Otacının Skyrim Rehberi

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar Skyrim
Çevirmen: Enes Yetiş
Orijinal İsim: Herbalist’s Guide to Skyrim

Barbarlığı ya da kötü iklim koşullarını bahane ederek bu kuzey topraklarından uzak duranlar, aslında kendilerine büyük kötülük ediyorlar; halbuki, Skyrim, bütün Simyacılar için bulunmaz bir kaynaktır. Ben bu diyarı köşe bucak gezmiş biri olarak, öğrendiklerimin bir kısmını bu kitapta paylaşmak istiyorum.

Kanayan Taç

Bu mantarların şapkası kana batırılmış gibi görünür ve yetiştikleri karanlık ve rutubetli ortamlarda, tesbit etmek bir hayli zordur. Skyrim’de bol bulunmalarına rağmen, onları temin etmenin zorluğu, bu bolluğu gölgelemektedir. Bütün tecrübeli simyagerlerin bildiği gibi, içi zifiri karanlık olan mağaralarda, genelde mantarlardan başka şeyler de gizlidir.

Bununla birlikte, bu güçlü mantar türü, öğütülmüş geyik boynuzu ile karıştırıldığında, zehire karşı direnci azalttıran bir öz meydana getirir. Lavanta ile karıştırıldığında ise, büyü direncini arttıran, son derece kullanışlı bir formül ortaya çıkar.

Ecelçanı

Bu çiçeğin genelde Hjaalmarch bataklıklarında bulunduğunu herkes bilir. Kimileri talihsiz ölümlerin yaşandığı noktalarda yetiştiğini, kimi de çiçeğin masum insanları ve hayvanları kokusuyla cezbederek ölümlerine yol açtığını iddia eder. Bu söylentileri destekleyecek herhangi bir somut kanıt bulamadım; ancak çiçeğin bulunduğu yerleri tespit etmenin zorluğunu tecrübe ettim. Zehir yapımında sıkça kullanılmasının yanında, taç kısmı da Simya becerisini arttıran iksirlerin yapımında kullanılan vazgeçilmez bir muhtevadır.

Ejder Sineği

Skyrim’de çok fazla böcek türü vardır. Bunların çoğu, güney kesimlerde ve alçaklarda yaşar. Ejder Sinekleri pek çok farklı yerde bulunabilirler ve onları yakalamak son derece zor bir süreç olsa da, alacağınız ödül buna fazlasıyla değer. Turuncu ve mavi ejder sineklerinin tamamıyla farklı türler mi, yoksa sadece iki farklı renkte aynı böcek türü mü olduğuna karar vermek, araştırma alanımın çok dışında bir konuydu, ancak deneylerle kanıtladım ki, turuncu olanı, deniz kenarlarında yaşayan kaya midyeleriyle karıştırıldığında, simyagere oldukça hafif ve sessiz parmaklar kazandırıyor.

Ucube Tırnağı

Ucube Tırnağı edinmenin en iyi yolu, esnafın birinden satın almaktır; yalnız başına ucube avına çıkmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu mahlukatlar çok güçlü büyüler elde etmek için zamanında insanlıklarından vazgeçmişler ve geçirdikleri dönüşümle, bütün varlıkları elde ettikleri bu güçle dolup taşmaktadır. Öğütülmüş tırnakları yemek, büyüye karşı direnç kazandırır, ancak tırnağın asıl marifeti, Skyrim’in yüksek mevkilerinde bulunan karüzümü ile karıştırıldığında ortaya çıkar. Ben bu karışımı denediğimde, oldukça gizemli olduğuna inandığım tılsımlama ilmini çok daha iyi ve hızlı idrak edebildiğimi fark ettim ve bu bilgiyi saray büyücüleriyle paylaştığımda, yatıp kalkıp bana dua ettiler.

Yaban Üzümü

Eskiden bu üzümün İmparator’dan bizzat izin alınmadan toplanması suç olarak kabul edilirdi. Skyrim’deki çiftçiler, meyvelerin hayatta kalabilmeleri için türlü yöntemler bulmuşlar bulmasına ama her ne yapıyorlar ise, tatları eskisine göre biraz değişmiş. Artık eskisi gibi değiller. Buna rağmen, Doğu Hududu’nun volkanik bölgelerinde yetişen bu meyve, hiç değişmemiş ve halen iksir hazırlamak için oldukça kullanışlıdır. Büyücüler ona paha biçemez çünkü sarımsak ile karıştırıldığında Efsun iyileştirici özellik kazanır. Artık kanuna aykırı olmadığına göre, bu üzümlerden bol miktarda toplayın, ancak ne olur ne olmaz diye bunu kendinize saklayın.

Mehtap Güvesi Kanadı

Ejder sinekleri de dahil olmak üzere, ne kadar çok kelebeğin, güvenin, böceğin ve sineğin Skyrim’i mesken tuttuğuna tanık olmak beni çok şaşırttı. Bunların arasında, Mehtap Güvesi apayrı bir güzelliğe sahiptir; büyülü bir görüntüsü olan incecik, narin kanatları herhangi bir ağırlığı havaya kaldıramayacak kadar kısa ömürlü ve hassastır. Kanatların bu özelliği, ezilip ayrıştırıldığında da kendini belli eder (itiraf etmeliyim ki, ilk seferinde yapmakta çok zorlandığım bir işlemdi çünkü bu yaratıklar muhteşem bir güzelliğe sahip!) Efsun hasarı oluşturan iksirlerin yapımında kullanılabilirler ama bence bu onları boş yere harcamak olur. Eğer kanatlar havanınızda neredeyse görünmeyecek kadar şeffaflaşırsa panik yapmayın. Bu onların, oldukça etkili bir görünmezlik iksiri meydana getirebildiğinin bir göstergesidir!

Tundra Pamuğu

Bütün Kuzeyliler hayvan derilerine sarınan, geceleri uluyan vahşi insanlar değildir. Bu diyarlarda, kıyafet yapımında çok çeşitli kumaşlar kullanılır ve bunda inatçı Tundra Pamuğunun katkısı büyüktür. Akçay’ın batısına yağan yağmurlardan büyük oranda su emer ve sık sık çiçek açar. Çok çarpıcı iksirler meydana getirme özelliği olmamasına rağmen, Efsun güçlendiren ve büyüye karşı direnç veren iksirlere muhteva olarak kullanılmaktadır. Belki de bölgenin iklimine bu kadar iyi adapte olması, bu özelliğinin bir sonucudur.

İtüzümü

Bu bitkinin ismini ve cismini herkes çok iyi bilir; zehir yapımında sıklıkla kullanılan ve Kuzeylilerin, karanlık yapraklarının ortasında duran parlak mor renkteki çiçeğinden uzak durduğu bitki. Saf zehir olarak oldukça kuvvetlidir, aynı zamanda gerekli diğer muhtevalar ile karıştırıldığında eklemleri katılaştırır. Bu yüzden, düşmanını savaşta yavaşlatıp etkisiz bırakmak isteyenler için bire birdir. Skyrim’deki yavşak karakterli kişilerin kılıçlarında, bu bitkinin özütüne rastlayabilirsiniz.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: