Skyrim’deki Kurtadam Efsaneleri

Kitap Künyesi
Oyunlar Skyrim
Çevirmen: Muratcan Agiç
Orijinal İsim: Lycanthropic Legends of Skyrim

Ben de diğer herkes gibi aynı söylentileri duydum — Skyrim’in, çeşitli biçimlerdeki Kurtadamların saldırısı altında olduğu söylentilerini. Bir müddet kurtadamlar üzerine çalıştım ve bu ayıadam söylentilerinin gerçekten doğru olup olmadığını öğrenmek konusunda hevesliydim. Bu çalışmaları, sıcak yaz aylarında hassas bünyemi göz önünde bulundurarak devam ettirmeye karar verdim.

Bu civardaki sıradan köylülerin araştırmamda hemen hemen hiçbir işe yaramayacağını anında anladım. Oysa ki Cyrodiil’de, en ufak çocuk bile size, civarında yaşayan gerçek hayvan topluluğunu anlatabilir, işte ben de “akil adamlar” olduğu iddia edilen kişilerin doğrudan doğruya ayıadam hikayelerinin yanı sıra tek boynuzlu ve uçan atlar hakkında hikaye anlatımlarını buldum, yani söylentileri hiç dikkate almıyorum. Elbette buradakilerin ayıadamlardan kaçınmak için bir takım gelenekleri var (bazı bitkilerle ve ayinlerle) fakat hiç kimse, onlarla ilgili herhangi bir esere sahip olmak bir yana dursun, onlardan birini kendi gözleriyle görse bile bunu kanıtlayamaz. Herkesin onları bir kere görmüş bir kuzeni ya da bir arkadaşı var fakat biraz üzerine gidildiğinde, bu hikayeler de fos çıkıyor.

Bu hikayeleri tamamıyla görmezden gelmek istemiyorum fakat diğer bir yandan, bilhassa yırtıcı fakat sıradan bir ayı hakkında bazı vahşice anlatımlar içerebilecekleri sonucuna varmalıyım. Efsaneler, kontrol edilemeyecek duruma gelebilir, özellikle gerçeğe dair zerreler içeriyorsa ve şu anda son derece gerçek kurtadam tehditleriyle karşı karşıyayız. Yanlış olma (ya da en azından nadir olma) potansiyeline sahip bir yaratık hakkındaki hikayelerin yayılmasıyla, halkın, gerçek yaratıkların oluşturduğu tehdidi görmezden gelmeye başlama ihtimali beni endişelendiriyor. Fakat Skyrim’in halkı, gölgelere ve bulutlara çığlıkların atıldığı geçmişteki bir yaşam tarzına öncülük etmeyi seçiyorsa, onların önüne geçmeyeceğim.

Bu civarın kurtadamları, ender cinsten. En azından haklarındaki efsaneler öyle. Kuzeylilerin gösteriş konusundaki doğal yetenekleri göz önünde bulundurulduğunda, şehirlerdeki duvarları kaplayan kurtadam postlarıyla, kargıların ucundaki kurtadam kafalarıyla, bu tarz şatafatlı gösterişlerle karşılaşmayı umuyordum. Bunun yerine, medeni toplumdaki yalnızca birkaç insan onlardan bahsediyor ve sorularım genellikle gergin bakışlarla karşılaşıyordu. Belki de Cyrodiil’deki aile dostlarımın bana inandırdığından daha da korkak bir toplum olduklarını düşünüyorken gerçek cesaretleriyle bilinen bu insanları aradım. Güya Akçay’ın korkusuz savaşçı topluluğu Yoldaşların hepsinin, konuyu açtığımda renkleri soldu ve benden gitmemi istediler. Onlar hakkında daha iyi düşünüyordum fakat cesur erkeklerin ve kadınların hikayelerle nasıl hemen de korkutulabileceğini gördüğümde hayal kırıklığına uğradım.

Herhangi bir yerleşkeden uzakta, yaban hayata doğru açıldığımda, sık sık leşleriyle ilgili hikayeler anlatmakta istekli avcılar buluyordum. Nihayet avcılardan birinden (adı Karsten Çekiç-Sırtı ),leşi kanıtlar nitelikteki postlar ve pençeler ile birlikte, ilk (ve maalesef tek) kanıtlanabilir kurtadam hikayesini dinledim. Bölgedeki yaratıklarla ilgili bazı gerçek kanıtlar bulduğumdan dolayı heyecanımı doruklarda hissettiğim anda, avcının azıttığını hissettim, gözlerindeki suikastçı bakışını gördüm. Birtakım kurtadam avcı topluluklarıyla ve yaratıkları avladıklarında yaptıklarıyla ilgili hikayeler uydurmaya başladı. Ben de onu saçmalıklarıyla baş başa bıraktım ve seyahatlerime devam ettim.

Yazımın sonunda söylemek isterim ki Skyrim’e olan yolculuğum pek de verimli geçmedi. Eğer gerçekten de onların kurtadam soyları, yerel olanlardan farklı ve daha güçlü ise, Yeşilyurt’taki akbabaadam istilasına karşı düştüğümüz anlaşmazlıkta güçlü müttefikler olduklarını kanıtlayabilirler. Eğer dostum Gaelian’ın ileri sürdüğü kadar büyük ve korkunç bir şekilde büyüdülerse, yakın bir zamanda Tamriel’in iç kesimlerinde tehdit haline gelebilirler. Yazın, kanatlı ahmaklar hakkında daha iyi bilgi edinmek için sonraki tepelere seyahat etmeyi düşünüyorum, böylece konseye sunmak için daha uygun bir rapor hazırlayabilirim.