Öldürülmeden Önce Öldürmek

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : Skyrim
Çevirmen: Enes Yetiş
Orijinal İsim: Killing – Before You’re Killed

Eline kılıç alıp da kendini cengaver zannederek kavgaya atılan ve hayatını bir anda pamuk ipliğine bağlayan çok adam gördüm. Nice devirler boyunca kılıçla dövüş sanatı eğitmenliği yaptım – nice çapulculardan nice kılıç ustaları, şövalyeler yetiştirdim.

 

Bu bilgi birikimimle kılıçla dövüş sanatı hakkında belli başlı bazı püf noktaları kaleme almaya çalışacağım. Büyücü ateşi değil, okçuluk veya boğaz kesme kalleşliği değil. Bildiğiniz cenk. Güzel bir parça çelikten başka hiçbir şeyin aranıza girmediği, erkek erkeğe, göğüs göğse bir cenk.

 

İlk öğrenmeniz gereken şey engellemedir. Öldürülmekten kaçınmanın en iyi yolu, karşınızdakinin size vurmasını engellemektir. Bir kalkan kullanın ama dengeli kullanın. Şimdi, kolunuz bundan yorulmaya başlayacak. Hatta belki canınız bile acıyacak. Ancak destekli bir vuruş, desteksiz olana göre çok daha iyidir. Zamanla daha iyi olacaksınız, hatta sonunda en ihtişamlı darbeleri bile ustalıkla savuşturabilir hale geleceksiniz.

 

Ancak düşmanınızın karşısında dikkatli olun. Eğer kafasız haydutlar değillerse, sizin hareketlerinize nasıl karşılık vereceklerini iyi biliyorlardır muhtemelen. Sizi doğramak için bütün güçlerini ortaya koyacaklardır ve var güçleriyle vurmaya devam edeceklerdir. O yüzden bu kuvvetli vuruşlara karşı gözünüzü dört açın. Her ne kadar elinizdeki kalkan parçasıyla darbeleri engelleyebiliyor olsanız da, kenara çekilip darbeden tamamıyla kaçınmanız en güzelidir.

 

Unutmayın, eğitiminiz yoksa şayet, kalkanınız büyü karşısında hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden bir büyücü ile aşık atıyorsanız, engelleme ile vakit kaybetmeyin, doğrudan üzerine atılın ve onlara kılıcınızdan bir tutam tattırın. Cadı silahları kullandıklarından dolayı bunu hak ediyorlar zaten.

 

Kalkan olmadan da engelleme yapabilirsiniz – Tek yapmanız gereken saldırıyı kılıcınızı çapraz tutarak engellemek, ancak bu yöntem zannettiğiniz kadar etkili olmayabilir. Aksiyon düşkünü biriyseniz ve üzerinizde iki tane kılıç taşıyorsanız, asla koruma yapamazsınız yani hiç zahmet etmeyin. Bir kılıcı iki elinizle tutup destekleyemediğiniz takdirde saldırıyı durdurmak için yeterli güce ulaşamazsınız.

 

Lakin, her iki elinizde de birer kılıç varsa, rakibinizi alt etmek çok daha kısa sürecektir. Kimileri, en iyi savunmanın bu olduğunu söyler.

 

Kılıcı savurmanın bazı temel noktaları vardır. Hızlı vuruşlar her zaman iyidir ancak savuşturulmaları daha kolaydır, o yüzden rakibinizin kendisini savunma taktiğini iyi gözlemleyin. Gardını indirmesini bekleyin veya kuvvetli bir darbeyle onu kendiniz düşürün. Balyozlar güçlü vuruşlar yapar ancak ağır oldukları için hantaldırlar. Gürzler ve benzeri silahlar da aynı şekilde. Baltalar ikisinin ortasıdır ama kılıçlar en hızlı saldırı silahlarıdır. Ne var ki onların da en sert darbesi bile bazen rakibi sendeletmek için yeterli olmayabilir.

 

Çok yorulmamaya çalışın – karşı saldırı için hatta belki de bırakıp kaçmak için hep bir miktar enerjiniz olsun! Dövüş sırasında sabit durmayın, sürekli hareket edin. Asla köşeye sıkışmayın veya etrafınızın kuşatılmasına müsaade etmeyin. Sizin için tehlike arz edenleri tespit edin ve onları öncelikli hedef olarak belirleyin- benim zayıf yönüm hep kavga sırasında uzaktan saldıran güçsüz büyücüler olmuştur.

 

Kalkan sadece bir savunma aracı değildir. Omzunuzu kalkanın içine yerleştirin ve kalkanın dışıyla rakibinize okkalı bir darbe indirin. Bu onların dengesini bozup saldırıya açık hale getirecektir. Dahası, biraz daha güç katarak yüklenirseniz rakibinize bir Güç Vuruşu yapabilirsiniz. Eğer ufak tefek iseler bu hareket onlara diz çöktürmeye yetecektir.

 

İri rakiplerin dengesi güçlü saldırılarla bile kolay kolay bozulmaz. Sadece kalkan kullanarak yapılan bir Güç Vuruşu onları sendeletir ve saldırıya açık hale getirir.

 

Pekala şimdi tekrar edelim – engelleme, karşı saldırı, kalkan darbesi! Gardları düştüğünde onlara vurun! Onlar size merhamet göstermeyecek, siz niye gösteresiniz ki? Savaş saldırma, rakibini hazırlıksız yakalama ve asla pes etmeme olayı ile ilgilidir. Hareket etmeye ve savurmaya devam edin. Eğer kendinizi yeterince güçlü görüyorsanız, iki elli bir kılıç alın ve rakiplerinizin karşınızda buğday başağı gibi eğildiklerine şahit olun. Ağır ve hantaldırlar ancak kemiği bile kesip geçebilirler.

 

Mezarlar sıradan kılıç ustaları ile dolu. Eğer savaşa girecek cesaretiniz yoksa, keşişlerin yaptığı işler size daha uygundur. Ama yok bir savaşçı olma yolunda yürüyorsanız, bu işin temellerini iyi öğrenin ve kellenizi omuzlarınızın üzerinde tutun – yoksa birileri onu bal kabağı gibi alıverir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: