Olaf ve Ejderha

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Skyrim
Çevirmen: Beyaz
Orijinal İsim: Olaf and the Dragon

Kuzeylilerin en eğlenceli efsanelerinden birisidir Olaf ve Numinex, Olaf isminde bir savaşçı ile Numinex ismindeki bir ejderhanın mücadelesini anlatır. Aslında efsanenin tek bir versiyonu yoktur. Size en çok bilinen 2 halinden bahsedeceğim.

Uzun zaman önce Skyrim‘e korku salan bir ejderha vardı. İsmi Numinex… Tamriel‘deki hiçbir güç onu durdurabilecek gibi görünmüyordu. Bir yandan Skyrim’deki iç savaş diğer yandan ise Numinex tehdidi. Eğer mevkibeyleri birbirleri ile savaşmayı bırakıp iş birliği yaparlarsa belki Numinex’i yenebilirlerdi fakat birbirlerine güvenmiyorlardı.

Bir gün Olaf ismindeki yetenekli bir savaşçı bir adım öne çıktı ve Numinex’i yenebileceğini söyledi.
1. Teori: Olaf Skyrim’deki Akçay şehrinin mevkibeyi idi ve Numinex tehdidini ortadan kaldırmaya karar verdi.
2. Teori: Olaf ejderhayı yenmesi karşılığında Akçay’ın mevkibeyliğini istedi.

Olaf ve adamları, Numinex’i yenmek için Anthor Dağına gittiler. Numinex oradaydı…
1. Teori: Olaf, baltası ve kalkanı ile Numinex’e saldırdı.
2. Teori: Olaf kılıcı, Numinex ise pençelerini kullandı ve günlerce savaştılar.

Fakat Olaf’ın silahı Numinex’e karşı işe yaramıyordu ve sonunda Olaf korkunç bir nida kullandı.
1. Teori: Olaf, nida kullanabildiğini ilk defa orada fark etti.
2. Teori: Olaf zaten nida kullanabildiğini biliyordu.

Numiex ve Olaf birbirlerine karşı nida kullanarak yeri göğü inlettiler.
Sonunda kazanan Olaf oldu ve her nasıl oluyorsa Olaf, Numinex’i Anthor Dağından Akçay’a kadar getirdi.

İnsanlar Olaf’ın rehinesini gördüklerinde çok şaşırdılar ve Numinex için “Ejderkonak” adını verdikleri dev bir hapishane yaptılar. Numinex ölesiye kadar orada kaldı.

Olaf Skyrim’in Ulu Kral‘ı oldu ve savaşa bir son verdi.

Bana göre hikâye oldukça eğlenceli ve etkileyiciydi. Kuzeyliler arasında oldukça bilinen bir efsanedir. Sebebi ise oldukça açık: “bir kahraman gelir ve kötülüğü yener.” Bu tarz şeylerin Kuzeylilerce önemi vardır. Kahramanlık ve Onur gibi duygular Kuzeyliler için önemlidir. Bu hikâyeyi daha Nordik yapabilecek tek şey sanırım Olaf’ın Numinex’i bir içki düellosunda yenmiş olması olurdu.

Efsanenin birden çok versiyonunun olduğundan bahsetmiştim. Olaf saltanatı altında yaşamış olan “Svaknir” ismindeki bir ozan hikâyenin alternatif bir versiyonunu yayınladı. Bu alternatif versiyona göre: Olaf Anthor Dağı’na gittiğinde, Numinex’i yaşlı ve güçsüz olarak buldu. Numinex kendini savunacak durumda değildi, direkt teslim oldu. Olaf ise Numinex’i alıp Akçay’a döndü fakat Olaf ve adamları geri döndüklerinde olayları efsanevi bir biçimde anlatmaya kadar verdiler.

Svaknir tutuklanarak hapishaneye yollandı. Svaknir’in yayınladığı kitap ve bu kitabın kopyaları toplanarak yakıldı. Tabii, alternatif versiyonun doğru olduğunu söylemiyorum. Svaknir’in Olaf’a karşı bir düşmanlığı olabilir ve Olaf’ın namına leke sürmek için böyle bir şey yapmış olabilir. Bunu bilmemizin imkânı yok…

“İyi bir tarihçi tarafsız olmalıdır ve bütün görüş açılarını değerlendirmelidir. Zaman ile tarihi bilgilerimiz ve kayıtlarımız bozulur. Orijinal’e ne kadar yaklaşırsan o kadar iyidir” diyerek veda ediyorum, muteber okuyucu.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: