Ocak, Çekiç ve Örs

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : Skyrim
Çevirmen: İsa Arslan
Orijinal İsim: Forge, Hammer and Anvil

Bu notlar Eski Hroldan civarındaki yıkıntılarda bulundu. En iyi tahminime göre Tiber Septim’in tahta çıkmasından hemen önce ölen, gayet berbat bir demirci olan Thorbald tarafından yazıldı. Bazıları okuma yazması olmadığını söyler, bu notların çırağının elinden çıktığını düşünürsek bu söylentiler muhtemelen doğrudur. Tarihi bir öneme sahip oldukları için bu metinleri düzeltme girişiminde bulunmadım.

Daha da uzatmadan, işte Thorald’ın saçmalamaları:

 

Bu kitabböyük bir dömürcü olmayı annatmaz. O sebepnenokiyosan okuma. Bu notların sahabıbenyim, çünkümihdiyarlayıpbunuyom ve her bişeyiunutuyom. Bunnarbiimgendü notlarım.

Dömür zırh ve silahlar. Çokcadömürkülçesiynenbikaç deri şerit.

Çelik zırh ve silahlar. Çokca çelik külçesi, azcık dömür, bikaç deri şerit. Yannız Çelik Levha müstesna. Ona Korindon da gerek.

Deri zırh ve silahlar. Kim deriden silah yapcakgadar mal olur ki? Deri zırha deri lazım, hem böyük hem güççük. Aynısı Post zırhı gibi. Ve İşlemeli zırhı. Bi de Pullu zırhı. Eh, onu yapmakiçin çelik de lazım. Bi de Kurindon. Korindon olmadan Pullu zırh olmaz. Öle çok saçma olur.

Yekda zırhı ve silahları. Yekda metal parçası, az dömür, bikaç tane deri şerit. Daha deri demicem, zaten hep kullanıyoz. Dediğimi yazdın mı? Salak! Söylediğimi yazma, yap! (Thorbald şişko ve salak.)

Elf zırhı ve silahları. Elflernencüçeler pek geçinemez, kesin bunu duymamışındır. Elf şeyleri için Aydaşı lazım, az biraz da dömür. Tabi Yaldızlılar hariç. Yaldızlı yapmak için Cıva lazım.

Abanoz zırh ve silahlar. Yannız Abanoz. Dömür yok. Azcık bile. Goymakisticen, goyma.

Kırisdal zırh ve silah. Bakırtaşı bi de azcık Aytaşı. Bakırtaşı da ne pis canım.

Deydrik zırh ve silahlar. Heh! Sanki sölerim de yazarsın. (Daydra kalbi kullanıyo ama nerden buluyobilmiyom.)

Bu gadar. Daha yazma. Dur dedim!

 

 

Dipnot – Son sayfada geniş bir mürekkep lekesi ve birkaç damla kan vardı. Thorbald’ın çırağına dayak attığı sonucuna varmak pek zor olmasa gerek. Thorbald’ın bu yazıya fazladan eklemeler yapıldığından haberi olup olmadığını bilme imkanımız yok.

— AdolphusEritius

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: