenler kayboldu.Kral, eldivenlerin taşıyana fazladan güç bahşettiğini söylemiştir.

Hükumdarın Buz Kılıcı (Ice Blade Of The Monarch)

Hükumdarın Buz kılıcı kesinlike Tamriel’in en değerli eselerinden biridir.Efsaneye göre Kötü Büyücü Almion Celmo, büyük bir savaşçıya ait olan bir claymoreu normalden daha güçlü bir Buz Atronachinin ruhu ile büyülemişti. Savaşçı olan Thurgnarr Assi uzak diyarlardaki bir krala suikast düzenleceyecek ve oradaki yeni lider olacaktı.Suikast başarısız oldu, büyücü tutsak edildi.Buz kılıcı dokunduğu herşeyi dondurur. Kılıç hiç bir kimse de uzun süre kalmayacak şekilde sürekli kişiden kişiye geçer.

Çevremeleme yüzüğü (Ring of Surroundings)

Bu değerli nesne hakkında çok az şey biliniyor olmasına rağmen denirki yüzük, sahibine çevresi ile bir büyün hale gelmesini sağlar.

Apostlein Botları (Boots of the Apostle)

Apostlein Botları büyül bir gizem taşır.Daha önce kimse görmemiş olmasına rağmen botları giyenin yerden yükselebildiğini söylenmektedir.

Akıl Hocası Yüzüğü (The Mentor’s Ring)

Bu yüzük, her deneyimsiz bir büyücü için değerli bir malzemedir.Yüzüğü takanın zeka ve bilgeliğini artıtırarak büyü kullanımını daha etkili kılar.Yüzüğün yaratıcısının Kadim Büyücü Carni Asron olduğu söylenir.Onu, öğrencilerinin kendi rehberliğinde çalışabilmesi için yapmıştır.Asronun ölümünden sonra yüzük ve diğer büyücüye ait eşyalar kaybolmuş sonrasında yüzük Tamriel boyunca bir çok insan tarafından ele geçirilmiştir.

Rüzgarın Yüzüğü (Ring of The Wind)

Bu yüzük hakkında hiç bir bilgi olmamasına rağmen adi ve bazı söylentilere göre yüzük takana fazladan hız kazandırır.

Vampirik Yüzük (Vampiric Ring)

Tamriel’in en değerli ve ölümcül eserlerinden bir diğeride Vampirik yüzüktür.Denirki yüzük kurbanının canını alıp sahibine vermektedir.Yüzüğüm gerçek doğası yada kökeni bilnmemesine rağmen çoğu yaşlı kesim yüzüğün yapımının Morrowind’de çok uzun zaman önce bir Vampir mezhebi tarafından gerçekleştirildiği söylemektedir.Vampirik Yüzük çok nadir bir eser olup sadece aynı yüzyılda bir ortaya çıkan döngülerinde görülebilmektedir.

Eleidonun Vesayeti

Eleidon Breton tarihinde bir kutsal sovalye idi.Azmi ve cesaret ile insanların pesinden gitmiş ve yanlışlarını düzeltmiştir.Bir hikayede, denirki o şeytani bir savaş lordunun elinden ölüme çok yakın olan bir Baronun kızını kurtarmıştır. Ödül olarakta Barton yüm zenginliğini Eidelon için özel yapılan bir büyüklenmiş kalkana harcamıştır.Kalkan Eleidona yaralarını iyileştirme özelliği vermiştir.

Hasedokinin Asası (Staff of Hasedoki)

Denirki Hasedoki çok rekabetçi bir büyücüydü.Toprakları kendinden daha büyük bir büyü bulmak için dolaştı. Bilindiği kadariyla kendisi ile mücaede edebilecek bir büyücü bulamadı ve denirki güçleri yüzünden kendisini o kadar yalnız hissetiki ruhu şu and bile yaşayan asasına hapsetti.Tamrielde ki büyülü asasın peşinde oldular.Kulllanıcısına büyü karşı koruma sağladığı için her büyü kullancısına için büyü kullanıcısı için değerli bir silahtır.

Kanlıkurt Miğferi (Blooworm Helm)

Denirki Kurtlar Kralı (Kings of Worms) arkasinda en değerli eşyalarından birini bırakmıştır, Kanlıkurt miğferi.Miğfer büyülü bir kemikten yapılmıştır.Miğfer kullancısına iskeletler çağırabilme ve ölüleri kontol edebilme özelliği verir.Bir Necromancer için çok değerli bir eserdir.

Ejderhakemiği Zırhı (Dragonbone Mail)

Bu zırh bir kahramanın yada tarşhş eser koleksiyoncusunun eline geçirebileceği en değerli eserlerdendir.Gerçek ejderha kemiğinden yapılmış olup ilk imperial savaşbüyücüsü Zurin Arctus tarafından Üçüncü çağın ilk yıllarında büyülenmiştir.Birçoklarının ele geçirmek istediği harika bir işçiliğin ürünüdür.Zırh kendisini giyene ateşe dayanıklılık sağlar ve düşma saldıralarına karsı sahibini alev püskürterek korur.Zurn Artcusun Göğüszırhını büyülemesi ilgili çok az şey biliniyor olmasına rağmen eski bir hikaye onun gezgin bir savaşçıya olan borcu yüzünden büyülediğininden bahseder.Savaşçı gibi Ejderhakemiği Zırh da kimsede uzun süre durmaz.

Kafatası Ezici (Skull Crusher)

Kafatası ezici inannılmaz derece büyük ve güçlü bir silahtır.Bu savaş baltası büyücü Dorach Gusal tarafından yaratılan büyülü ve ateşte, zamanın en iyi dermicisi Hilbongard Rolmaus tarafından dövüşmüştür.Çelik büyü ile daha sertleştirilmiş olup silahın ağırlığı boyutuna göre çok hafiftir, böylece ölümcül darbelere olanak tanır.Balta bir festivalde göster için yapılmış olsada hırsızlar tarafından çalınmıştır.Kafatası Ezici ozamandan beri Tamriel’im yaratıcılarını bulmak için dolasmaktadır.

Altındövmeli (Goldbrand)

Bu büyülü kılıç neredeyse bir gizemdir.Hırsızlar onun nasıl altından yapıldığını ve Kuzeyın eski Ejderhaları tarafından dövüldüğünü bahseder.Hikayelerine göre kılıç ejderhaları korumaya yemin etmiş büyük bir şövalyeye verilmiş.Kılıç sahibine ateş hasarı vermesini sağlar.Altındövmeli tarihin son zamanlarında görülmemiştir ve denirki kılıç kendisini hak eden bir kahramanı beklemetektedir.

Haynekhtnamet’in Dişi (Fang of Haynekhtnamet)

Kara bataklıkta (Black Marsh) bir zamanlar Wamasus denen argonianlar yaşardı.Kuzeyli insanlar bunları zeki, şok büyüsü yapabilen ejderhalar olarak görürlerdü.Bunlardan güçlü bir tanesi Haynekhtnamet, Kuzeyli insanlar tarafından 7 gün 7 gecede düzinelerce adama mal olarak öldürürülmüş.Yaşayan insanlardan viri olan dişlerinden birini ödül olarak almış Diş’de bir hançer şekline getirilmiş.Hançer gizemli bir şekilde canavarın büyülü özelliklerine sahiptir ve kullancısına düşmanına karşı şok hasarı verebilmesini sağlar. Bu benzersiz hançer gezgin kahramanlar tarafından elinde ara sıra görülmektedir.

Umbra Kılıcı (Umbra Sword)

Umbra Kılıcı tek bir amaç, ruhları tutsak etmek için eski büyücü Naenra Waerr tarafından büyülenmiştir.Bir ruh taşı ile berabe kullanıldığında Kılıç kullancısına düşmanın ruhunu hapsetme imkanı sağlar.Naenra şeytani işleri yüzünden idam edilmiştir ancak kılıcı saklamayı başarmıştır.Umbra Kılıcı çok secici olup hak eden bir sahip bulana kadar gizli kalmayı tercih eder.

Denstagmerin Yüzüğü (Denstagmer’s Ring)

Yüzük hakkında tek bilgi bazı elementelere karı koruma sağlayabilceği yönündedir.Destagmer ismi bile hala gizemini korumaktadır.

Oreyn Ayıpençesinin Miğferi (Helm of Oreyn Bearclaw)

Valenwoold’un efsanevi kahramanı Oreyn Bearclawdır.Kral Faume Toad-eye oğlu saygı duyulan bir klan avısı ve iyi bir potansiyel liderdi.Orman Elfleri efsaneleri derki Oreyn tek başına Elf ormanlarının şeytani büyücü Glenhwyfanvayi öldürüp klanına sonsuza kadar barış getirmiştir.Oreyn başka bir çok işi tamamlamaya çalışmış ama Knahaten Flunun ellerinde hayatını kaybemiştir.Miğferi gelecek nesillere onun şanını hatırlatan bir anıt olarak kalmıştır.Gakat klan dağılınca miğfer kaybolmuş ve maceracılar için çok değerşi bir eser halini almıştır Oreyn Ayıpençesinin miğferi söylentilere göre sahibine çeviklik ve dayanıklılık kazandırır.

Daedric Hilal Kılıcı (Daedric Crescent Blade)

Muhtemelen en nadir ve kanun dışı kalıntıların başında Daedric Hilal kılıcı gelmektedir.Kılıç Imperıal Battlespire’ın ele geçirilmesi sırasında Mehrunes Dagon’un emrindeki Daedric kılıçlar tarafından kullanılmıştır bu benzersiz kılıçlar, Battlespire imparatorluğu tarafından tekrar alındığında toplanıp yokedilmiştir. Görünüşe göre birtanesi hariç.İmparatorluk hepsinin yok edildiğine inansada şimdiye kadar hiç kimse görmemiş olsada söylentilere göre Tamriel’in bir yerinde hala birtane bulunmaktadır.Kılıç kullanıcısında, düşmanına hasarlar vermesini, onu felç ederek zırhını ağırlatırabilmesi gibi özellikler kazandırı.Eğer gerçekten bir tane bulunuyorsa her güçlü savaşçı için çok değerli bir silah olacağı kesin.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: