Şanın Kaybedilişi

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Skyrim
Çevirmen: Cem Filiz
Orijinal İsim: Fall From Glory

Skyrim’in Hırsızlar Loncası gizemli bir örgüttür. Son yirmi yıllık süre içinde, kurdukları düzen büyük güç kaybetti. Tüm Tamriel’deki en etkili suç örgütü iken şimdi kendi memleketleri olan Vadikent’e güçbela sorun çıkartacak kadar zayıflamış bir grup başıboş haline geldiler. Bu ani güç kaybını açıklayacak herhangi bir kanıt gözler önüne serilmemesine rağmen yaygın bilinen bazı tahminler bulunmaktadır.

Bu teorilerden birine göre Lonca, lider üstadın gruptan biri tarafından öldürülmesinden dolayı güç kaybetmişti. “Gallus” adıyla bilinen bu lonca üstadı Skyrim’in etkili ailelerinden bir çoğu ile çeşitli bağlantılara sahipti. O yok olduğunda bu bağlantılarda onunla beraber yok oldu. Bu bağlantılar olmadan da Skyrim’in diğer bölgeleri daha fazla kontrol altında tutulamadı.

Diğer bir teoriye göre Lonca bir tür gizemli “lanete” maruz kaldı. Bu lanet örgütün üyeleri için sıradan olan eylemleri bile son derece zor hale getirdi. Bu teoriyi destekleten somut bir delil olmamasına rağmen son yirmi yılda Lonca’nın büyük kazanç sağlayabilecek soygunlardaki başarısızlıklarında sıradışı bir artış görülmüştü. Olası bu lanetin sebebi, söz konusu cinayetlerden kutsal konulardaki müdahalelerine kadar her şeye bağlanabilir.

Bu gizemi kesin olarak açıklayabilmek için Hırsızlar Loncası’na sızıp son iki yılımı onlarla geçirdim. Başlarda Vadikent’te onlarla bağlantı kurabilmek zor oldu çünkü yabancılara karşı fazla temkinliler. Ama birçok denemeden sonra güvenlerini kazanmayı başardım. Şimdi Lonca liderlerinin arasına katılmayı umuyorum. Eğer ki bunu başarabilirsem neden bu kadar güç kaybettiklerini öğrenebilir ve çalışmamın ikinci kitabında bunu yayınlayabilirim.

Elbette ki işledikleri suçlarda Lonca’ya yardım etmek beni de bir suçlu yapıyor. Bu sıkıntıya değer diye düşünüyorum. Hırsızlar Loncası’nın kaybettiği şanının ve gücünün gizemini kesin olarak çözmek demek Skyrim tarihine eklenecek yeni bir kayıt demektir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: