Sload

Sloadlar, Tamriel’in güneybatısı, Thras’ın Mercan Krallıkları’nda yaşayan, sülüğe benzeyen bir hayvanımsı ırktır. Büyüde son derece ustalardır; ayrıca ön sezgilerinde oldukça temkinlidirler. Efsanevi geleneklerine göre tüm kahramanlar, doğru hareketi yapmadan ve hedefe ulaşmadan önce yıllarını planlar yaparak, düşünerek ve akıllı Sloadlar’a danışarak geçirmişlerdir. Bütün düşmanları hızlıca ve düşünmeden hareket ettikleri için her zaman başarısız olmuşlardır. Sload dilinde “macera” diye bir sözcük yoktur; buna en yakın olarak “trajik felaket” kelimeleri kullanılır. Sloadlar’ın, diğer Tamriel ırklarının sahip olduğu kadar deneyimleri yoktur, ama çoğu zaman hareketlerinde yetenekli olduklarından örnek gösterilebilirler.

sload
Sload

Yasalar, sadakat ve arkadaşlık ilişkileri, çıkarlarına ters düşene dek onur sayılır. Ayrıca hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak küfür, hırsızlık, adam kaçırma, cinayet, soykırım gibi şeyleri kullanmak çekinmezler.
Sloadlar’ın aşırı anlamda dini görüşleri yoktur; ancak yararlarına olacaksa Daedralar’a hizmet edebilirler.

İkinci Çağ’da ünlenmiş ölüçağıran N’Gasta olduğu gibi, Solucanlar Kralı olan Mannimarco ile de işbirliği yapmışlardır.

Biyoloji

Sloadlar’ın nasıl çoğaldıkları bilinmemektedir. Gençlerinin çift cinsiyetli olduklarına inanılır; cinsel organları zaman tarafından absorbe edilse de hayatta kalabilecek kadar tecrübelilerdir. Göründüğü kadarıyla Sload ebeveynlerinin, gençlerin kaderine karşı fazla ilgisi yoktur. Thras Vebası’ndan sonra Tamriel ulusları tarafından Thras’a gönderilen Cezalandırma Seferi Lideri Bendu Ola’ya göre Sloadlar hayatlarına, “iğrenç, küçük, biçimsiz kurtçuklar” olarak başlarlar. İlk yaşlarında belirli aşamaları izleyerek büyürler: ilk olarak “yumuşak” doğarlar, daha sonra “pelte gibi vıcık vıcık” ve “ahtapotumsu” olarak devam ederler. Yetişkinliğe ulaştıktan sonra Sloadlar, amfibi haline gelirler ve büyük, belli belirsiz insansı sülük görünümüne sahip olurlar. Yeni reşit çoğu Sload, hayatta kalma becerilerinden yoksundur. Bu yaşta kilo ve boyut bakımından gelişirler; yaşlandıklarında ise su içinde tutulmaz veya büyülü yollar kullanılmazsa birçok yaşlı Sload kendi ağırlığı sebebiyle çöker.
Yetişkin bir Sload’ın yaşında ya da boyutunda herhangi bir sınırlama yoktur. Daha anlaşılır bir şekilde, topraklarında yaptıkları faaliyetleri onları sınırlandırır. Karadayken, büyülü bir ışınlanma ile seyahat ederler; fazlasıyla sıkıntılı oldukları zaman, içgüdüsel olarak kullandıkları Hatırlatma büyüsünü kullanırlar.

Yetişkin Sloadların, kısmen yalancı ayak yerine geçen dört adet uzantısı vardır; bir şeyleri yakalamak için bu uzantıları kullanabilirler. Biraz zaman alsa da, bir şeyi mükemmel şekilde tutarak, diğer ırkların tırmanamadığı yüksekliklere çıkabilirler. Buna rağmen, araç-gereç kullanma yetenekleri oldukça sınırlıdır.

Sloadlar son derece zekidirler; gördükleri ya da duydukları şeyleri mükemmel bir şekilde hatırlarlar. Özellikle ölüçağırma ve ışınlanma büyüleri konusunda oldukça yeteneklilerdir.

Tarih

Sload Solucanlar Krallığı, genel bir izolasyon politikası izlemiştir; sadece Tamriel ile sınırlı temaslarda bulunarak ticarete girmişlerdir. Bu yüzden tarihlerinin çoğu kısmı bilinmemektedir. Bilinen en önemli olay ise, 1. Çağ 2260’ta Tamriel üzerine nüfusun yarısından fazlasının ölmesine neden olan Thras Vebası’nı salmalarıdır. Buna karşılık Tamriel, Thras’ı perişan hale getiren tüm deniz kuvvetlerini birleştirerek, bulabildikleri tüm Sloadlar’ı öldürmüş, son olarak bilinmeyen büyüler ile batırmışlardır. Ancak Sloadlar, nasıl oluyorsa, bir şekilde hayatta kalmayı başararak Thras’ta yeniden yükselmişlerdir.