Skyrim İç Savaşı

Skyrim İç Savaşı, İmparatorluk ve Aldmeri Dominyonu arasında gerçekleşen Büyük Savaş’tan sonra meydana gelmiştir. İç savaşın tarafları, Ulfric Fırtınapelerin önderliğindeki isyancılar ve İmparatorluktur.

4. Çağ 171’de gerçekleşen Büyük Savaş’ta İmparatorluk ağır bir darbe alır, ordusunun büyük bir kısmı imha edilir. Aldmeri Dominyonu ile yapılan anlaşmanın maddelerinden biri de Talos’a ibadetin yasaklanmasıdır. Bu madde, ileride imparatorluğun başını çok ağrıtacaktır.

İmparatorluğun zayıflığından faydalanmak isteyen Breton kökenli Enginyurtlular, Skyrim’in doğusunda Markarth şehrini de içinde bulunduran bölgede bağımsızlıklarını ilan ederler. Markarth mevkibeyi ise Skyrim’in doğusundaki güçlü bir komutan olan Ulfric Fırtınapelerin’in yardım teklifini kabul eder. Ulfric’in yardım şartı, Talos’a ibadetin serbest bırakılmasıdır.
Ulfric ve askerleri Markarth’ı kuşatıp halkı katleder ve şehri ele geçirir. Karşılığında Talos’a ibadet serbest bırakılır. Aslında ibadet yasal olarak serbest bırakılmak yerine, imparatorluk görevlileri halkın Talos’a ibadet etmesini görmezden gelmekle yetinmiştir. Fakat bu haber Thalmor’un kulağına gidince, Markarth mevkibeyi Hrolfdir’e ültimatom vererek Ulfric’in tutuklanmasını isterler. Hrofldir de mecburen emri yerine getirir. Ulfric hapse atılır.

Bu sırada Ulfric’in babası, yani Miğferyeli mevkibeyi hayatını kaybeder. Ulfric de serbest bırakılır ve şehrin yeni lideri Ulfric olur.

Aynı dönemlerde Skyrim Ulu Kralı Istlod da ölür, yerine oğlu Torygg geçer. Genç ve tecrübesiz biri olan Torygg, Ulfric’in Skyrim’in bağımsız olması çağrılarını reddeder. Ve bir gün Ulfric, yeni kralını ziyaret etmek için Issızkent’e doğru yol alır. Ulfric, kralını tahtı için düelloya davet eder. Ulfric çok savaş görmüş geçirmiş, gençliğinde ise Kırsakallardan thu’um eğitimi almış bir savaşçıdır. Karşısında ise kral olalı bir kaç ay geçen genç bir Nord vardır. Buna rağmen Ulfric Thu’um, yani ejderhaların dilini kullanarak Torygg’i yere devirir. Afallayan kralına da kılıcını saplayarak Skyrim Ulu Kralı’nı öldürür.

4. Çağ 201’de yaşanan bu gelişme karşısında Skyrim mevkibeyleri ikiye ayrılır. Ulfric’i destekleyen kesim Skyrim’in imparatorluktan bağımsız olması gerektiğini savunur. Onlara göre imparatorluk artık Nord halkını koruyacak güçte değildir. Hatta en değer verdikleri kutsal olan Talos’a ibadeti yasaklamıştır bile.

Ulfric’e karşı olanlar mevkibeyleri ise düellonun adaletsiz bir şekilde gerçekleştiğini öne sürer.

Sonuç olarak ortada ölü bir Ulu Kral ve isyan hazırlığına girişen bir mekvibeyi vardır. İmparatorluk vakit kaybetmeden General Tullius önderliğinde bir lejyonu isyanı bastırması için Skyrim’e gönderir. Tullius ve askerleri, Karasu Geçidi’nde Ulfric’e pusu kurarak ele geçirir. Helgen’e kellesini almak için getirirler. Tam bu sırada milyonda bir ihtimal gerçekleşir. Binlerce çağ öncesinde Kadim Tomarla geleceğe gönderilen ejderha Alduin, Arz’ın Soluğu’nda ortaya çıkar. Buraya en yakın yerleşim yeri olan Helgen’e saldırıp ortalığı ateşe verir. Kaostan faydalanan Ulfric ise kaçıp şehri Miğferyeli’ne sığınır. Akabinde Skyrim, tarihinde çoğu kez olduğu gibi yine Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölünür: Doğulu mevkibeyleri Ulfric’i desteklerken; batılılar ise imparatorluğa bağlı kalıp rahmetli kral Torygg’in karısı Ulu Kraliçe Elisif’i destekler.