Sovngarde

Aetherius’un bir parçası olan Sovngarde, Nord inancında Nordların öldükten sonra gittikleri ahirettir. Kişiliği farketmeksizin bir Nord cesaretiyle savaşta ölürse Sovngarde’ın salonlarında ebediyen kalabilir. Yalnız kurtadam olan Nordlar bu mükafattan muaftır. Kurtadam olan Nordlar öldükten sonra Hircine’in diyarına giderler.

Sovngarde, bir çok açıdan Valhalla ile benzerlik gösterir. Diyarın ana merkezindeki Yiğitler Salonu’na balina iskeletinden yapılmış bir köprüyle erişilir. Bu köprüyü Tsun adındaki Nord tanrısı korumaktadır. Tsun’un nord panteonundaki sembolü ayıdır. Sembolü balina olan erkek kardeşi Stuhn ile beraber ikisi Shor’un koruyuculuğunu yapmıştır. Ruhu Sovngarde’a ulaşan kişileri Tsun teste tâbi tutmaktadır. Onu teke tek mücadelede yenebilenler salona girmeye hak kazanır.

Ölmeden burayı ziyaret etmek isteyenler de olmuştur. İri Rolf isimli Nord çok uğraşmasına rağmen canlı olarak Sovngarde’a giremez. Daha sonra Skyrim’de bir dev tarafından öldürülür ve ruhu buraya gelir. Meditasyon yoluyla Dört-Parmak Felga ile iletişime geçerek Sovngarde’ın nasıl bir yer olduğundan bahseder.

Sovngarde
Sovngarde

Aslında Skyrim’in doğusundaki Skuldafn isimli tapınakta Nirn’den Sovngarde’a giden bir portal bulunmaktadır. 4. Çağ 201’de Alduin, ölülerin ruhlarından beslenmek için buraya gelir. Skuldafn’daki portalı kullanan Ejderdoğan da buraya gelir ve Alduin’i mağlup eder.