Stros M’Kai

Zamanında Crowns Prens’i olan Prens Ator’un evi Stros M’Kai, Balyozyurt’un güney kıyısında bulunan, çok önemli bir adadır. Kayıp vatanları Yokuda’dan doğruya açılıp, karaya ulaştıkları ilk yerleşim merkezlerinden biridir. Mavi Sınır’ın Pelerini bölgesinin yakınlarındadır. Ada, tamamen buhar gücü ile çalışan Dwemer kalıntıları ve tarihi madenleri ile ünlüdür, aynı zamanda Orrery olarak bilinen fevkalade bir rasathane vardır. Ada, Abecean Denizi korsanlarına sığınak olmuş, korsanlar Stros M’Kai’yi evleri olarak görmüştür.

Stros M’Kai’de sadece bir adet büyük şehir vardır. Ada, şehrin ismini taşımaktadır. Karışıklıklardan kaçınmak için şehre, Hunding Limanı da denir. Şehir; saray, Arkay Tapınağı ve Frandar Hunding‘in ünlü heykelini barındırmaktadır. Şehrin altında hem hapishane hem de hazine olarak hizmet veren yer altı mezarları bulunur. Azizler Limanı (Saintsport) adlı küçük yerleşim yeri adanın güney kesiminde bulunur. Yokuda göçmenlerinin kaldığı kamp alanları dışında adada çok az yerleşim yeri vardır. Adanın kabaca üçte birlik bir kısmını Ogre’nin Dişi Dağları kaplar. Jarrin Otu adlı, yenildiğinde aniden öldürecek kadar zehirli bir bitki sadece adada bulunmaktadır.

Frandar Hunding heykeli

Ana adanın çoğunluğunda troller ve goblinler, kendilerine mağaralardan bir şebeke kurmuşlardır. Goblinler, mantarlar yetiştirip suyu zehirleyebilecek kadar gelişmişlerdir. Kabilenin kralı olan büyük bir ogre, Kızılmuhafız Cyrus tarafından öldürmüştür.

Omurga adında, büyük adanın batı kıyısında bulunan bir adalar zinciri bulunmaktadır. Eskiden adalar köprülerle bağlıyken, ihmalkârlık ve sahipsizlik nedeniyle köprü bağlantıları kesilmiştir. Bölgenin en batısında bulunan, N’Gasta Adası’na sıkça fırtınalara maruz kalır.

  Ayrıca bu ada, kötü şöhretle tanınan Sload N’Gasta adlı ölüçağıranın da evidir. Ada büyük bir ihtimalle ilk Kızılmuhafız göçmenleri tarafından, suçluların ve haydutların kabristanı olarak kullanılmıştır. Bu, suçluların kötü ruhlarının, yaşayanlara işkence etmesini önlemek için, Yokuda’dan gelen bir gelenektir. Adanın öne çıkan özelliği, Ölüçağıran’ın Kulesi isimli yapıyı barındırmasıdır.