Stendarr

 

Adalet Tanrısı olduğu kadar Merhamet, Hayır ve Şans Tanrısı olan Stendarr, Sekiz/Dokuz Tanrının (Eight/Nine Divines) bir üyesidir.
Stendarr, hâkimlere ve yöneticilere ilham olmuş; yasalara uyan vatandaşlara konfor sağlamıştır. Kuzeyli kökenlerinden gelen şefkati ve doğru kurallarıyla büyük bir ilah hâline gelmiştir. Daha sonraki yıllarda Tiber Septim’e eşlik ettiği söylenir. Eski Aldmeri efsanelerine göre Stendarr, Manlerin (Mer gibi, “insan ırkı” anlamına gelen kelime) savunucusudur. İmperyaller, Altmer, Bosmer, ve Bretonlar arasında ünlüdür.
Aynı zamanda, “Sadık Stendarr” da denir.

Stendarr, Tüysüz Umaril’i yenmesine yardım eden Pelinal Whitestrake için Mücadelecinin Eldivenleri’ni ( Gauntlets of the Crusader ) yaratmıştır. Eldivenler, 3Ç 139’dan Üçüncü Çağ’ın sonlarına kadar (neredeyse 300 yıl) Chorrol’daki Stendarr Tapınağında kalmış ve yerinden oynatılamamıştır.

Ayrıca, Stendarr’ın Çekici’ni yaratmış ve kullanmıştır. Bu eski eser 3Ç 427’de Morrowind’de bulunmuş, ancak dört adam ile kaldırılabilmiştir.

Üçüncü Çağın sonlarına doğru Merhamet Tanrısı için sadık hizmet sunan tek şifacılar, yalnızca İliak Koyu’ndaki Stendarr Tapınakları’nda bulunuyordu.
Stendarr’ın, Mara ve Akatosh ile birlikte mücadele ederek İliak Koyu’na barış getirdiği söylenir (Miracle of Peace olayı).
İmparatorluk üyeleri, koruyucu askerler alırken “Stendarr’a hizmet edin,” derler.
Oblivion Krizi sonrası bulunan bir grup kutsal savaşçı, Stendarr’a bağlılıklarını vurgulamıştır.

Ayrıca Tamriel’in her yanında adalet dağıtmak isteyen Stendarr’ın Nöbetçileri (Vigil of Stendarr)  bulunur. Oblivion Krizi’nden sonra oluştukları söylenir. Amaçları, Nirn’de “istenmeyenleri” yok etmektir, büyücüler (necromancer), efsuncular (conjurer) ve özellikle Daedralar.
Kendi sözlerinden biri, “Stendarr size merhamet etsin, çünkü Nöbetçiler canı bağışlamaz.” Adalet Tanrısı’na hizmet eden grup için ne ironik!

Ayet:

“Bana gel, Stendarr, sensiz, insanların çığlıklarına karşı sağır olurum, ve ihtiyaçları olan huzuru ve bilgeliği unuturum, kendimi karalarım.”

Stendarr’ın Tılsımı: