Sotha Sil

sotha sil
Sotha Sil

Sotha Sil Tribunal’in üyelerinden biridir. Çok güçlü ve kudretli bir büyücüdür. Birinci Çağ’da Nerevar ve Vivec’in hem yoldaşı hemde akıl danışmanıydı. Tribunal’in Lorkhan’ın Kalbini kullanması sırasında Azura ile olan atışmasıyla da hafızalarda yer edinmiştir.

Yükselişi

Chimer olarak, günümüz Morrowind bölgesinde doğan Sotha Sil’in gençliği hakkında çok bilgi bulunmuyor. Küçük yaşta büyücülük eğitimi almış ve kendini sürekli bu yolda geliştirmiştir. Red Mountain Savaşı sırasında büyü güçleriyle Morrowind’den Nordların çıkarılmasında kilit rol oynamıştır. Savaş sonrasında da diplomatik görüşmeleri ve hitabet yeteneği ile nam salmıştır.

Dwemerlerin üstadı Kagrenac’ın kendi yaptığı aletlerle kendi ırkını yüceleştirme çalışmaları Chimer ve Dwemerler arasında huzursuzluğa yol açmıştır. Kutsallara son derece saygılı olan Nerevar bu durumu sahtekarlık olarak görmüş ve tüm Dwemer ırkına savaş ilan etmiştir. Çıkan savaş neticesinde Vivec ile beraber Chimer ordularına komuta ederken Indoril Nerevar ve Almalexia, Red Mountain’ın derinliklerinde Kagrenac ve Dumac ile kapışmaktaydı. Dumac bu savaş sırasında ölür ve Kagrenac, kendi aletlerini Lorkhan’ın kalbi üzerinde kullanarak tüm Dwemer ırkının yeryüzünden yok olmasına neden olmuştur.

Birinci Konsey Savaşı

Savaştan sonra Sotha Sil, Kagrenac’ın aletlerinin nasıl kullanılacağını öğrendi. Fakat Indoril Nerevar bunu yasakladı ve Tribunal’den böyle bir girişimde bulunmamalarına dair yemin etmelerini istedi. Kagrenac’ın aletlerini Voryn Dagoth’a emanet eden Indoril Nerevar ve Tribunal, Lorkhan’ın kalbini ne yapacaklarına dair tartışmaya başladılar. Aletlerin olduğu odaya döndüklerinde, Voryn’in kalbin etkisinde kalarak sıyırdığını gördüler. Voryn aletleri vermeyi reddetti ve direndi. Aletlerin kendisine emanet edildiğini ve kimseye vermeyeceğini söyleyerek saldırıya geçti. Indoril’i ağır yaraladı ve dağın derinliklerine doğru kaçtı. Indoril Nerevar aldığı yara sonucu hayatını kaybetmişti. Bu sayede Tirbunal’in önündeki en büyük engel kalkmış oluyordu. Aletleri alarak kalbin üzerinde kullandılar ve Tribunal; Almalexia, Sotha Sil ve Vivec kendilerini tanrıya dönüştürdü. Bu andan sonra Chimerlerin hiçbir Daedra’ya tapmasına gerek kalmadığını, kendilerinin tanrı olduğu için kendilerine tapınılması gerektiği konusunda Chimer halkını ikna ettiler. Azura’nın çok sevdiği kulu olan Indoril Nerevar’a yeminlerini bozdukları için Azura geldi ve Chimer ırkını lanetleyerek Dunmer ırkına dönüştürdü. Bir zamanlar altın renkli olan Chimerlerin derisi karardı, yalnız Tribunal bundan farklı şekilde etkilendi. Almalexia tamamen Chimer olarak kaldı, Vivec yarı dunmer yarı chimer oldu, Sotha Sil ise tamamen dunmer haline döndü.

Daedralar ile İlişkileri

Birinci Çağ’ın 2920 yılında Artaeum Adasında bir süre kaldı ve bu süre boyunca Psijic Order ile çalışmalar yürüttü. Valenwood’daki Gliverdale kasabasına Molag Bal’ın saldırıp yerle bir etmesi sonucu Almalexia’nın acil çağrısı üzerine o ve Sotha Molag Bal’ın diyarı Coldharbour’a giderek Molag Bal ve 8 daedra ile toplantı yaptı. Toplantı sonunda alınan kararların tümü bilinmemekle beraber en önemli maddesi Daedraların Morrowind ve Reman İmparatorluğu arasındaki savaş süresince hiçbir acemi büyücünün çağrısına cevap vermemesidir.

Reman ile Savaş

Morrowind, Reman’ın güçlü ordusu ve Akaviri generali Savirien Chorak’a karşı fazla dayanamadı ve teslim oldu. Sotha Sil bu noktada diplomasi yeteneğini konuşturarak Dunmerlerin kendi yasa ve inançlarını özgürce sürdürmelerini sağladı.

Üç Sancak Savaşı

Üç Sancak Savaşı ve Molag Bal’ın Tamriel’i işgali sırasında Yüce Konsey’in bir üyesiydi ve Ebonheart Pact liderlerinden biriydi. Savaşta aktif rol almamış ve sadece diplomasi alanında etkili olmuştur.

Mournhold’un Yağmalanması

Daedralarla yapılan antlaşma başarısız olmuştu. Mournhold’daki bir dunmer cadının Mehrunes Dagon’ı çağırması üzerine şehri Oblivion orduları işgal etti. Sotha Sil ve Almalexia geç kalmış olsa da Mehrunes’in ordusunu ve Mehrunes’i mağlup etmeyi başardı. Ne var ki şehir yerle bir olmuştu. Sotha şehrin yeniden inşasına yardımcı olmuştur.

Dagoth Ur’un Dönüşü

3. Çağ’ın 417 yılında Sotha Sil ve Almalexia klasik kutsama banyolarını yapmak için Red Mountain’a gittiği sırada Dagoth Ur pusu kurmuştur. İkiliyi dağa hapsedip Kagrenac’ın aletlerini alarak kaçar. Vivec, Sotha ve Almalexia’yı kurtarır ama aletleri geri alamaz. Kalbin kutsamasından mahrum kalan Tribunal, kutsal güçlerini yavaş yavaş kaybederek zayıflar. Bu sırada Morrowind’de Nerevar’ın işaretini taşıyan bir reenkarnasyonu vardır. Bu kişi Hlaalu, Redoran ve Telvanni hanelerini birleştirerek Dagoth Ur’u yenecektir. Ve de Lorkhan’ın kalbini dünyadan mühürleyecektir.

Son Dönemleri

Kalbin yok olmasıyla normal ölümlü bir insan haline gelen Sotha Sil, Clockwork City’ye çekilir ve burada yaşamaya başlar. Dünyevi yaşama olan yabancılığı yüzünden hiç kimseyle konuşmaz, sadece binlerce yıldır dostu olan Divayth Fyr ile sohbeti vardır. Asırlar boyu arkadaşı ve yoldaşı olan Almalexia, gücünü kaybetmenin verdiği öfke ve dengesizlikle Sotha’nın yaşadığı yere gelerek onu öldürür.