Son Ders

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : ESO, Morrowind, Skyrim
Çevirmen: Cem Yalçın
Orijinal İsim: The Final Lesson

“Çıraklık döneminizi bitirmenin zamanı geldi,” dedi öğrencileri Taksim ve Vonguldak’a, Büyük Bilge.

“Bu kadar çabuk mu?” diye sızlandı Vonguldak. Eğitime başlayalı daha birkaç yıl olmuştu. “Biz bu kadar kötü öğrenciler miyiz?”

“Biz senden çok şey öğrendik usta fakat bize öğreteceklerin bu kadar mı?” diye sordu Taksim. “Sen bize eski büyük büyücülerin birçok hikayesini anlattın. Onların seviyelerine ulaşabilmemiz için eğitime devam edemez miyiz?

“Sizin için son bir hikayem daha var.” diyerek gülümsedi Büyük Bilge.

Binlerce yıl önce, Reman’ın Cyrodilic Hanedanlığı’ndan, hatta Septim Hanedanlığı’nın Tamriel’i yönetmesinden ve bunlardan çok daha öncesinde bir Büyücü Loncası vardı. Morrowind denilen yerin Resdayn, Elsweyr denilen yerin Anequina ve Pellitine olarak bilindiği zamanlarda ve oralardaki tek kanunun Marukh’un Alessian Öğretilerinin zalimliği olduğu zamanda Uthrac ve Loreth adında iki çırağı olan Dalak isimli gizemli bir tılsımcı yaşardı.

Ustalarının gurur kaynağı olan Uthrac ve Loreth olağanüstü öğrencilerdi. İkisi de öğrencilikleri boyunca dikkatli ve devamlı şekilde çalıştılar. İkisi de kazan sanatı, aynalama büyüsü, mundus’un içine ruh dökme, hava ve ateş bükme yetenekleriyle sivrilmişlerdi.

Bir bahar sabahında Dalak, Peothil isimli Colovian Heartland’daki ormanın derinliklerinde yaşayan tılsımcıdan bir mesaj aldı. İlk çağın karanlık günlerini hatırlıyor olmalısın. Bütün büyücüler yalnız yaşıyordu ve örgütlenmiş tek kurum Artaeum’un Psijic’leriydi. O adanın dışındaki büyücüler, birbirleriyle nadiren karşılaşırlardı ve neredeyse hiç haberleşmezlerdi. Bu yüzden Dalak, Peothil’in mektubunu aldığında ilgisini çok çekmişti.

Peothil oldukça yaşlıydı ve huzurunun Alessian Reformu tarafından tehdit edildiğini fark etti. Düşman rahip ve savaşçılarının ona çok yakın olduklarını biliyordu, bu yüzden hayatı için endişeliydi. Dalak, öğrencilerini yanına çağırdı.

“Colovian Toprakları’na yapacağımız yolculuk güç ve çetin olacaktır, öyle ki genç olsaydım bu yolculuğa çıkmaktan çekinirdim.” dedi Dalak. “Kalbim, sizi Peothil’in Mağarası’na yolladığım için sızlıyor lakin Peothil bilge ve iyiliksever bir tılsımcıdır. Bu karanlık günleri atlatmak istiyorsak, onun ışığı bu kıtanın kalbinde yanmaya devam etmelidir.”

Uthrac ve Loreth öğretmenlerine onları Peothil’in yanına göndermemesi için rica ettiler. Alessian Reformunun rahip ve savaşçılarından korktukları için değil ustaları yaşlı ve zayıftı ve eğer Reform batıya doğru daha da ilerlerse ustalarını koruyamazlardı. Ustaları sonunda dayanamadı ve bir tanesinin onunla kalmasına izin verdi. Bu esnada diğeri yolculuğa tek başına çıkacaktı. Hangisinin gideceğinin kararını ustaları kendilerine bıraktı.

Gençler düşünüp, tartışıp ve karşılaştırarak sonunda seçimi kaderin ellerine bırakmaya karar verdiler. Kibrit çektiler ve Loreth kısa olanı çekti. Ertesi sabah acınası ve korku dolu bir halde erkenden ayrıldı.

