Solstheim

Solstheim Haritası
Solstheim Haritası

Solstheim ( bazen yanlış olarak Soulstheim diye de yazılır) , Hayaletler Denizi’nde yer alan, Tamriel’in kuzeyindeki geniş adadır. Coğrafi olarak Solstheim çok farklıdır; Vvardenfell’in kuzeybatısında ve Skyrim’in doğusunda yer alır. Morrowind alanında olmasına rağmen, iklimi Skyrim’e daha benzerdir, özellikle kuzey bölümleri. Kuzeyli efsanesine göre, Solstheim anakaranın bir parçasıydı. Ta ki iki Ejder Rahibi devasa bir savaş verip yarım ada olan Solstheim’i Skyrim’den ayırana kadar. Tamriel’in diğer adalarının aksine, 4.Çağ’a kadar hiçbir bölgenin parçası olmayan Solstheim, 4.Çağ’da Morrowind’in bir parçası oldu. Bundan önce yine de İmperyal bölgesine ait olarak kabul görülürdü ve sık sık Skyrim topraklarına atfedilirdi.
İmparatorluk burada bir tutunma noktasına, adanın alt ve sıcak bölgesinde olan Ayazgüve Hisarı’na sahipti, ve de hırslı Doğu İmparatorluk Şirketi’ne. Doğu İmparatorluk Şirketi, Kuzgun Kaya’nın kuzeyine madencilik seferleri düzenliyordu. Yerli Kuzeyliler, topluluklardan ayrı olarak yalnız kabileler halinde yaşıyordu. Skaal bunlara örnek olarak verilebilir. Ve bunların çoğu adaya gelen yabancılara içerliyordu. 3.Çağ’ın sonlarına doğru, söylentiler, Kuzeylilerin bütün adayı ele geçirmeye teşebbüs ettiklerini, Ayazgüve Hisarı’nı yıkmaya çalıştıklarını ve Kuzgun Kaya kolonisinin yatırımlarını uzaklaştırmaya çalıştığını söylüyordu.

Skyrim'den Kuş Bakışı Solstheim
Solstheim

Kızıl Dağ 4Ç 5’te patlayıp Kızıl Yıl’ın habercisi olurken Kuzgun Kaya’yı ve Ayazgüve Hisarı’nı da harap etmişti. Bu doğal afet Solstheim için ekolojik ve politik açıdan bir dönüm noktası olmuştu. Kızıl Dağ hala kül üretmeye devam ediyordu. Kül adanın güney yarımını battaniye gibi sererken, Morrowind’in doğal bitki örtüsünü ve faunasını da buraya serpmesine izin veriyordu. Bu arada Redoran Hanesi ise Kuzgun Kaya’ya yerleşmeye başlamış ve Ayazgüve Hisarı avantajını, yani varlıklarını güçlendirecek olan bu kaleyi almıştı. Aynı zaman diliminde Dunmer mültecileri Argonian baskınları nedeni ile Morrowind’in içine geliyordu. 4Ç 16 yılında, Skyrim Ulu Kralı Solstheim’i Morrowind bölgesine mültecilere barınak olsun diye vermişti. Ada ise buraya çok önceden yerleşmiş Redoran Hanesi kontrolüne geçmişti. Ayrıca 4.Çağ’ın ilk yıllarında Telvanni Hanesi büyücüsü Neloth bu adaya yerleşmiş ve Vvardenfell’den mantarlar getirerek burada bir yerleşim yeri kurmuştu.

Oblivion’da bulunan Umbriel isimli şehrin istilası sırasında Prens Attrebus Mede, yanında yardımcısı Sul ile birlikte, Sathil’i, yani Solstheim’de bulunan ufak bir adayı, efsanevi Umbra Kılıcı’nı bulmak için ziyaret etmişti. Hleryn Sathil adlı Dunmer, adaya yerleşen kişi, eskiden Indoril Hanesi ile müttefikti ama 4Ç 16’da bıraktı. 4Ç 201’de sakinler Miraak’ın etkisi ile adaya geldi ve Miraak onları kendi tapınağını yapmak için kullandı.
Tuhaf olarak, Solstheim hiçbir eski İmperyal haritasında gözükmez, yani İmparatorluğun adayı keşfi geç bir zamanda olmuştur.