Sheogorath

“Ben senin bir parçanım, zavallı ölümlü. Ben senin bilinçaltındaki bir gölgeyim, zayıf değersiz ruhundaki lekeyim. Beni tanıyorsun. Sadece farkında değilsin… Beni arayabilirsin Ann Marie. Ama canlı canlı derin yüzülmüşken bağırsakların ile sonsuza kadar kızgın bir şekilde ip atlarsan. Yapamıyormusun, öyleyse ara beni Sheogorath’ı, Deliliğin Daedric prensini. Hayran kaldım.”—Sheogorath

Sheogorath
Sheogorath

Deliliğin Daedric prensi, Sıkıntı Hanelerinin Dört Köşesinden biri, Hiçliğin lordu ve Shivering Isles’in hükümdarıdır. Onun yaptıklarının tahmin edilemez olduğu söylenir. Bazen  Deli Yıldız, Deli Lord, Deli, Deli Tanrı olarak da bahsedilir. Oblivion Diyarı Shivering Isles’tir, tımarhane de denir. Buraya gidenlerin sonsuza kadar akıl sağlıklarını kaybettiğine inanılır. Tabii ki, Deli Tanrı bazı kişilerin ayrıcalıkla buraya girmesine izin verebilir. Golden Saintler (Aureallar), ve Dark Seducerler (Mazkenler) onun hizmetkarlarıdır. Deli tanrı Nirnde genellikle baston taşıyan iyi giyimli zararsız bir adam olarak görünür, Sheogorath’ın bu görünüşü “Bastonlu Beyefendi” tanımının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ona tapanlar tüm Tamrielde görülebilir, ama tarihsel açıdan bakarsak özellikle Morrowind ve Elsweyr’de ona çok saygı duyulur.

Geçmiş

“Değişim yaklaşıyor. Herşey değişecek. Daedric prensler bile. Özellikle Daedric prensler.”

İlk yazılı tarihte belirtilen dört Daedric prensten biridir. Aldmeri yaratılış hikayelerinde ondan, Lorkhan’ın ilahi kıvılcımını (kalbini) ortadan kaldıran Nirn’in “Sithis biçimli deliği” olarak bahsedilir. Tamriel’deki bir batıl inançta Sheogorath ile ilişkili olduğu için fırtınalardan kaçınılması gerektiğine inanılır. Bir diğeri kişilerin deli olmasının sebebinin onlara anlayabilecekleri kapasitenin ötesinde tavsiye ve bilgi vermiş olmasıdır. Geçmiş Sheogorath’ın müritlerinin kendilerine ve başkalarına verdikleri büyük zararlar ile ilgili hikayelerle doludur, keza ölümlüler deliliğe karşı koyamaz ve çabalarıyla ona teşekkür etmeye çalışırlar. Onun müritlerine halk tarafından genellikle “Sheogorath dokunmuş” veya “Sheogorath öpmüş”denir.

Efsaneleri

Çok sayıda efsanesi vardır. Bunlardan biri Sheo’nun New Sheothda, Shivering Isles’in ayrılmış (Mania,Dementia) başkentinde kapris duygusunu bulmuş olmasıdır. Antolojik hikayeler barındıran Myths of Sheogorath’ta: “Sheogorath’ın müziği icat edişi”(genç bir kadının vücüt parçaları ile), “Sheogorath ve Kral Lyandir (Kralın kendi dengesiz oğlu tarafından öldürülmesi sonrasında tüm krallığının delilik yüzünden düşüşü) ve “İrade Yarışması”(Sheogorath’ın hiç çabalamadan kazanması) anlatılır. Fall of Vitharn’da ona saygısızlık yapmış Shivering Isles kontunun ailesinin Sheogorath tarafından aşırıderece delilik ile mükafatlandırılması sonucunda kontun liderliği bırakışının hikayesi anlatılır. 16 Accords of Madness’te onun Daedric prensler ile karşılaşması ve onlar üzerinde Kaçınılmaz zaferler elde edişinin hikayeleri anlatılır, Hircine ile şampiyon canavarlarını kapıştırmaları (Hircine’in güçlü canavarı kendi kendini öldürmüştür), Vaermina ile girdiği bahsi kazanışı(hiç bir şey yapmayarak) ve Malacath’ın müritlerinden birini öldüren orc’un ruhu üzerine iddiaya girmeleri (Malacath orc’u öldürür ve sonrasında öldürdüğü kişinin kendi oğlu olduğunu fark eder). Rakiplerini yenmek için genellikle, önce rakibinin yaptıklarına karşı dayanır ve rakibi karşısında oldukça zayıf görünür halbuki o sırada (genellikle aşırı derecedeki) yaratıcılığını kullanır.

The Blessings of Sheogorath’ta ona şükreden bir grup müridi, onun olmadığı bir dünyada “tüm fikirler doğru ve tüm duygular kısa süreli olurdu.” dedikleri iddia edilir.

