Seheryıldızı

Seheryıldızı Skyrim’in kuzey kısmında bulunan Akdiyar bölgesinin şehridir. Şehirde 2 maden kaynığı var. Bunladan birisi demir, diğeri ise civadır. Seheryıldızı bir çok balıkçıya ev sahipliği yapar bunun yanı sıra önemli bir liman kentidir.

Şehre oldukça yakın bir bölgede antik bir Karanlık Kardeşlik tapınağı bulabilirsiniz. Uzun zaman önce terk edilmiş fakat içeride efsanevi troll “Udefrykte”in yaşadığı söylenir.

Pale bölgesinin Jarl’ının yaşadığı yer ise “White Hall”dır. “Nightcaller” tapınağı, diğer ismi ile “The Tower of Dawn”(Şafak Kulesi) eski, harap olmuş askeri bir kuledir. Kule aynı zamanda tapınma amacı ile de kullanılmıştır. Kule Seheryıldızı üzerindeki tepeliklerde, bütün şehri görebilecek bir pozisyonda bulunmaktadır.
Şehrin doğusunda ise küçük bir deniz feneri bulunmaktadır.

2. Çağ 283’de Potentate Versidue-Shaie tarafından sıkı yönetim ilan edilmiştir. O dönemde yaşananlar Tamriel’in en acımasız ve kanlı olayları arasında sayılır. Bunun yanısıra şehir zamanında “Avengers” adı verilen bir gladyatör takımına da ev sahipliği yapmıştır.

Üçüncü çağın sonunda ise Seheryıldızı kraliçesi “Macalla”, Solitude kralı “Thian” ile evlenmiştir. Bu evlilik haliyle iki şehir devleti arasında barış ve dostluk sağlamıştır.

Seheryıldızı tarihindeki korkunç olaylardan birisi ise “Ice Tribe”lerin saldırısıdır. Bahsi geçen Tribe bir çeşit insanımsı yapıya sahip esrarengiz yaratıklardır. Bir zaman Tribeler Dawnstar çevresini kuşatma altına almışlar.  Chung, Delacroix, Beatrice ve Alhavara isimlerinde şehrin dört şampiyonu ise Tribeler ile görüşmeye gitmişler. Fakat görüşme istedikleri gibi geçmemiş olsa gerek ki, Dawnstar ve Tribeler arasındaki tansıyon daha da artmış.

Seheryıldızı yardımı İmparatorlukta aramış fakat onlardan da olumlu bir yanıt gelmemiş. Sonunda Tribeler şehre saldırmış, duvarlar onları zor tutmuş. Neyseki bu ilk saldırılarında şehri ele geçirmeyi başaramamışlar. Dönemin yöneticisi “Cyril Vinticae” olaylardan 4 şampiyonu sorumlu tutmuş. Cyril içlerinden birisinin Tribeler ile anlaşmış olabileceğinden şüphelendiği için 4 kahramanı şehirden sürgün etmiş.

Bu sırada Tribeler son saldırıları için hazırlanıyorlarmış. Eski ve gözlerden düşmüş bir kahraman ortaya çıkmış ve durumu düzelte bileceğini söylemiş. Cyril, eğer böyle bir şeyi başarır ve hainin kim olduğunu bulursa; kahramana eski ününü getireceğini ve zenginlik bahşedeceğini söylemiş.

Şehrin sağlıkçısı büyücü Eustacia’nın da yardımlarıyla kahraman, 4 şampiyonun izini bulmuş. Gittikleri yerlerde onları takip etmiş. Haini ortaya çıkarmak için bulduğu ip uçlarını yavaş yavaş bir araya getiriyormuş. Bu sırada Tribelerin son saldırısı başlamış. Kahraman şehir duvaşların içeriye adımını atan herbir düşmanın işini bitirmiş. En son “Gehenoth” yaratığını da öldürerek şehri kurtarmış.

4Ç 201’de yaşlı Jarl Skald Stormcloak isyancılarını destekleyerek şehri Stormcloak tarafına geçirmiştir. Dönemde şehir halkının korkunç kâbuslarla ilgili sıkıntıları vardı. Bu kâbusların nedeni Nightcaller tapınağında bulunan Vaermina’nın “Skull of Corruption”nıydı. Eski bir Vaermina rahibi ve Dovahkiin tapınağa girerek “”Skull of Corruption”ı etkisiz hale getiriler.

Aynı yıl içerisinde terk edilmiş Dark Brotherhood tapınağı eski görevine geri döndü. Suikastçiler tapınağa tekrar yerleştiler. Tabii efsanevi troll “Udefrykte” ise bir suikast sırasında hayatını kaybetti. Bunların yanı sıra 201’de şehir ejder saldırılarına karşı oldukça dayanıksızdı. Bunun sebebi şehrin oldukça eski, bina ve duvarlarının ise tahtadan yapılmış olmasıydı.