Shalidor

Shalidor, Birinci Çağ’da yaşamış çok güçlü bir Nord büyücüdür. Sihir ve büyü konusunda çığır açan araştırmalar yapmış ve eserleri diğer büyücüler tarafından başucu kaynağı olarak kullanılmıştır.

Binlerce yıl önce yaşayan bu usta büyücü hakkında çok sayıda efsanevi söylenti de bulunur. Kışhisar (Winterhold) şehrini fısıltı büyüsü ile yaptığı, Akatosh’tan yaşamın sırrını çaldığı ve tek başına Dwemerların Rourken klanına karşı savaştığı anlatılır. Dwemerlar Shalidor’a karşı kendilerini savunmak için Efsunkıran (Spell Breaker) isimli kalkanı kullanmıştır. Tabi bunlar, onun çağları aşan ününün abartılarıdır. Ayrıca kesin olmasa da Kışhisar Koleji’ni Shalidor’un yaptığı söylenir. Büyücüler arasında belli bir hiyerarşi oluşturmak ve büyü kullanımını kurallara bağlamak isteyen Shalidor’un bu okulu kurduğu varsayılır.

Shalidor
Shalidor

Ejder Rahiplerinin başkenti olan Labirent Tapınak’ta inzivaya çekilen Shalidor, burada gizemli büyüler dener ve yeni büyücüleri eğitir. Yaptığı labirentte Glamoril isimli artifaktı sakladığı söylenir. Glamoril elf dilinde yaşamın sırrı demektir ve Shalidor bunu Akatosh’tan çalmıştır. Bu her ne kadar bir söylenti olsa da, Shalidor’un çok farklı alanlarda yazdığı çok sayıdaki eser bu söylentilerde gerçeklik payı olduğunu ispatlar niteliktedir.

Kendisi aynı zamanda Yüce Elflerden (High Elf) takas yoluyla elde ettiği Eyevea adasındaki tapınağın sahibidir. Bu tapınak her alandan büyücüye ev sahipliği yapmıştır. Daha sonraları Sheogorath’ın yazdığı Folium Discognitum isimli eserle adayı takas etse de bundan pişman olmuştur. Adayı geri alabilmek için çok uğraşan Shalidor, bu uğurda karısı Ulfsild’i kaybetmiştir.