“Kim sizi kandırıp aptal yerine koyarsa, hatalı olduğunuz için kendinize ceza verin, aldırışsız olduğunuz için kendinize işkence yapın ve kusurlu olduğunuz için birbirinizi sevin.”

Kültürel Delilik

Chimerler kadim ataları bu prense taptığı için ona saygı duyardı. Ancak Tribunal Temple Morrowind’de otorite kurunca, keza Mehrunes Dagon, Malacath ve Molag Bal gibi Dunmerlerin inancındaki Sıkıntı Hanelerinin Dört Köşesinin bir parçası oldu. Kendi söylediğine göre, Tribunal Temple’a isyan etmiş ve ona tapmanın cezasının niye ölüm olduğunu sormuştur. Vivec halkını delilikten korumak için sözde deliliğin prensi ile anlaşma yapmıştır, anlaşmanın gereklerinden biri olduğu için bazı Dunmerler anlaşmayı yenilemek adına Pilgrimages of the Four Corners seyahatine çıkarlar. Sheogorath’ın terk edilmiş ama hala sağlam bir şekilde duran mabedine giderler. Efsaneye göre Sheogorathta dahil olmak üzere Daedra lordları ölümlülerin yeterince görkemli mabedler yapamaması sebebiyle kendi mabedlerini yaparlar.

Dunmerler Sheogorath’ın kendilerinin ruhsal zayıflıklarını test ettiğine inanırlar. Efsanelere göre o beklenmedik bir şekilde test etmek için iki Dunmer grubu çağırıp birbirlerine ihanet veya yardım etmelerini ister. Dunmerler aynı zamanda onu diğer ırkların korkularıyla ilişkilendirirler, özellikle rakiplerine karşı güçlü müttefikler oluşturduklarında. Ancak Morrowindde binlerce yıldır devam eden Sheogorath’ın bu etkinlikler, imparatorluk ile yapılan ateşkes ile sonbulmuş ve artık Dunmerler tarafından “kötü inanç” olarak görüldüğü için mabedlerindeki Dunmerler azalmıştır.

Yazılanlara göre deli prens Tribunal’a karşı isyan ettiğinde Vivec şehrinin üzerine hilekar ay Baar Dau’yu atmıştır onun bu eyleminin Vivec tarafından haklı bir gerekçe olarak görüldüğü iddia edilir sonrasında Vivec onunla alay edercesine bu havada durduğu taşı yerleşim yeri haline getirmiştir. Vivec Baar Daunun düşüşünü bir haraketi ile durdurmuş ve Baar Dau sonsuza kadar Tribunala hizmet edeceğine yemin etmiştir. Sonrasında Nerevarine’nin Lorkhan’ın kalbini serbest bırakması ve Vivec’in ortadan kaybolması sonucunda Baar Dau nihayetinde düşüşünü devem ettirmiş, Vivec şehrini tahrip etmiş ve Kızıl Yıl felaketinin patlak vermesine zemin hazırlamıştır.

Sheogorath aynı zamanda Khajiit kültüründeki önemli Daedric prenslerden biridir. Khajiitler tarafından kendisine “Sheggorath”, Skooma Kedisi (hiç birşey skooma içimiş bir kedi kadar çılgın değildir) denir.

Greymarch

“Greymarch yaklaşıyor ve Jyggalag ilerliyor. Veya koşuyor. Zıplamıyor, yan yan veya rahat rahat yürümüyor. Genellikle sadece etrafındaki herşeyi yok ediyor.”

Jyggalag
Jyggalag

Delilik prensi aslında düzenin Daedric Prensi, Jyggalag’dır. Efsaneye göre Jyggalag çok eski zamanlarda diğer Daedric prenslerden çok daha fazla güçlenmiş, bunun üzerine Daedric prensler onu kıskanmaya ve ondan korkmaya başlamış. Sonrasında en nefret ettiği şey deliliğin vücüt bulmuş hali Sheogorath olarak kalması için lanetlemiştir. Sheogorath her çağın sonunda Jyggalag’a dönüşerek diyarını tekrardan ele geçirmeye çalışır bu olay Greymarch olarak bilinir. Ardından Jyggalag tekrardan Sheogorath’a dönüşerek önceden olduğu gibi diyarına tekrardan deliliği yayar.

Söylentiye göre Champion of Cyrodiil 3. Çağın sonlarında Greymarch sırasında Jyggalag’ı yenerek bu kısır döngüyü sona erdirmiştir.Jyggalag lanetten kurtulmuş ve yeniden Sheogorath’a dönüşmek yerine asıl formunda kalabilmeyi başarmıştır. Bu olay sonrası Champion of Cyrodiil Sheogorath’ın yerine geçmiştir. Sonrasında “bastonlu beyefendi” tamrielde gezinmeye devam etmiştir ve onun gezintisinin ne anlama geldiğini kimse anlayamamıştır.