Solstheim

Solstheim, Sea of Ghosts (Hayaletler Denizi)’nde yer alan, Tamriel’in kuzeyindeki adadır. Vvardenfell’in kuzeybatısında ve Skyrim’in doğusunda yer alır. Morrowind bölgesinde olmasına rağmen, adanın özellikle kuzey tarafının iklimi Skyrim’e daha benzerdir.

Solstheim Efsanesi

Bir Nord efsanesine göre Solstheim aslında Tamriel anakarasının parçasıydı. Elf Çağı’nda İki Ejder Rahibi, Hain lakaplı Miraak ve Muhafız lakaplı Vahlok’un birbirleriyle yaptıkları devasa savaş sonucu ada Tamriel’dan ayrılmıştır. Miraak, Hermaeus Mora’nın takipçisi olup efendilerini terk etmiştir. Onu cezalandırmak isteyen Vahlok ise Miraak’ın tapınağını yerle bir etmiştir. Miraak intikam yemini ederek Herma Mora’nın diyarı Apokrif’e kaçmıştır. Daha sonra Ejder Tarikatı, Ejder Savaşı’na kadar Solstheim adasına hakim olmuştur.

Nordların uzaktan akrabası olan Skaal kabilesinin, adaya bu tarihlerde geldiği tahmin ediliyor. Anakarada yaşanan Kar Elfi katliamları Solstheim’da da yaşanmıştır. Son kan bu adada dökülmüştür. Efsanevi Kar Prensi Moesring Savaşı’nda yenilmiş ve Kar Elflerinin nihai çöküşü gerçekleşmiştir. Ayrıca 1. Çağ 700’deki yok oluşlarına kadar Dwemerlar da adada bulunmuştur.

Solstheim aynı zamanda Riekling adı verilen goblinlere ev sahipliği yapmaktadır. Kökenleri bilinmemektedir. Daedrik Prenslerden Hircine, her Bloodmoon yani Kanlı Ay Kehaneti gerçekleştiğinde adaya gelip geleneksel avcılık oyunlarını düzenlemiştir. Kehanetin işareti adada kurtadamların ortaya çıkmasıdır.

Tarihi

Thirsk adı verilen ufak köy, Skaal kasabasından ayrılıp yabanda gerçek bir Nord gibi yaşamak isteyen bir grup Nord tarafından 3. Çağ’ın başlarında kurulmuştur. Bu çağın sonlarına doğru ise İmparatorluk tarafından adanın varlığı unutulmuş gibidir çünkü resmi haritalarda ada gözükmez. 3. Çağ biterken burası İmparatorluk tarafından tekrar keşfedilir ve Ayazgüve Kalesi inşa edilerek ada üzerinde hakimiyet sağlanır. Doğu Krallığı Şirketi, adadaki zengin abanoz madenlerini keşfedince burada 3. Çağ 427’de Kuzgun Kaya’yı kurar. Tam bu sene Kanlı Ay Kehaneti gerçekleşir fakat av etkinliği Nerevarine tarafından önlenir.

Solstheim
Solstheim

3. Çağ 433’te parasız kalan Kuzgun Kaya, Skyrimli Nordların hedefi olur ve ada Nordlar tarafından ilhak edilir. Fakat Ayazgüve Kalesi’nde, İmparatorluk birlikleri varlığını sürdürür. Oblivion Krizi sırasında ise adada hiç portal açılmamıştır.

4. Çağ’ın başında Ald’ruhn’un yerle bir olmasıyla Dunmerların Redoran Hanesi, Brara Morvayn önderliğinde bir keşif grubunu adaya gönderir. Nordlar, Dunmer mültecilerini adada misafir eder fakat İmparatorluk tarafından bu işgal olarak değerlendirilir. 4. Çağ 5 senesinde ise Telvanni Hanesi’nden Efendi Neloth, Tel Mithryn’i kurar. Yine bu tarihte Red Mountain (Kızıl Dağ)’ın patlamasıyla adanın güney kısmı külle kaplanır, İmparatorluk kalesi harap olur. Redoranların geri kalanları Kuzgun Kaya’ya göç eder.

4. Çağ 16’da ise Skyrim Kralı adayı Morrowind yönetimine devreder. Bunu yapmasındaki amaç akın akın Skyrim’e göç eden Dunmer mültecilerinin adaya sığınmasını sağlamak ve zaten önlenmesi güç olan mültecileri durdurmak amacıyla savaş çıkarmamaktır.

4. Çağ 181’de adadaki zengin abanoz madeni tükendiği için Kuzgun Kaya ekonomik olarak sıkıntıya düşmüştür. Aslında maden kazısı, eski bir Ejder Rahibi tapınağına denk geldiği için, maden kasıtlı olarak Doğu Krallığı Şirketi tarafından kapatılmıştır.

4. Çağ 201’de ise Miraak adaya dönmüştür. Thu’um gücünü kullanarak ada sakinlerinin iradelerini ele geçirir. Halka zorla mabet yaptırır. Miraak’ın müritlerinin Son Ejderdoğan’a başarısız suikast girişimiyle Ejderdoğan Solstheim’a gelir.