Simyanın Temelleri

Kitap Künyesi
Oyunlar : Oblivion, ESO
Çevirmen: Uğur Ergün
Orijinal İsim: Fundaments of Alchemy

Genellikle hevesli büyücüler gözden kaçırsa da simya, üzerinde ustalaşanın hayatını değiştiren, zamanını onurlandırıp ödüllendiren bir öğretidir. Birinin simyasal formüllerde kullanılan malzemelerin bilgisini ilerletmek zor ve genellikle tehlikelidir. Ancak sürekli araştırma ve çok çalışma eninde sonunda simyacıyı fazlasıyla ödüllendirecektir.

Başarı elde edilmeden önce ve hatta denenmeden önce yeni başlayan simyacı zanaatinin temel ilkelerini anlamak zorundadır. Çoğu doğada organik olarak bulunan birçok maddeyi parçalayarak sihirsel özelliklere sahip daha temel özler elde edebiliriz.

Daha tecrübeli bir simyacı malzemeden daha çok özellik elde edebilir. İki yada daha çok öz karıştırılarak herkesin içebileceği bir iksir elde edilebilir. (Efsaneye göre gerçekten müthiş bir simyacı tek bir malzemeden iksir karışımı elde edebilir, ki çoğu simyacının yapabileceklerinin çok ama çok üstünde bir yetenektir.)

Simyacının ikşirinin kullandığı malzemeye göre ve hepsi yararlı olmamak üzere birkaç tesiri olabilir. Çoğu zaman tarifler olumlu ve olumsuz etkilerin karışımı olur; hangi tarifin en iyi sonuç verdiğini belirlemek simyacıya kalmıştır. (Sadece olumsuz etkileri olan ve zehir olarak kulanılacak iksirler yapmanın hiçbir anlamı yoktur. Bu durum yazar tarafından önerilmemektedir ve bu yazı bu tip iksirleri daha fazla tartışmayacaktır.)

Çiğnemecilik

Çiğnemecilik aslında amatör simyacılıktır. Bir malzeme yemek onu dişlerle iyice ezmeyi gerektirir ki bazen en basit özünü salar ve yiyen de çabuk geçen bir etki yapar. Çiğnemecilik hiçbir zaman gerekli aletlerle yapılan iksirler kadar güçlü olamaz.

Bir Simyacının Aletleri

Havan ve tokmak bir simyacının en önemli ve temel aletleridir. Onlarsız hiçbir malzeme iksir için doğruca hazırlanamaz. Kendini geliştirmekte olan simyacıya elinden havan ve tokmağı bırakmaması öğütlenir ki kullanım rahatlığını önceden edinsin. Malzemeyi basitçe ezmek iksir karıştırmaktaki en temel adımdır. Düzgünce yapıldığında kızılot çiçeğinin taç yapraklarından bir toz elde edilir ki, ginseng gibi baksa bir malzemeyle düzgünce karıştırıldığında zehirleri iyileştiren bir iksir elde edilir. (Bu çoğu simyacının çabucak öğrenip unutmadıkları formüllerden biridir çünkü iksir karışımındaki hatalar genellikle kullanımını gerektirir.)

İleri seviye simyacıların iksirlerinin kalitesini arttırmakta kullandıkları başka aletler de vardır. Bir ocak karışımı saflaştırmada, olumlu özellikleri arttırmada kullanılır. İksir damıtıcıdan geçirilerek damıtılır, olumsuz özellikleri azaltılır. Ve ispirto ocağı ile karışımdaki katışıklıklar yakılır ve ikşirin etkisinin gücü arttırır. (Bu aletler iksir üretimi için gerekli olmasa da eğer imkan varsa kullanılması önerilir.)

Malzeme Karışımı

Bir iksir, malzemeleri kadar iyidir. Sadece benzer etkileri olanlar iksir yapımı için karıştırılabilir; dört malzemeye kadar başarıyla tek bir iksir yapımında kullanılabilinir.

Simyacı malzeme hazırlamakta tecrübe kazandıkça yeni özellikler keşfedebilir ve iksir yapımında kullanabilir. Bu çok heyecanlı bir an olup simyacının repertuvarını genişletirken, simyacı özen gösterip karışımı bitince iksirinin ne etkileri olduğunu dikkatlice kontrol etmeli. Çoğu oturmuş tarifin hepsi yararlı olmamak üzere yeni etkileri olabilir.