Bir ay bir gün boyunca ormanların arasından Colovian Toprakları’na sağlam adımlarla ilerledi. Biraz plan, biraz yetenek ve bazı köylülerin yardımları sayesinde, kimsenin olmadığı dağlardan ve gizli bataklıklardan geçerek Alessian Reformunun etrafından dolaşmayı başardı. Peothil’i bulmak için Dalak’ın ona bahsettiği karanlık mağarayı bulduğunda Tılsımcının gizli barınağını bulabilmesine hala bir hayli zaman vardı.

Mağarada kimse görünmüyordu. Loreth, eski kitaplar, kazanlar, kristal kadehler, garip sıvılar ve gazlar arasında yaşamaya devam etmiş bitkilerin ardındaki yaşlı adamı aramaya başladı. Sonunda yaşlı adamı, Peothil’i bulduı. Daha doğrusu bulduğu şeyin o olduğunu var saydı. Çalışma odasının zemininde, etrafında tılsımlama malzemeleri bulunan çürümüş, insanımsı bir şey bulmuştu.

Loreth büyücü için yapabileceği bir şeyin olmadığına karar verip derhal gerçek ustası Dalak ile arkadaşı olan Uthrac’a geri dönmeye başladı. Reform ordusu Lorethin kaçışından sonra hızlı hareket etmişti. Birden fazla defa onlarla karşı karşıya geldikten sonra genç tılsımcı her yönden tuzağa düşürüldüğünü fark etti. Tek yapabileceği Peothil’in mağaralarına geri dönmekti.

Loreth’in ilk yapması gereken şey Reform ordusunu laboratuvardan uzak tutmasını sağlayacak bir şey bulmaktı. Peothil’in de yapmaya çalıştığı şeyin bu olduğunu anladı ama çırak bir tılsımcının bile fark edebileceği kadar basit bir hata sonucunda başarabildiği tek şey, Peothil’in kendisini yok etmesi olmuştu. Loreth, Peothil’in büyülerini Dalak’dan öğrendikleriyle oldukça başarılı bir şekilde yapmayı başarmıştı. Böylece laboratuvar Reform tarafından asla bulunamadı.

Uzun zaman sonra, İlk çağın 480.yılında muhteşem Aiden Direnni, Alessian Topluluğuna karşı birçok savaş kazandı ve bir zamanlar kapalı olan birçok geçit ve yolu açmıştı. Loreth artık Dalak’a geri dönemeyecek kadar yaşlıydı.

Sonunda Loreth ustasının eski barakasını bulduğunda etraftaki tüm ağaçlarda yanan yas mumları gördü. Kapıyı çalmadan ve eski okul arkadaşı olan Uthrac ile görüşmeden önce Dalak’ın öldüğünü anlamıştı.

Uthrac arkadaşı Loreth’e sarıldıktan sonra “sadece birkaç ay önceydi” dedi. “O senin uzakta olduğun her yıl her gün senden bahsetti. Her nasılsa o senin öteki dünyaya ondan önce geçmeyeceğini biliyordu. Bana senin geri döneceğini söylemişi.”

Gri saçlı iki adam ateşin etrafına oturdular ve eski anılardan bahsettiler. Acı gerçek şuydu ki ikisi de nasıl farklı hale geldiklerini anlamışlardı. Ultrac ustasının işini devam ettirdiğinden bahsederken Loreth ise keşfettiği yeni şeylerden bahsediyordu. O gün başlarını sallayarak birbirlerini bir daha görmemek üzere ayrıldılar.

İlerleyen yıllarda, büyük ustalarına katılmak için ölümlü dünyadan ayrılmadan önce her ikisi de isteklerini elde ettiler. Uthrac saygın bir tılsımcı olabilmek için Direnni klanına gitti. Loreth, kendi başına öğrendiği yeteneklerini Kaos Asası olan, balak-thurm’u şekillendirmede kullandı.

Yavrularım, bir öğretmenden öğrenmeniz gereken şey kendini eğitmiş tılsımcılardan olan Peothil’in canına mal olan basit ama önemli hatalardan kaçınmaktır. Ama yine de büyük bir tılsımcı olabilmenin yolu tüm olasılıkları kendi başına denemektir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: