Psijic Tarikatı (Psijic Order)

Psijic Order, Summerset takımadalarından biri olan Artaeum’da kurulmuş tarihin en eski büyücü örgütüdür. Örgüt büyü yanında çeşitli meditasyon yöntemleri kullanmaktadır.

Kuruluşu

Psijic Order’ı kuranlar mer ırkının köken ırkı olan Aldmer ırkından olan kişilerdir. Kimlikleri net olarak bilinmiyor. Bu tarihlerde yani kuruluş yıllarında din konusunda değişiklikler yaşanıyordu. Sosyal hayatta ve dini hayatta önemli değişiklikler meydana gelmişti fakat bazı ihtiyar Aldmerler bu değişiklikleri reddetti. Değişim temelde Aldmer kültü yerine belli başlı Aedralara tapınmayı ön görüyordu. Bu fikir değişimin reddedenler Summerset Isle’dan ayrıldı ve Artaeum adasının sahillerine gelip burada Psijic Order’ı kurmuş oldular. Topluluğu kuran ihtiyarlar buraya gelen gençlere eski Aldmer kültürünü ve inanışını aşılamayı kendilerine amaç edinmişlerdir. Örgüte kabul edilmesi muhtemel kişilere yapılan ritüeller sıradan insanların anlamayacağı şekilde karışıktır. Üyeler soluk sarı cübbe giyer. Örgüte bağlı kalmanın en büyük şartlarından biri eski öğretilere sadık kalmak ve ruhsal alemin sürekli dünyevi alemi izlediğinin bilincinde olmaktır.

Vanus Galerion

Yıllar sonra Psijic Order’a gelecekte çok büyük işler yapacak ve Mages Guild’i kuracak kişi olan Vanus Galerion geldi. Vanus burada Mannimarco ile tanışır. İkisi beraber çok sıkı arkadaş olmuşlardır, yedikleri içtikleri ayrı gitmez. Bu ikili Mistik Sanatlarda (Mysticism veya Conjuration diye bilinir) kendilerini yetiştirirler. Fakat yıllar sonra Vanus, Mannimarco’nun bu büyü gücünü ölüleri ve ruhları kontrol etmede kullandığını fark eder. Saygısızca ve uygun bulunmayan bu yönteme Vanus tepki gösterir ve ahbabı Mannimarco’yu Ceporah Kulesi’nde karşı karşıya gelir. Vanus burada Mannimarco’ya ruhlara ve ölüleri kontrol etme işini bırakmasını, ve bir daha asla böyle işler yapmayacağına dair yemin etmesini ister fakat Mannimarco bunu reddeder. Sonucunda sıkı dostluk yerini düşmanlığa almaya başlamıştır. İlerleyen günlerde de Mannimarco kendisini Mysticism’de geliştirdiğinden Psijic Order tarafından Tamriel’a gitmesi için görevlendirilir. Fakat Mannimarco bunu fırsat bilerek örgüte ihanet eder ve Artaeum’a bir daha geri dönmez. Vanus her ne kadar üstlerini uyarsa da kaale alan olmaz. Nihayetinde Vanus da Artaeum’dan ayrılıp Tamriel’a gider, burada Mages Guild kurar.

Daedrik Prenslerin Tuzağı

Psijic Order
Psijic Order

Tam bu tarihlerde Daedrik Prenslerden Clavicus Vile, Mephala ve Nocturnal, K’tora adındaki deniz sloadı ile Kristal Kule’nin taşını çalmak için bir anlaşma yapar. K’Tora, Psijiclerin lideri Iachesis’i zihin büyüleriyle taşı çalması için kontrol eder. Fakat Iachesis taşı saklamak için Nocturnal’dan gizemli bir büyü öğrenir. Ardından Artaeum adası yer yüzünden yok olur.

2. Çağ 582’de daedrik prensler planlarını uygulamaya koyar. Iachesis’i taşı sakladığı yerden çıkarması için kandırırlar. Iachesis taşı kendi içine saklamıştır, taşı prenslere teslim ettikten sonra öldürülür. ama Nocturnal, işbirlikçileri Clavicus Vile ve Mephala’ya ihanet ederek taşı çalar ve Kristal Kule’yi kontrol eder. Bütün Aurbis’i yani kainatı kontrol etmek üzere olan Nocturnal, diğer iki daedrik prensten yardım alan bir kahraman tarafından durdurulur. Kaybolan Artaeum adası ise 500 yıl sonra ortaya çıkacaktır.

Siyasetteki Rolü

Psijic Order çok güçlü bir kuruluş olduğundan zaman zaman siyasette etkin rol oynamıştır. Bilhassa Summerset krallarından Moridunon sürekli Psijic Order ile temas halinde olmuştur. İmparatorluktan V. Uriel Septim, hakimiyetinin en parlak yıllarında ve Akavir istilasından önce örgüt ile en sıkı  fıkı olan kişidir. Bir efsaneye göre Psijic Order büyücüleri büyü güçlerini kullanarak sahte bir fırtına çıkartmış ve Maormer kralı Orgnum’um donanmasına büyük zarar vererek Antiochus Septim’in Summerset Isle’da düşman ordularını yenmesine vesile olmuşlardır. Fakat imparatorluğun son dört hükümdarlarından VI. Uriel Septim, Morihatha Septim, IV. Pelagius ve VII. Uriel Septim, Artaeum’dan kalkıp Imperiel City’ye gelen Psijic Order elçilerine şüpheyle yaklaşmış, onların burada elçilik bulundurmasına izin vermemişlerdir.

Üyeler mistik büyüyle uğraştıkları için sezgileri çok güçlüdür. Örneğin Urvwen henüz denizde olan ve karaya çok çok uzakta bulunan uçan Umbriel adasının yaklaştığını hissedip uyarıda bulunmuştur. Fakat bu sezgisi onu koruyamamış, Lilmoth’ta beraber yaşadığı halk ile beraber ruhu alınıp Umbriel’de oluşturulan ölüler ordusuna eklenmiştir.

Aldmer ırkının çeşitli mer ırklarına bölünmesinden sonra Summerset Isle’da hakim ırk Altmer’ler Psijic Order’ın temelini oluşturmaya başlar. Son yıllarda ise ortaya çıkan Altmer siyasi örgütü Thalmor’ların ideolojisine Psijic Order üyeleri destek vermemektedir. Thalmor ile Psijic Order tüm Tamriel’ın hükmedilmesi konusunda fikir ayrılığına düşmüştür. Nitekim The Elder Scrolls V: Skyrim oyununda bir Psijic Order üyesi olan Quaranir, Dovahkiin’e kendisini gösterip College of Winterhold’da bulunan Thalmor ajanı Ancano’nun Eye of Magnus üzerindeki deneyleri konusunda uyarmıştır. Thalmor’un bu devasa güce sahip artifakt üzerinde deney yapıp önü alınamaz bir güce sahip olmasını önlemeye çalışmışlardır ve Eye of Magnus Psijic Order tarafından alınıp mühürlenmiştir.