Sovngarde: İnceleme, Farklı Bir Bakış Açısıyla

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : ESO, Bloodmoon, Skyrim
Çevirmen: Oğuz Ayyıldız
Orijinal İsimSovngarde, a Reexamination

Kuzeyli Yiğitler Salonu, Sovngarde hakkında teoriler,

Ölüm! Hepimizin yüzleşeceği bir şey değil mi?

Hadi hemen yanındaki bir Kuzeyliye hayatın sonu ile ilgili ne düşündüğünü sor, muhtemelen cesaret verici ve yürek parçalayan bir hüzne yol açan, içini dışını alt üst eden, korkutucu ve kanlı bir hikaye dinleyeceksin. Bu kadar dökülen kana rağmen, ölümden sonra çoğu Kuzeyli savaşçının inandığından daha fazlası olabilir. Yeni kanıtlar, cesaretiyle kendini kanıtlamış Kuzeyliler için, savaş alanının ötesinde, eğlence ve zarafet içeren aynı zamanda güçlerini ve yeteneklerini sergileyebilecekleri sonsuz bir hayat olduğunu doğrulamaktadır. Fakat Kuzeylilerin ölüm sonrası ebedi yaşamlarını tam anlamıyla anlamak için öncelikle muhteşem savaşçıların Sovngarde’a dönüşleri ile ilgili etrafta dolaşan efsaneleri elden geçirmek gerekir.

Kuzeylilerin tarihi yazılarına ve sözlü anlatımlarına göre, Elf Çağının sonlarına doğru gidildiğinde, görünürden uzak gizli bir girişi bulunan, şeref dolu ve büyülü bir yer varmış. Bu yer Sovngarde olarak adlandırıldı, er meydanında kendini kanıtlayan Kuzeylilerin adına tanrı Shor tarafından yapıldı.

Yiğitler Salonun’da zamanın hiçbir önemi yoktur. Yaşam ve ölüm kavramı içeriye alınmamıştır ve içeride olmaya hak kazananlar, acıdan, ağrıdan ve Kuzeylilerin en çok dert yandığı şey olan sıkıntıdan uzak bir mutluluk halindedirler.

Sovngarde’ın girişinin nasıl bu kadar gizemli kaldığı akademik tartışma konusudur. Bazıları Sovngarde’a gidip sonra da geri dönüp hikayesini anlatabilecek biri olmadığı için tanrı Shor’un Büyük Salonu’nun sadece bir efsane olduğunu düşünülmektedir. Orayı gördüğünü iddia edenler ise aslında Kuzeyli bile değiller. Tabii bu durum arama girişimlerini engellemedi. Bazı Kuzeyliler Sovngarde’ın gizli, büyülü girişini bulmak için bir yaşam boyunca arayışa girdiler. Arayışta olanların çoğu evlerine üzgün ve hayal kırıklığı içerisinde döndüler. Hiç dibini göremediğin bir bira testisinin lezzetini ya da sonu olmayan bir güreş turnuvasının zevkini bilemeyecekler.

Bazıları Sovngarde’a girmenin ölümle ne alakasının olabileceğini sorabilirler. Cyrodiil’de ölen bir Kuzeylinin evinin çatısında bulunan antik parşömenlere göre oldukça alakalı. İlk başta aşk mektubu olarak algılanan bu parşömenlerin Felga Dörtparmak ile Kuzeyli savaşçı Büyük Rolf arasındaki yazışmalar olduğu anlaşılıyor.

Yazılanlara göre Rolf hayatını Sovngarde’ın girişini bulmak için heba etmiş ama başarılı olamamış. Eve dönüş yolunda ise bir grup devin saldırısına uğrayınca cesurca çarpışmış ama hayatını kaybetmiş. Şaşırtıcı bir şekilde kısa bir süre için devlerin onun kafasıyla oynadığını görmüş. Sonrasında gökyüzüne doğru yükseldiğini hissetmiş ve ardından kendini Sovngarde’ın o büyüleyici salonunda bulmuş.

Rolf yıllarca aradığı cevabın, yani Sovngarde’a giriş yolunun ölüm olduğunu böylelikle görmüş. Koca Rolf Sovngarde’da bir kardeşmişçesine tanrı Shor tarafından selamlanmış, Shor kendi eliyle ona bir kızarmış koyun bacağı ve alımlı güzel bir kızın elini uzatmış. Tanrı Shor ona, Sovngarde’a cesurca savaşarak ölen her Kuzeylinin geleceğini söylemiş.

Şimdi Kuzeyliler için gerçeği öğrenme vakti. Ebedi yaşamı, bütün ölümlü yaşamlarını harcayarak ulaşılamaz bir takip içerisine girmeden onların olacaktır. En nihayetinde, tüm cesur Kuzeyliler Sovngarde’a girebilir. Parçalanma; boyun vurulması ya da bağırsakların çıkarılması Shor’un muhteşem salonunda ona katılmak için ödemeye değer bir bedel.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: