Ruh İnfilakı

Ruh İnfilakı
Ruh İnfilakı

Soulburst olarak da bilinen bu olay 2. Çağ 579 tarihinde gerçekleşmiştir. İmparatorluk Şehri’nde, Mannimarco bu olaya sebep olmuştur. Mundus ile Oblivion arasındaki bariyerin kopması sonucunda büyük bir büyüsel patlama yaşanmıştır ve Nirn’de yaşayan herkesin, kendi ruhuyla olan manevi bağlantısını zedelemiştir.

Varen Aquilarios son kral Leovic’i öldürdükten sonra tahtta hak iddia etmiştir. Fakat Ejderdoğan olmadığı için Kralların Kolyesi’ni giyemeyecek böylece de tam anlamıyla imparator olamayacaktı. Lakin Karabüyücü Mannimarco bu sorunu halledeceği yönünde Varen’i temin etmiştir. Mannimarco’ya göre Akatosh, Varen’e Ejderateşi’ni yakabilmesi için gerekli olan ejderkanını verecekti. Lakin Mannimarco aslında Varen’i kandırmış, Kralların Kolyesi’nin olağan işleyişini bozmuştur ve Varen de bu ayini gerçekleştirirken Akatosh’un Alessia ile yaptığı ittifağı zedelediğinden Mundus ile Oblivion arasındaki bariyer yok olmuştur. Sonucunda devasa bir patlama yaşanmış, Tamriel üzerindeki çoğu büyücü ya ölmüş ya da delirmiştir. Olay esnasında Varen Aquilarios gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Yılan takımyıldızı olaydan sonra gökyüzünde büyümüş ve neredeyse tüm semayı kaplamıştır.

Bariyerin yok olmasıyla Molag Bal’ın Daedra ordusu Tamriel’i işgale başlamıştır. Kadim Konsey, patlamadan Büyücüler Loncası’nı sorumlu tutmuş ve şehirden kovmuştur. Gizemli Sanatlar Üniversitesi’nin yönetimi ise Mannimarco’nun kontrol ettiği Solucan Tarikatı üyelerine verilmiştir.