Pyandonea

Pyandonea, Summerset Adası’nın güney açıklarında bulunan ada kıtasıdır. Elflerin ilk yurdu olan Aldmeris’den sürgün edilen, güvenilmez elfleri buraya sürgüne gönderilmiştir. Adada Maormer ırkı yaşamaktadır.

Coğrafya

Deniz ruhları ve denizyılanları bölgedeki ırkın koruyucusudur. Öyle ki deniz yılanları savaşlarda kullanılmıştır. Coğrafi olarak büyük bir ada ve ona bağlı mercan adalarından oluşur. Bataklık ve yağmur ormanları bölgenin hakim bitki dokusudur. 2. Çağ 486 senesinde Alinor sahillerinde bir Maormer filosu görünür. Kral Hidellith donanmasına bu gemiyi takip etme emri verir. Maormerleri takip eden donanma tuzağa düşürülür ve bir gemi hariç hepsi yok olur. Alinor’a geri dönmeyi başaran o gemidekiler Pyandonea’yı görüp gelebilen tek kişilerdir. Anlattıklarına göre kıtada hiç kaybolmayan bir sis hakimdir ve bu Maormerlerin deri rengiyle birleşerek onlara kamuflaj sağlıyordur. Sahildeki yosunlar Maormer olmayanlar için ölümcül bir tuzaktır aynı zamanda bölgedeki denizyılanlarına da kamuflaj sağlar. Denizyılanları Maormerler tarafından binek ve savaş aracı olarak kullanılmıştır.

Tarih

Merethic Çağın ortalarında Summerset’ten bir keşif gemisi güneye doğru yani Pyandonea’ya yelken açmıştır. Gemiden bir daha haber alınamaz, muhtemelen denizde kayboldular veya Pyandonealıların eline düştüler.

Pyandonea’nın yöneticisi Kral Orgnum’dur. Bu kişi büyük bir ihtimalle ölümsüz bir büyücüdür. Yaygın inanışa göre Pyandonea’dakilerin Summerset’ten sürgün edilen kişiler olduğuna inanılırdı fakat Kristal Kule’deki kanaviçelerin tercüme edilmesiyle Pyandonealıların elflerin anavatanı olan Aldmeristen geldiği anlaşılır. Efsaneye göre Orgnum zengin bir Aldmerdir ve servetini yaşadığı yerdeki güç sahibi kişilere karşı isyanlarda kullanır. Bu yüzden Orgnum ve onunla işbirliği yapan herkes Aldmeris kıtasından sisli Pyandonea’ya sürgün edilir. Bu sisin etkisiyle Orgnum ve yoldaşları bir daha Aldmeristekiler tarafından rahatsız edilmez. Böylece Orgnum kendi ırkını ve krallığını oluşturur.

Maormerlerin Birinci ve İkinci Çağ’ın hemen hemen her senesinde Summerset’e saldırmış ve sahillerini tahrip etmiştir. Her saldırı bizzat Orgnum tarafından komuta edilmiş fakat işgal girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

İkinci Aldmeri Dominion, Maormerler ile ittifak yapmıştır fakat Colovia krallarının ana kıtanın batısında bulunan Maormer karakollarını yok etmelerine ses çıkarmamıştır.

Maormerlerin tarih sahnesine son çıkışı 3. Çağ 110’daki Ada Savaşı’nda gerçekleşir. Summerset kralları ve imparatorluğun taht sahibi Antiochus Septim’in birleşmiş kuvvetleri ile Psijic Order’ın usta büyücüleri bir araya gelip işgalci Pyandonea kuvvetlerini mağlup etmiştir. Maormerler ile yapılan en büyük savaş budur. İmparatorluk donanması bizzat bölgeye gelmiştir ve Psijic Order’ın büyücüleri en güçlü büyülerle Maormer saldırısına cevap verir. Büyücüler Pyandonea ile Summerset arasında devasa bir girdap ve fırtına serisi çıkarır, Maormerlerin donanması yok olur. Bu savaştan sonra Maormerler bir daha toparlanamaz ve Summerset’e saldıramazlar.